Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.

athchóirigh

VERB

VERBAL NOUN

athchóiriú

VERBAL ADJECTIVE

athchóirithe

SINGULAR

1
d'athchóirigh mé
ar athchóirigh mé?
níor athchóirigh mé
2
d'athchóirigh tú
ar athchóirigh tú?
níor athchóirigh tú
3
d'athchóirigh sé (MASC.)
ar athchóirigh sé?
níor athchóirigh sé
d'athchóirigh sí (FEM.)
ar athchóirigh sí?
níor athchóirigh sí

PLURAL

1
d'athchóiríomar
ar athchóiríomar?
níor athchóiríomar
d'athchóirigh muid
ar athchóirigh muid?
níor athchóirigh muid
2
d'athchóirigh sibh
ar athchóirigh sibh?
níor athchóirigh sibh
3
d'athchóirigh siad
ar athchóirigh siad?
níor athchóirigh siad
d'athchóiríodar
ar athchóiríodar?
níor athchóiríodar

PASSIVE

athchóiríodh
ar athchóiríodh?
níor athchóiríodh

SINGULAR

1
athchóirím
an athchóirím?
ní athchóirím
2
athchóiríonn tú
an athchóiríonn tú?
ní athchóiríonn tú
3
athchóiríonn sé (MASC.)
an athchóiríonn sé?
ní athchóiríonn sé
athchóiríonn sí (FEM.)
an athchóiríonn sí?
ní athchóiríonn sí

PLURAL

1
athchóirímid
an athchóirímid?
ní athchóirímid
athchóiríonn muid
an athchóiríonn muid?
ní athchóiríonn muid
2
athchóiríonn sibh
an athchóiríonn sibh?
ní athchóiríonn sibh
3
athchóiríonn siad
an athchóiríonn siad?
ní athchóiríonn siad

PASSIVE

athchóirítear
an athchóirítear?
ní athchóirítear

SINGULAR

1
athchóireoidh mé
an athchóireoidh mé?
ní athchóireoidh mé
2
athchóireoidh tú
an athchóireoidh tú?
ní athchóireoidh tú
3
athchóireoidh sé (MASC.)
an athchóireoidh sé?
ní athchóireoidh sé
athchóireoidh sí (FEM.)
an athchóireoidh sí?
ní athchóireoidh sí

PLURAL

1
athchóireoimid
an athchóireoimid?
ní athchóireoimid
athchóireoidh muid
an athchóireoidh muid?
ní athchóireoidh muid
2
athchóireoidh sibh
an athchóireoidh sibh?
ní athchóireoidh sibh
3
athchóireoidh siad
an athchóireoidh siad?
ní athchóireoidh siad

PASSIVE

athchóireofar
an athchóireofar?
ní athchóireofar

SINGULAR

1
d'athchóireoinn
an athchóireoinn?
ní athchóireoinn
2
d'athchóireofá
an athchóireofá?
ní athchóireofá
3
d'athchóireodh sé (MASC.)
an athchóireodh sé?
ní athchóireodh sé
d'athchóireodh sí (FEM.)
an athchóireodh sí?
ní athchóireodh sí

PLURAL

1
d'athchóireoimis
an athchóireoimis?
ní athchóireoimis
d'athchóireodh muid
an athchóireodh muid?
ní athchóireodh muid
2
d'athchóireodh sibh
an athchóireodh sibh?
ní athchóireodh sibh
3
d'athchóireoidís
an athchóireoidís?
ní athchóireoidís
d'athchóireodh siad
an athchóireodh siad?
ní athchóireodh siad

PASSIVE

d'athchóireofaí
an athchóireofaí?
ní athchóireofaí

SINGULAR

1
d'athchóirínn
an athchóirínn?
ní athchóirínn
2
d'athchóiríteá
an athchóiríteá?
ní athchóiríteá
3
d'athchóiríodh sé (MASC.)
an athchóiríodh sé?
ní athchóiríodh sé
d'athchóiríodh sí (FEM.)
an athchóiríodh sí?
ní athchóiríodh sí

PLURAL

1
d'athchóirímis
an athchóirímis?
ní athchóirímis
d'athchóiríodh muid
an athchóiríodh muid?
ní athchóiríodh muid
2
d'athchóiríodh sibh
an athchóiríodh sibh?
ní athchóiríodh sibh
3
d'athchóirídís
an athchóirídís?
ní athchóirídís
d'athchóiríodh siad
an athchóiríodh siad?
ní athchóiríodh siad

PASSIVE

d'athchóirítí
an athchóirítí?
ní athchóirítí

SINGULAR

1
athchóirím!
ná hathchóirím!
2
athchóirigh!
ná hathchóirigh!
3
athchóiríodh sé! (MASC.)
ná hathchóiríodh sé!
athchóiríodh sí! (FEM.)
ná hathchóiríodh sí!

PLURAL

1
athchóirímis!
ná hathchóirímis!
athchóiríodh muid!
ná hathchóiríodh muid!
2
athchóirígí!
ná hathchóirígí!
3
athchóirídís!
ná hathchóirídís!
athchóiríodh siad!
ná hathchóiríodh siad!

PASSIVE

athchóirítear!
ná hathchóirítear!

SINGULAR

1
go n-athchóirí mé
nár athchóirí mé
2
go n-athchóirí tú
nár athchóirí tú
3
go n-athchóirí sé (MASC.)
nár athchóirí sé
go n-athchóirí sí (FEM.)
nár athchóirí sí

PLURAL

1
go n-athchóirímid
nár athchóirímid
go n-athchóirí muid
nár athchóirí muid
2
go n-athchóirí sibh
nár athchóirí sibh
3
go n-athchóirí siad
nár athchóirí siad

PASSIVE

go n-athchóirítear
nár athchóirítear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News