Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: ailtéarnach · atarlaigh
ailtéarnaigh could be a grammatical form of: ailtéarnach »

ailtéarnaigh

VERB

VERBAL NOUN

ailtéarnú

VERBAL ADJECTIVE

ailtéarnaithe

SINGULAR

1
d'ailtéarnaigh mé
ar ailtéarnaigh mé?
níor ailtéarnaigh mé
2
d'ailtéarnaigh tú
ar ailtéarnaigh tú?
níor ailtéarnaigh tú
3
d'ailtéarnaigh sé (MASC.)
ar ailtéarnaigh sé?
níor ailtéarnaigh sé
d'ailtéarnaigh sí (FEM.)
ar ailtéarnaigh sí?
níor ailtéarnaigh sí

PLURAL

1
d'ailtéarnaíomar
ar ailtéarnaíomar?
níor ailtéarnaíomar
d'ailtéarnaigh muid
ar ailtéarnaigh muid?
níor ailtéarnaigh muid
2
d'ailtéarnaigh sibh
ar ailtéarnaigh sibh?
níor ailtéarnaigh sibh
3
d'ailtéarnaigh siad
ar ailtéarnaigh siad?
níor ailtéarnaigh siad
d'ailtéarnaíodar
ar ailtéarnaíodar?
níor ailtéarnaíodar

PASSIVE

ailtéarnaíodh
ar ailtéarnaíodh?
níor ailtéarnaíodh

SINGULAR

1
ailtéarnaím
an ailtéarnaím?
ní ailtéarnaím
2
ailtéarnaíonn tú
an ailtéarnaíonn tú?
ní ailtéarnaíonn tú
3
ailtéarnaíonn sé (MASC.)
an ailtéarnaíonn sé?
ní ailtéarnaíonn sé
ailtéarnaíonn sí (FEM.)
an ailtéarnaíonn sí?
ní ailtéarnaíonn sí

PLURAL

1
ailtéarnaímid
an ailtéarnaímid?
ní ailtéarnaímid
ailtéarnaíonn muid
an ailtéarnaíonn muid?
ní ailtéarnaíonn muid
2
ailtéarnaíonn sibh
an ailtéarnaíonn sibh?
ní ailtéarnaíonn sibh
3
ailtéarnaíonn siad
an ailtéarnaíonn siad?
ní ailtéarnaíonn siad

PASSIVE

ailtéarnaítear
an ailtéarnaítear?
ní ailtéarnaítear

SINGULAR

1
ailtéarnóidh mé
an ailtéarnóidh mé?
ní ailtéarnóidh mé
2
ailtéarnóidh tú
an ailtéarnóidh tú?
ní ailtéarnóidh tú
3
ailtéarnóidh sé (MASC.)
an ailtéarnóidh sé?
ní ailtéarnóidh sé
ailtéarnóidh sí (FEM.)
an ailtéarnóidh sí?
ní ailtéarnóidh sí

PLURAL

1
ailtéarnóimid
an ailtéarnóimid?
ní ailtéarnóimid
ailtéarnóidh muid
an ailtéarnóidh muid?
ní ailtéarnóidh muid
2
ailtéarnóidh sibh
an ailtéarnóidh sibh?
ní ailtéarnóidh sibh
3
ailtéarnóidh siad
an ailtéarnóidh siad?
ní ailtéarnóidh siad

PASSIVE

ailtéarnófar
an ailtéarnófar?
ní ailtéarnófar

SINGULAR

1
d'ailtéarnóinn
an ailtéarnóinn?
ní ailtéarnóinn
2
d'ailtéarnófá
an ailtéarnófá?
ní ailtéarnófá
3
d'ailtéarnódh sé (MASC.)
an ailtéarnódh sé?
ní ailtéarnódh sé
d'ailtéarnódh sí (FEM.)
an ailtéarnódh sí?
ní ailtéarnódh sí

PLURAL

1
d'ailtéarnóimis
an ailtéarnóimis?
ní ailtéarnóimis
d'ailtéarnódh muid
an ailtéarnódh muid?
ní ailtéarnódh muid
2
d'ailtéarnódh sibh
an ailtéarnódh sibh?
ní ailtéarnódh sibh
3
d'ailtéarnóidís
an ailtéarnóidís?
ní ailtéarnóidís
d'ailtéarnódh siad
an ailtéarnódh siad?
ní ailtéarnódh siad

PASSIVE

d'ailtéarnófaí
an ailtéarnófaí?
ní ailtéarnófaí

SINGULAR

1
d'ailtéarnaínn
an ailtéarnaínn?
ní ailtéarnaínn
2
d'ailtéarnaíteá
an ailtéarnaíteá?
ní ailtéarnaíteá
3
d'ailtéarnaíodh sé (MASC.)
an ailtéarnaíodh sé?
ní ailtéarnaíodh sé
d'ailtéarnaíodh sí (FEM.)
an ailtéarnaíodh sí?
ní ailtéarnaíodh sí

PLURAL

1
d'ailtéarnaímis
an ailtéarnaímis?
ní ailtéarnaímis
d'ailtéarnaíodh muid
an ailtéarnaíodh muid?
ní ailtéarnaíodh muid
2
d'ailtéarnaíodh sibh
an ailtéarnaíodh sibh?
ní ailtéarnaíodh sibh
3
d'ailtéarnaídís
an ailtéarnaídís?
ní ailtéarnaídís
d'ailtéarnaíodh siad
an ailtéarnaíodh siad?
ní ailtéarnaíodh siad

PASSIVE

d'ailtéarnaítí
an ailtéarnaítí?
ní ailtéarnaítí

SINGULAR

1
ailtéarnaím!
ná hailtéarnaím!
2
ailtéarnaigh!
ná hailtéarnaigh!
3
ailtéarnaíodh sé! (MASC.)
ná hailtéarnaíodh sé!
ailtéarnaíodh sí! (FEM.)
ná hailtéarnaíodh sí!

PLURAL

1
ailtéarnaímis!
ná hailtéarnaímis!
ailtéarnaíodh muid!
ná hailtéarnaíodh muid!
2
ailtéarnaígí!
ná hailtéarnaígí!
3
ailtéarnaídís!
ná hailtéarnaídís!
ailtéarnaíodh siad!
ná hailtéarnaíodh siad!

PASSIVE

ailtéarnaítear!
ná hailtéarnaítear!

SINGULAR

1
go n-ailtéarnaí mé
nár ailtéarnaí mé
2
go n-ailtéarnaí tú
nár ailtéarnaí tú
3
go n-ailtéarnaí sé (MASC.)
nár ailtéarnaí sé
go n-ailtéarnaí sí (FEM.)
nár ailtéarnaí sí

PLURAL

1
go n-ailtéarnaímid
nár ailtéarnaímid
go n-ailtéarnaí muid
nár ailtéarnaí muid
2
go n-ailtéarnaí sibh
nár ailtéarnaí sibh
3
go n-ailtéarnaí siad
nár ailtéarnaí siad

PASSIVE

go n-ailtéarnaítear
nár ailtéarnaítear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News