Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: íobairt · íogair · obair · dóbair · íbir

íobair

VERB

VERBAL NOUN

íobairt

VERBAL ADJECTIVE

íobartha

SINGULAR

1
d'íobair mé
ar íobair mé?
níor íobair mé
2
d'íobair tú
ar íobair tú?
níor íobair tú
3
d'íobair sé (MASC.)
ar íobair sé?
níor íobair sé
d'íobair sí (FEM.)
ar íobair sí?
níor íobair sí

PLURAL

1
d'íobraíomar
ar íobraíomar?
níor íobraíomar
d'íobair muid
ar íobair muid?
níor íobair muid
2
d'íobair sibh
ar íobair sibh?
níor íobair sibh
3
d'íobair siad
ar íobair siad?
níor íobair siad
d'íobraíodar
ar íobraíodar?
níor íobraíodar

PASSIVE

íobraíodh
ar íobraíodh?
níor íobraíodh

SINGULAR

1
íobraím
an íobraím?
ní íobraím
2
íobraíonn tú
an íobraíonn tú?
ní íobraíonn tú
3
íobraíonn sé (MASC.)
an íobraíonn sé?
ní íobraíonn sé
íobraíonn sí (FEM.)
an íobraíonn sí?
ní íobraíonn sí

PLURAL

1
íobraímid
an íobraímid?
ní íobraímid
íobraíonn muid
an íobraíonn muid?
ní íobraíonn muid
2
íobraíonn sibh
an íobraíonn sibh?
ní íobraíonn sibh
3
íobraíonn siad
an íobraíonn siad?
ní íobraíonn siad

PASSIVE

íobraítear
an íobraítear?
ní íobraítear

SINGULAR

1
íobróidh mé
an íobróidh mé?
ní íobróidh mé
2
íobróidh tú
an íobróidh tú?
ní íobróidh tú
3
íobróidh sé (MASC.)
an íobróidh sé?
ní íobróidh sé
íobróidh sí (FEM.)
an íobróidh sí?
ní íobróidh sí

PLURAL

1
íobróimid
an íobróimid?
ní íobróimid
íobróidh muid
an íobróidh muid?
ní íobróidh muid
2
íobróidh sibh
an íobróidh sibh?
ní íobróidh sibh
3
íobróidh siad
an íobróidh siad?
ní íobróidh siad

PASSIVE

íobrófar
an íobrófar?
ní íobrófar

SINGULAR

1
d'íobróinn
an íobróinn?
ní íobróinn
2
d'íobrófá
an íobrófá?
ní íobrófá
3
d'íobródh sé (MASC.)
an íobródh sé?
ní íobródh sé
d'íobródh sí (FEM.)
an íobródh sí?
ní íobródh sí

PLURAL

1
d'íobróimis
an íobróimis?
ní íobróimis
d'íobródh muid
an íobródh muid?
ní íobródh muid
2
d'íobródh sibh
an íobródh sibh?
ní íobródh sibh
3
d'íobróidís
an íobróidís?
ní íobróidís
d'íobródh siad
an íobródh siad?
ní íobródh siad

PASSIVE

d'íobrófaí
an íobrófaí?
ní íobrófaí

SINGULAR

1
d'íobraínn
an íobraínn?
ní íobraínn
2
d'íobraíteá
an íobraíteá?
ní íobraíteá
3
d'íobraíodh sé (MASC.)
an íobraíodh sé?
ní íobraíodh sé
d'íobraíodh sí (FEM.)
an íobraíodh sí?
ní íobraíodh sí

PLURAL

1
d'íobraímis
an íobraímis?
ní íobraímis
d'íobraíodh muid
an íobraíodh muid?
ní íobraíodh muid
2
d'íobraíodh sibh
an íobraíodh sibh?
ní íobraíodh sibh
3
d'íobraídís
an íobraídís?
ní íobraídís
d'íobraíodh siad
an íobraíodh siad?
ní íobraíodh siad

PASSIVE

d'íobraítí
an íobraítí?
ní íobraítí

SINGULAR

1
íobraím!
ná híobraím!
2
íobair!
ná híobair!
3
íobraíodh sé! (MASC.)
ná híobraíodh sé!
íobraíodh sí! (FEM.)
ná híobraíodh sí!

PLURAL

1
íobraímis!
ná híobraímis!
íobraíodh muid!
ná híobraíodh muid!
2
íobraígí!
ná híobraígí!
3
íobraídís!
ná híobraídís!
íobraíodh siad!
ná híobraíodh siad!

PASSIVE

íobraítear!
ná híobraítear!

SINGULAR

1
go n-íobraí mé
nár íobraí mé
2
go n-íobraí tú
nár íobraí tú
3
go n-íobraí sé (MASC.)
nár íobraí sé
go n-íobraí sí (FEM.)
nár íobraí sí

PLURAL

1
go n-íobraímid
nár íobraímid
go n-íobraí muid
nár íobraí muid
2
go n-íobraí sibh
nár íobraí sibh
3
go n-íobraí siad
nár íobraí siad

PASSIVE

go n-íobraítear
nár íobraítear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News