Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: amach · asúch · múch · ach · amh

amúch

VERB

VERBAL NOUN

amúchadh

VERBAL ADJECTIVE

amúchta

SINGULAR

1
d'amúch mé
ar amúch mé?
níor amúch mé
2
d'amúch tú
ar amúch tú?
níor amúch tú
3
d'amúch sé (MASC.)
ar amúch sé?
níor amúch sé
d'amúch sí (FEM.)
ar amúch sí?
níor amúch sí

PLURAL

1
d'amúchamar
ar amúchamar?
níor amúchamar
d'amúch muid
ar amúch muid?
níor amúch muid
2
d'amúch sibh
ar amúch sibh?
níor amúch sibh
3
d'amúch siad
ar amúch siad?
níor amúch siad
d'amúchadar
ar amúchadar?
níor amúchadar

PASSIVE

amúchadh
ar amúchadh?
níor amúchadh

SINGULAR

1
amúchaim
an amúchaim?
ní amúchaim
2
amúchann tú
an amúchann tú?
ní amúchann tú
3
amúchann sé (MASC.)
an amúchann sé?
ní amúchann sé
amúchann sí (FEM.)
an amúchann sí?
ní amúchann sí

PLURAL

1
amúchaimid
an amúchaimid?
ní amúchaimid
amúchann muid
an amúchann muid?
ní amúchann muid
2
amúchann sibh
an amúchann sibh?
ní amúchann sibh
3
amúchann siad
an amúchann siad?
ní amúchann siad

PASSIVE

amúchtar
an amúchtar?
ní amúchtar

SINGULAR

1
amúchfaidh mé
an amúchfaidh mé?
ní amúchfaidh mé
2
amúchfaidh tú
an amúchfaidh tú?
ní amúchfaidh tú
3
amúchfaidh sé (MASC.)
an amúchfaidh sé?
ní amúchfaidh sé
amúchfaidh sí (FEM.)
an amúchfaidh sí?
ní amúchfaidh sí

PLURAL

1
amúchfaimid
an amúchfaimid?
ní amúchfaimid
amúchfaidh muid
an amúchfaidh muid?
ní amúchfaidh muid
2
amúchfaidh sibh
an amúchfaidh sibh?
ní amúchfaidh sibh
3
amúchfaidh siad
an amúchfaidh siad?
ní amúchfaidh siad

PASSIVE

amúchfar
an amúchfar?
ní amúchfar

SINGULAR

1
d'amúchfainn
an amúchfainn?
ní amúchfainn
2
d'amúchfá
an amúchfá?
ní amúchfá
3
d'amúchfadh sé (MASC.)
an amúchfadh sé?
ní amúchfadh sé
d'amúchfadh sí (FEM.)
an amúchfadh sí?
ní amúchfadh sí

PLURAL

1
d'amúchfaimis
an amúchfaimis?
ní amúchfaimis
d'amúchfadh muid
an amúchfadh muid?
ní amúchfadh muid
2
d'amúchfadh sibh
an amúchfadh sibh?
ní amúchfadh sibh
3
d'amúchfaidís
an amúchfaidís?
ní amúchfaidís
d'amúchfadh siad
an amúchfadh siad?
ní amúchfadh siad

PASSIVE

d'amúchfaí
an amúchfaí?
ní amúchfaí

SINGULAR

1
d'amúchainn
an amúchainn?
ní amúchainn
2
d'amúchtá
an amúchtá?
ní amúchtá
3
d'amúchadh sé (MASC.)
an amúchadh sé?
ní amúchadh sé
d'amúchadh sí (FEM.)
an amúchadh sí?
ní amúchadh sí

PLURAL

1
d'amúchaimis
an amúchaimis?
ní amúchaimis
d'amúchadh muid
an amúchadh muid?
ní amúchadh muid
2
d'amúchadh sibh
an amúchadh sibh?
ní amúchadh sibh
3
d'amúchaidís
an amúchaidís?
ní amúchaidís
d'amúchadh siad
an amúchadh siad?
ní amúchadh siad

PASSIVE

d'amúchtaí
an amúchtaí?
ní amúchtaí

SINGULAR

1
amúchaim!
ná hamúchaim!
2
amúch!
ná hamúch!
3
amúchadh sé! (MASC.)
ná hamúchadh sé!
amúchadh sí! (FEM.)
ná hamúchadh sí!

PLURAL

1
amúchaimis!
ná hamúchaimis!
amúchadh muid!
ná hamúchadh muid!
2
amúchaigí!
ná hamúchaigí!
3
amúchaidís!
ná hamúchaidís!
amúchadh siad!
ná hamúchadh siad!

PASSIVE

amúchtar!
ná hamúchtar!

SINGULAR

1
go n-amúcha mé
nár amúcha mé
2
go n-amúcha tú
nár amúcha tú
3
go n-amúcha sé (MASC.)
nár amúcha sé
go n-amúcha sí (FEM.)
nár amúcha sí

PLURAL

1
go n-amúchaimid
nár amúchaimid
go n-amúcha muid
nár amúcha muid
2
go n-amúcha sibh
nár amúcha sibh
3
go n-amúcha siad
nár amúcha siad

PASSIVE

go n-amúchtar
nár amúchtar
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News