Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: áraigh · athraigh · cabhraigh · fabhraigh · abaigh

ábhraigh

VERB

VERBAL NOUN

ábhrú

VERBAL ADJECTIVE

ábhraithe

SINGULAR

1
d'ábhraigh mé
ar ábhraigh mé?
níor ábhraigh mé
2
d'ábhraigh tú
ar ábhraigh tú?
níor ábhraigh tú
3
d'ábhraigh sé (MASC.)
ar ábhraigh sé?
níor ábhraigh sé
d'ábhraigh sí (FEM.)
ar ábhraigh sí?
níor ábhraigh sí

PLURAL

1
d'ábhraíomar
ar ábhraíomar?
níor ábhraíomar
d'ábhraigh muid
ar ábhraigh muid?
níor ábhraigh muid
2
d'ábhraigh sibh
ar ábhraigh sibh?
níor ábhraigh sibh
3
d'ábhraigh siad
ar ábhraigh siad?
níor ábhraigh siad
d'ábhraíodar
ar ábhraíodar?
níor ábhraíodar

PASSIVE

ábhraíodh
ar ábhraíodh?
níor ábhraíodh

SINGULAR

1
ábhraím
an ábhraím?
ní ábhraím
2
ábhraíonn tú
an ábhraíonn tú?
ní ábhraíonn tú
3
ábhraíonn sé (MASC.)
an ábhraíonn sé?
ní ábhraíonn sé
ábhraíonn sí (FEM.)
an ábhraíonn sí?
ní ábhraíonn sí

PLURAL

1
ábhraímid
an ábhraímid?
ní ábhraímid
ábhraíonn muid
an ábhraíonn muid?
ní ábhraíonn muid
2
ábhraíonn sibh
an ábhraíonn sibh?
ní ábhraíonn sibh
3
ábhraíonn siad
an ábhraíonn siad?
ní ábhraíonn siad

PASSIVE

ábhraítear
an ábhraítear?
ní ábhraítear

SINGULAR

1
ábhróidh mé
an ábhróidh mé?
ní ábhróidh mé
2
ábhróidh tú
an ábhróidh tú?
ní ábhróidh tú
3
ábhróidh sé (MASC.)
an ábhróidh sé?
ní ábhróidh sé
ábhróidh sí (FEM.)
an ábhróidh sí?
ní ábhróidh sí

PLURAL

1
ábhróimid
an ábhróimid?
ní ábhróimid
ábhróidh muid
an ábhróidh muid?
ní ábhróidh muid
2
ábhróidh sibh
an ábhróidh sibh?
ní ábhróidh sibh
3
ábhróidh siad
an ábhróidh siad?
ní ábhróidh siad

PASSIVE

ábhrófar
an ábhrófar?
ní ábhrófar

SINGULAR

1
d'ábhróinn
an ábhróinn?
ní ábhróinn
2
d'ábhrófá
an ábhrófá?
ní ábhrófá
3
d'ábhródh sé (MASC.)
an ábhródh sé?
ní ábhródh sé
d'ábhródh sí (FEM.)
an ábhródh sí?
ní ábhródh sí

PLURAL

1
d'ábhróimis
an ábhróimis?
ní ábhróimis
d'ábhródh muid
an ábhródh muid?
ní ábhródh muid
2
d'ábhródh sibh
an ábhródh sibh?
ní ábhródh sibh
3
d'ábhróidís
an ábhróidís?
ní ábhróidís
d'ábhródh siad
an ábhródh siad?
ní ábhródh siad

PASSIVE

d'ábhrófaí
an ábhrófaí?
ní ábhrófaí

SINGULAR

1
d'ábhraínn
an ábhraínn?
ní ábhraínn
2
d'ábhraíteá
an ábhraíteá?
ní ábhraíteá
3
d'ábhraíodh sé (MASC.)
an ábhraíodh sé?
ní ábhraíodh sé
d'ábhraíodh sí (FEM.)
an ábhraíodh sí?
ní ábhraíodh sí

PLURAL

1
d'ábhraímis
an ábhraímis?
ní ábhraímis
d'ábhraíodh muid
an ábhraíodh muid?
ní ábhraíodh muid
2
d'ábhraíodh sibh
an ábhraíodh sibh?
ní ábhraíodh sibh
3
d'ábhraídís
an ábhraídís?
ní ábhraídís
d'ábhraíodh siad
an ábhraíodh siad?
ní ábhraíodh siad

PASSIVE

d'ábhraítí
an ábhraítí?
ní ábhraítí

SINGULAR

1
ábhraím!
ná hábhraím!
2
ábhraigh!
ná hábhraigh!
3
ábhraíodh sé! (MASC.)
ná hábhraíodh sé!
ábhraíodh sí! (FEM.)
ná hábhraíodh sí!

PLURAL

1
ábhraímis!
ná hábhraímis!
ábhraíodh muid!
ná hábhraíodh muid!
2
ábhraígí!
ná hábhraígí!
3
ábhraídís!
ná hábhraídís!
ábhraíodh siad!
ná hábhraíodh siad!

PASSIVE

ábhraítear!
ná hábhraítear!

SINGULAR

1
go n-ábhraí mé
nár ábhraí mé
2
go n-ábhraí tú
nár ábhraí tú
3
go n-ábhraí sé (MASC.)
nár ábhraí sé
go n-ábhraí sí (FEM.)
nár ábhraí sí

PLURAL

1
go n-ábhraímid
nár ábhraímid
go n-ábhraí muid
nár ábhraí muid
2
go n-ábhraí sibh
nár ábhraí sibh
3
go n-ábhraí siad
nár ábhraí siad

PASSIVE

go n-ábhraítear
nár ábhraítear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News