Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: airigh · áirimh · áitigh · áitrigh · éirigh

áirigh

VERB

VERBAL NOUN

áireamh

VERBAL ADJECTIVE

áirithe

SINGULAR

1
d'áirigh mé
ar áirigh mé?
níor áirigh mé
2
d'áirigh tú
ar áirigh tú?
níor áirigh tú
3
d'áirigh sé (MASC.)
ar áirigh sé?
níor áirigh sé
d'áirigh sí (FEM.)
ar áirigh sí?
níor áirigh sí

PLURAL

1
d'áiríomar
ar áiríomar?
níor áiríomar
d'áirigh muid
ar áirigh muid?
níor áirigh muid
2
d'áirigh sibh
ar áirigh sibh?
níor áirigh sibh
3
d'áirigh siad
ar áirigh siad?
níor áirigh siad
d'áiríodar
ar áiríodar?
níor áiríodar

PASSIVE

áiríodh
ar áiríodh?
níor áiríodh

SINGULAR

1
áirím
an áirím?
ní áirím
2
áiríonn tú
an áiríonn tú?
ní áiríonn tú
3
áiríonn sé (MASC.)
an áiríonn sé?
ní áiríonn sé
áiríonn sí (FEM.)
an áiríonn sí?
ní áiríonn sí

PLURAL

1
áirímid
an áirímid?
ní áirímid
áiríonn muid
an áiríonn muid?
ní áiríonn muid
2
áiríonn sibh
an áiríonn sibh?
ní áiríonn sibh
3
áiríonn siad
an áiríonn siad?
ní áiríonn siad

PASSIVE

áirítear
an áirítear?
ní áirítear

SINGULAR

1
áireoidh mé
an áireoidh mé?
ní áireoidh mé
2
áireoidh tú
an áireoidh tú?
ní áireoidh tú
3
áireoidh sé (MASC.)
an áireoidh sé?
ní áireoidh sé
áireoidh sí (FEM.)
an áireoidh sí?
ní áireoidh sí

PLURAL

1
áireoimid
an áireoimid?
ní áireoimid
áireoidh muid
an áireoidh muid?
ní áireoidh muid
2
áireoidh sibh
an áireoidh sibh?
ní áireoidh sibh
3
áireoidh siad
an áireoidh siad?
ní áireoidh siad

PASSIVE

áireofar
an áireofar?
ní áireofar

SINGULAR

1
d'áireoinn
an áireoinn?
ní áireoinn
2
d'áireofá
an áireofá?
ní áireofá
3
d'áireodh sé (MASC.)
an áireodh sé?
ní áireodh sé
d'áireodh sí (FEM.)
an áireodh sí?
ní áireodh sí

PLURAL

1
d'áireoimis
an áireoimis?
ní áireoimis
d'áireodh muid
an áireodh muid?
ní áireodh muid
2
d'áireodh sibh
an áireodh sibh?
ní áireodh sibh
3
d'áireoidís
an áireoidís?
ní áireoidís
d'áireodh siad
an áireodh siad?
ní áireodh siad

PASSIVE

d'áireofaí
an áireofaí?
ní áireofaí

SINGULAR

1
d'áirínn
an áirínn?
ní áirínn
2
d'áiríteá
an áiríteá?
ní áiríteá
3
d'áiríodh sé (MASC.)
an áiríodh sé?
ní áiríodh sé
d'áiríodh sí (FEM.)
an áiríodh sí?
ní áiríodh sí

PLURAL

1
d'áirímis
an áirímis?
ní áirímis
d'áiríodh muid
an áiríodh muid?
ní áiríodh muid
2
d'áiríodh sibh
an áiríodh sibh?
ní áiríodh sibh
3
d'áirídís
an áirídís?
ní áirídís
d'áiríodh siad
an áiríodh siad?
ní áiríodh siad

PASSIVE

d'áirítí
an áirítí?
ní áirítí

SINGULAR

1
áirím!
ná háirím!
2
áirigh!
ná háirigh!
3
áiríodh sé! (MASC.)
ná háiríodh sé!
áiríodh sí! (FEM.)
ná háiríodh sí!

PLURAL

1
áirímis!
ná háirímis!
áiríodh muid!
ná háiríodh muid!
2
áirígí!
ná háirígí!
3
áirídís!
ná háirídís!
áiríodh siad!
ná háiríodh siad!

PASSIVE

áirítear!
ná háirítear!

SINGULAR

1
go n-áirí mé
nár áirí mé
2
go n-áirí tú
nár áirí tú
3
go n-áirí sé (MASC.)
nár áirí sé
go n-áirí sí (FEM.)
nár áirí sí

PLURAL

1
go n-áirímid
nár áirímid
go n-áirí muid
nár áirí muid
2
go n-áirí sibh
nár áirí sibh
3
go n-áirí siad
nár áirí siad

PASSIVE

go n-áirítear
nár áirítear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News