Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: aiséiligh · filléadaigh · ailigh · ailínigh · ailléirgin
ailléidigh could be a grammatical form of: ailléideach » · ailléideach »

ailléidigh

VERB

VERBAL NOUN

ailléidiú

VERBAL ADJECTIVE

ailléidithe

SINGULAR

1
d'ailléidigh mé
ar ailléidigh mé?
níor ailléidigh mé
2
d'ailléidigh tú
ar ailléidigh tú?
níor ailléidigh tú
3
d'ailléidigh sé (MASC.)
ar ailléidigh sé?
níor ailléidigh sé
d'ailléidigh sí (FEM.)
ar ailléidigh sí?
níor ailléidigh sí

PLURAL

1
d'ailléidíomar
ar ailléidíomar?
níor ailléidíomar
d'ailléidigh muid
ar ailléidigh muid?
níor ailléidigh muid
2
d'ailléidigh sibh
ar ailléidigh sibh?
níor ailléidigh sibh
3
d'ailléidigh siad
ar ailléidigh siad?
níor ailléidigh siad
d'ailléidíodar
ar ailléidíodar?
níor ailléidíodar

PASSIVE

ailléidíodh
ar ailléidíodh?
níor ailléidíodh

SINGULAR

1
ailléidím
an ailléidím?
ní ailléidím
2
ailléidíonn tú
an ailléidíonn tú?
ní ailléidíonn tú
3
ailléidíonn sé (MASC.)
an ailléidíonn sé?
ní ailléidíonn sé
ailléidíonn sí (FEM.)
an ailléidíonn sí?
ní ailléidíonn sí

PLURAL

1
ailléidímid
an ailléidímid?
ní ailléidímid
ailléidíonn muid
an ailléidíonn muid?
ní ailléidíonn muid
2
ailléidíonn sibh
an ailléidíonn sibh?
ní ailléidíonn sibh
3
ailléidíonn siad
an ailléidíonn siad?
ní ailléidíonn siad

PASSIVE

ailléidítear
an ailléidítear?
ní ailléidítear

SINGULAR

1
ailléideoidh mé
an ailléideoidh mé?
ní ailléideoidh mé
2
ailléideoidh tú
an ailléideoidh tú?
ní ailléideoidh tú
3
ailléideoidh sé (MASC.)
an ailléideoidh sé?
ní ailléideoidh sé
ailléideoidh sí (FEM.)
an ailléideoidh sí?
ní ailléideoidh sí

PLURAL

1
ailléideoimid
an ailléideoimid?
ní ailléideoimid
ailléideoidh muid
an ailléideoidh muid?
ní ailléideoidh muid
2
ailléideoidh sibh
an ailléideoidh sibh?
ní ailléideoidh sibh
3
ailléideoidh siad
an ailléideoidh siad?
ní ailléideoidh siad

PASSIVE

ailléideofar
an ailléideofar?
ní ailléideofar

SINGULAR

1
d'ailléideoinn
an ailléideoinn?
ní ailléideoinn
2
d'ailléideofá
an ailléideofá?
ní ailléideofá
3
d'ailléideodh sé (MASC.)
an ailléideodh sé?
ní ailléideodh sé
d'ailléideodh sí (FEM.)
an ailléideodh sí?
ní ailléideodh sí

PLURAL

1
d'ailléideoimis
an ailléideoimis?
ní ailléideoimis
d'ailléideodh muid
an ailléideodh muid?
ní ailléideodh muid
2
d'ailléideodh sibh
an ailléideodh sibh?
ní ailléideodh sibh
3
d'ailléideoidís
an ailléideoidís?
ní ailléideoidís
d'ailléideodh siad
an ailléideodh siad?
ní ailléideodh siad

PASSIVE

d'ailléideofaí
an ailléideofaí?
ní ailléideofaí

SINGULAR

1
d'ailléidínn
an ailléidínn?
ní ailléidínn
2
d'ailléidíteá
an ailléidíteá?
ní ailléidíteá
3
d'ailléidíodh sé (MASC.)
an ailléidíodh sé?
ní ailléidíodh sé
d'ailléidíodh sí (FEM.)
an ailléidíodh sí?
ní ailléidíodh sí

PLURAL

1
d'ailléidímis
an ailléidímis?
ní ailléidímis
d'ailléidíodh muid
an ailléidíodh muid?
ní ailléidíodh muid
2
d'ailléidíodh sibh
an ailléidíodh sibh?
ní ailléidíodh sibh
3
d'ailléidídís
an ailléidídís?
ní ailléidídís
d'ailléidíodh siad
an ailléidíodh siad?
ní ailléidíodh siad

PASSIVE

d'ailléidítí
an ailléidítí?
ní ailléidítí

SINGULAR

1
ailléidím!
ná hailléidím!
2
ailléidigh!
ná hailléidigh!
3
ailléidíodh sé! (MASC.)
ná hailléidíodh sé!
ailléidíodh sí! (FEM.)
ná hailléidíodh sí!

PLURAL

1
ailléidímis!
ná hailléidímis!
ailléidíodh muid!
ná hailléidíodh muid!
2
ailléidígí!
ná hailléidígí!
3
ailléidídís!
ná hailléidídís!
ailléidíodh siad!
ná hailléidíodh siad!

PASSIVE

ailléidítear!
ná hailléidítear!

SINGULAR

1
go n-ailléidí mé
nár ailléidí mé
2
go n-ailléidí tú
nár ailléidí tú
3
go n-ailléidí sé (MASC.)
nár ailléidí sé
go n-ailléidí sí (FEM.)
nár ailléidí sí

PLURAL

1
go n-ailléidímid
nár ailléidímid
go n-ailléidí muid
nár ailléidí muid
2
go n-ailléidí sibh
nár ailléidí sibh
3
go n-ailléidí siad
nár ailléidí siad

PASSIVE

go n-ailléidítear
nár ailléidítear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News