Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: athphróiseáil

athchóipeáil

VERB

VERBAL NOUN

athchóipeáil

VERBAL ADJECTIVE

athchóipeáilte

SINGULAR

1
d'athchóipeáil mé
ar athchóipeáil mé?
níor athchóipeáil mé
2
d'athchóipeáil tú
ar athchóipeáil tú?
níor athchóipeáil tú
3
d'athchóipeáil sé (MASC.)
ar athchóipeáil sé?
níor athchóipeáil sé
d'athchóipeáil sí (FEM.)
ar athchóipeáil sí?
níor athchóipeáil sí

PLURAL

1
d'athchóipeálamar
ar athchóipeálamar?
níor athchóipeálamar
d'athchóipeáil muid
ar athchóipeáil muid?
níor athchóipeáil muid
2
d'athchóipeáil sibh
ar athchóipeáil sibh?
níor athchóipeáil sibh
3
d'athchóipeáil siad
ar athchóipeáil siad?
níor athchóipeáil siad
d'athchóipeáladar
ar athchóipeáladar?
níor athchóipeáladar

PASSIVE

athchóipeáladh
ar athchóipeáladh?
níor athchóipeáladh

SINGULAR

1
athchóipeálaim
an athchóipeálaim?
ní athchóipeálaim
2
athchóipeálann tú
an athchóipeálann tú?
ní athchóipeálann tú
3
athchóipeálann sé (MASC.)
an athchóipeálann sé?
ní athchóipeálann sé
athchóipeálann sí (FEM.)
an athchóipeálann sí?
ní athchóipeálann sí

PLURAL

1
athchóipeálaimid
an athchóipeálaimid?
ní athchóipeálaimid
athchóipeálann muid
an athchóipeálann muid?
ní athchóipeálann muid
2
athchóipeálann sibh
an athchóipeálann sibh?
ní athchóipeálann sibh
3
athchóipeálann siad
an athchóipeálann siad?
ní athchóipeálann siad

PASSIVE

athchóipeáiltear
an athchóipeáiltear?
ní athchóipeáiltear

SINGULAR

1
athchóipeálfaidh mé
an athchóipeálfaidh mé?
ní athchóipeálfaidh mé
2
athchóipeálfaidh tú
an athchóipeálfaidh tú?
ní athchóipeálfaidh tú
3
athchóipeálfaidh sé (MASC.)
an athchóipeálfaidh sé?
ní athchóipeálfaidh sé
athchóipeálfaidh sí (FEM.)
an athchóipeálfaidh sí?
ní athchóipeálfaidh sí

PLURAL

1
athchóipeálfaimid
an athchóipeálfaimid?
ní athchóipeálfaimid
athchóipeálfaidh muid
an athchóipeálfaidh muid?
ní athchóipeálfaidh muid
2
athchóipeálfaidh sibh
an athchóipeálfaidh sibh?
ní athchóipeálfaidh sibh
3
athchóipeálfaidh siad
an athchóipeálfaidh siad?
ní athchóipeálfaidh siad

PASSIVE

athchóipeálfar
an athchóipeálfar?
ní athchóipeálfar

SINGULAR

1
d'athchóipeálfainn
an athchóipeálfainn?
ní athchóipeálfainn
2
d'athchóipeálfá
an athchóipeálfá?
ní athchóipeálfá
3
d'athchóipeálfadh sé (MASC.)
an athchóipeálfadh sé?
ní athchóipeálfadh sé
d'athchóipeálfadh sí (FEM.)
an athchóipeálfadh sí?
ní athchóipeálfadh sí

PLURAL

1
d'athchóipeálfaimis
an athchóipeálfaimis?
ní athchóipeálfaimis
d'athchóipeálfadh muid
an athchóipeálfadh muid?
ní athchóipeálfadh muid
2
d'athchóipeálfadh sibh
an athchóipeálfadh sibh?
ní athchóipeálfadh sibh
3
d'athchóipeálfaidís
an athchóipeálfaidís?
ní athchóipeálfaidís
d'athchóipeálfadh siad
an athchóipeálfadh siad?
ní athchóipeálfadh siad

PASSIVE

d'athchóipeálfaí
an athchóipeálfaí?
ní athchóipeálfaí

SINGULAR

1
d'athchóipeálainn
an athchóipeálainn?
ní athchóipeálainn
2
d'athchóipeáilteá
an athchóipeáilteá?
ní athchóipeáilteá
3
d'athchóipeáladh sé (MASC.)
an athchóipeáladh sé?
ní athchóipeáladh sé
d'athchóipeáladh sí (FEM.)
an athchóipeáladh sí?
ní athchóipeáladh sí

PLURAL

1
d'athchóipeálaimis
an athchóipeálaimis?
ní athchóipeálaimis
d'athchóipeáladh muid
an athchóipeáladh muid?
ní athchóipeáladh muid
2
d'athchóipeáladh sibh
an athchóipeáladh sibh?
ní athchóipeáladh sibh
3
d'athchóipeálaidís
an athchóipeálaidís?
ní athchóipeálaidís
d'athchóipeáladh siad
an athchóipeáladh siad?
ní athchóipeáladh siad

PASSIVE

d'athchóipeáiltí
an athchóipeáiltí?
ní athchóipeáiltí

SINGULAR

1
athchóipeálaim!
ná hathchóipeálaim!
2
athchóipeáil!
ná hathchóipeáil!
3
athchóipeáladh sé! (MASC.)
ná hathchóipeáladh sé!
athchóipeáladh sí! (FEM.)
ná hathchóipeáladh sí!

PLURAL

1
athchóipeálaimis!
ná hathchóipeálaimis!
athchóipeáladh muid!
ná hathchóipeáladh muid!
2
athchóipeálaigí!
ná hathchóipeálaigí!
3
athchóipeálaidís!
ná hathchóipeálaidís!
athchóipeáladh siad!
ná hathchóipeáladh siad!

PASSIVE

athchóipeáiltear!
ná hathchóipeáiltear!

SINGULAR

1
go n-athchóipeála mé
nár athchóipeála mé
2
go n-athchóipeála tú
nár athchóipeála tú
3
go n-athchóipeála sé (MASC.)
nár athchóipeála sé
go n-athchóipeála sí (FEM.)
nár athchóipeála sí

PLURAL

1
go n-athchóipeálaimid
nár athchóipeálaimid
go n-athchóipeála muid
nár athchóipeála muid
2
go n-athchóipeála sibh
nár athchóipeála sibh
3
go n-athchóipeála siad
nár athchóipeála siad

PASSIVE

go n-athchóipeáiltear
nár athchóipeáiltear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News