Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
athchlúdaigh could be a grammatical form of: athchlúdach » · athchlúdach »

athchlúdaigh

VERB

VERBAL NOUN

athchlúdach

VERBAL ADJECTIVE

athchlúdaithe

SINGULAR

1
d'athchlúdaigh mé
ar athchlúdaigh mé?
níor athchlúdaigh mé
2
d'athchlúdaigh tú
ar athchlúdaigh tú?
níor athchlúdaigh tú
3
d'athchlúdaigh sé (MASC.)
ar athchlúdaigh sé?
níor athchlúdaigh sé
d'athchlúdaigh sí (FEM.)
ar athchlúdaigh sí?
níor athchlúdaigh sí

PLURAL

1
d'athchlúdaíomar
ar athchlúdaíomar?
níor athchlúdaíomar
d'athchlúdaigh muid
ar athchlúdaigh muid?
níor athchlúdaigh muid
2
d'athchlúdaigh sibh
ar athchlúdaigh sibh?
níor athchlúdaigh sibh
3
d'athchlúdaigh siad
ar athchlúdaigh siad?
níor athchlúdaigh siad
d'athchlúdaíodar
ar athchlúdaíodar?
níor athchlúdaíodar

PASSIVE

athchlúdaíodh
ar athchlúdaíodh?
níor athchlúdaíodh

SINGULAR

1
athchlúdaím
an athchlúdaím?
ní athchlúdaím
2
athchlúdaíonn tú
an athchlúdaíonn tú?
ní athchlúdaíonn tú
3
athchlúdaíonn sé (MASC.)
an athchlúdaíonn sé?
ní athchlúdaíonn sé
athchlúdaíonn sí (FEM.)
an athchlúdaíonn sí?
ní athchlúdaíonn sí

PLURAL

1
athchlúdaímid
an athchlúdaímid?
ní athchlúdaímid
athchlúdaíonn muid
an athchlúdaíonn muid?
ní athchlúdaíonn muid
2
athchlúdaíonn sibh
an athchlúdaíonn sibh?
ní athchlúdaíonn sibh
3
athchlúdaíonn siad
an athchlúdaíonn siad?
ní athchlúdaíonn siad

PASSIVE

athchlúdaítear
an athchlúdaítear?
ní athchlúdaítear

SINGULAR

1
athchlúdóidh mé
an athchlúdóidh mé?
ní athchlúdóidh mé
2
athchlúdóidh tú
an athchlúdóidh tú?
ní athchlúdóidh tú
3
athchlúdóidh sé (MASC.)
an athchlúdóidh sé?
ní athchlúdóidh sé
athchlúdóidh sí (FEM.)
an athchlúdóidh sí?
ní athchlúdóidh sí

PLURAL

1
athchlúdóimid
an athchlúdóimid?
ní athchlúdóimid
athchlúdóidh muid
an athchlúdóidh muid?
ní athchlúdóidh muid
2
athchlúdóidh sibh
an athchlúdóidh sibh?
ní athchlúdóidh sibh
3
athchlúdóidh siad
an athchlúdóidh siad?
ní athchlúdóidh siad

PASSIVE

athchlúdófar
an athchlúdófar?
ní athchlúdófar

SINGULAR

1
d'athchlúdóinn
an athchlúdóinn?
ní athchlúdóinn
2
d'athchlúdófá
an athchlúdófá?
ní athchlúdófá
3
d'athchlúdódh sé (MASC.)
an athchlúdódh sé?
ní athchlúdódh sé
d'athchlúdódh sí (FEM.)
an athchlúdódh sí?
ní athchlúdódh sí

PLURAL

1
d'athchlúdóimis
an athchlúdóimis?
ní athchlúdóimis
d'athchlúdódh muid
an athchlúdódh muid?
ní athchlúdódh muid
2
d'athchlúdódh sibh
an athchlúdódh sibh?
ní athchlúdódh sibh
3
d'athchlúdóidís
an athchlúdóidís?
ní athchlúdóidís
d'athchlúdódh siad
an athchlúdódh siad?
ní athchlúdódh siad

PASSIVE

d'athchlúdófaí
an athchlúdófaí?
ní athchlúdófaí

SINGULAR

1
d'athchlúdaínn
an athchlúdaínn?
ní athchlúdaínn
2
d'athchlúdaíteá
an athchlúdaíteá?
ní athchlúdaíteá
3
d'athchlúdaíodh sé (MASC.)
an athchlúdaíodh sé?
ní athchlúdaíodh sé
d'athchlúdaíodh sí (FEM.)
an athchlúdaíodh sí?
ní athchlúdaíodh sí

PLURAL

1
d'athchlúdaímis
an athchlúdaímis?
ní athchlúdaímis
d'athchlúdaíodh muid
an athchlúdaíodh muid?
ní athchlúdaíodh muid
2
d'athchlúdaíodh sibh
an athchlúdaíodh sibh?
ní athchlúdaíodh sibh
3
d'athchlúdaídís
an athchlúdaídís?
ní athchlúdaídís
d'athchlúdaíodh siad
an athchlúdaíodh siad?
ní athchlúdaíodh siad

PASSIVE

d'athchlúdaítí
an athchlúdaítí?
ní athchlúdaítí

SINGULAR

1
athchlúdaím!
ná hathchlúdaím!
2
athchlúdaigh!
ná hathchlúdaigh!
3
athchlúdaíodh sé! (MASC.)
ná hathchlúdaíodh sé!
athchlúdaíodh sí! (FEM.)
ná hathchlúdaíodh sí!

PLURAL

1
athchlúdaímis!
ná hathchlúdaímis!
athchlúdaíodh muid!
ná hathchlúdaíodh muid!
2
athchlúdaígí!
ná hathchlúdaígí!
3
athchlúdaídís!
ná hathchlúdaídís!
athchlúdaíodh siad!
ná hathchlúdaíodh siad!

PASSIVE

athchlúdaítear!
ná hathchlúdaítear!

SINGULAR

1
go n-athchlúdaí mé
nár athchlúdaí mé
2
go n-athchlúdaí tú
nár athchlúdaí tú
3
go n-athchlúdaí sé (MASC.)
nár athchlúdaí sé
go n-athchlúdaí sí (FEM.)
nár athchlúdaí sí

PLURAL

1
go n-athchlúdaímid
nár athchlúdaímid
go n-athchlúdaí muid
nár athchlúdaí muid
2
go n-athchlúdaí sibh
nár athchlúdaí sibh
3
go n-athchlúdaí siad
nár athchlúdaí siad

PASSIVE

go n-athchlúdaítear
nár athchlúdaítear
RELATED MATCHES
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News