Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: bligh · díligh · dligh · ídigh · ísligh

íligh

VERB

VERBAL NOUN

íliú

VERBAL ADJECTIVE

ílithe

SINGULAR

1
d'íligh mé
ar íligh mé?
níor íligh mé
2
d'íligh tú
ar íligh tú?
níor íligh tú
3
d'íligh sé (MASC.)
ar íligh sé?
níor íligh sé
d'íligh sí (FEM.)
ar íligh sí?
níor íligh sí

PLURAL

1
d'ílíomar
ar ílíomar?
níor ílíomar
d'íligh muid
ar íligh muid?
níor íligh muid
2
d'íligh sibh
ar íligh sibh?
níor íligh sibh
3
d'íligh siad
ar íligh siad?
níor íligh siad
d'ílíodar
ar ílíodar?
níor ílíodar

PASSIVE

SINGULAR

1
ílím
an ílím?
ní ílím
2
ílíonn tú
an ílíonn tú?
ní ílíonn tú
3
ílíonn sé (MASC.)
an ílíonn sé?
ní ílíonn sé
ílíonn sí (FEM.)
an ílíonn sí?
ní ílíonn sí

PLURAL

1
ílímid
an ílímid?
ní ílímid
ílíonn muid
an ílíonn muid?
ní ílíonn muid
2
ílíonn sibh
an ílíonn sibh?
ní ílíonn sibh
3
ílíonn siad
an ílíonn siad?
ní ílíonn siad

PASSIVE

ílítear
an ílítear?
ní ílítear

SINGULAR

1
íleoidh mé
an íleoidh mé?
ní íleoidh mé
2
íleoidh tú
an íleoidh tú?
ní íleoidh tú
3
íleoidh sé (MASC.)
an íleoidh sé?
ní íleoidh sé
íleoidh sí (FEM.)
an íleoidh sí?
ní íleoidh sí

PLURAL

1
íleoimid
an íleoimid?
ní íleoimid
íleoidh muid
an íleoidh muid?
ní íleoidh muid
2
íleoidh sibh
an íleoidh sibh?
ní íleoidh sibh
3
íleoidh siad
an íleoidh siad?
ní íleoidh siad

PASSIVE

íleofar
an íleofar?
ní íleofar

SINGULAR

1
d'íleoinn
an íleoinn?
ní íleoinn
2
d'íleofá
an íleofá?
ní íleofá
3
d'íleodh sé (MASC.)
an íleodh sé?
ní íleodh sé
d'íleodh sí (FEM.)
an íleodh sí?
ní íleodh sí

PLURAL

1
d'íleoimis
an íleoimis?
ní íleoimis
d'íleodh muid
an íleodh muid?
ní íleodh muid
2
d'íleodh sibh
an íleodh sibh?
ní íleodh sibh
3
d'íleoidís
an íleoidís?
ní íleoidís
d'íleodh siad
an íleodh siad?
ní íleodh siad

PASSIVE

d'íleofaí
an íleofaí?
ní íleofaí

SINGULAR

1
d'ílínn
an ílínn?
ní ílínn
2
d'ílíteá
an ílíteá?
ní ílíteá
3
d'ílíodh sé (MASC.)
an ílíodh sé?
ní ílíodh sé
d'ílíodh sí (FEM.)
an ílíodh sí?
ní ílíodh sí

PLURAL

1
d'ílímis
an ílímis?
ní ílímis
d'ílíodh muid
an ílíodh muid?
ní ílíodh muid
2
d'ílíodh sibh
an ílíodh sibh?
ní ílíodh sibh
3
d'ílídís
an ílídís?
ní ílídís
d'ílíodh siad
an ílíodh siad?
ní ílíodh siad

PASSIVE

d'ílítí
an ílítí?
ní ílítí

SINGULAR

1
ílím!
ná hílím!
2
íligh!
ná híligh!
3
ílíodh sé! (MASC.)
ná hílíodh sé!
ílíodh sí! (FEM.)
ná hílíodh sí!

PLURAL

1
ílímis!
ná hílímis!
ílíodh muid!
ná hílíodh muid!
2
ílígí!
ná hílígí!
3
ílídís!
ná hílídís!
ílíodh siad!
ná hílíodh siad!

PASSIVE

ílítear!
ná hílítear!

SINGULAR

1
go n-ílí mé
nár ílí mé
2
go n-ílí tú
nár ílí tú
3
go n-ílí sé (MASC.)
nár ílí sé
go n-ílí sí (FEM.)
nár ílí sí

PLURAL

1
go n-ílímid
nár ílímid
go n-ílí muid
nár ílí muid
2
go n-ílí sibh
nár ílí sibh
3
go n-ílí siad
nár ílí siad

PASSIVE

go n-ílítear
nár ílítear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News