Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.

athchlampaigh

VERB

VERBAL NOUN

athchlampú

VERBAL ADJECTIVE

athchlampaithe

SINGULAR

1
d'athchlampaigh mé
ar athchlampaigh mé?
níor athchlampaigh mé
2
d'athchlampaigh tú
ar athchlampaigh tú?
níor athchlampaigh tú
3
d'athchlampaigh sé (MASC.)
ar athchlampaigh sé?
níor athchlampaigh sé
d'athchlampaigh sí (FEM.)
ar athchlampaigh sí?
níor athchlampaigh sí

PLURAL

1
d'athchlampaíomar
ar athchlampaíomar?
níor athchlampaíomar
d'athchlampaigh muid
ar athchlampaigh muid?
níor athchlampaigh muid
2
d'athchlampaigh sibh
ar athchlampaigh sibh?
níor athchlampaigh sibh
3
d'athchlampaigh siad
ar athchlampaigh siad?
níor athchlampaigh siad
d'athchlampaíodar
ar athchlampaíodar?
níor athchlampaíodar

PASSIVE

athchlampaíodh
ar athchlampaíodh?
níor athchlampaíodh

SINGULAR

1
athchlampaím
an athchlampaím?
ní athchlampaím
2
athchlampaíonn tú
an athchlampaíonn tú?
ní athchlampaíonn tú
3
athchlampaíonn sé (MASC.)
an athchlampaíonn sé?
ní athchlampaíonn sé
athchlampaíonn sí (FEM.)
an athchlampaíonn sí?
ní athchlampaíonn sí

PLURAL

1
athchlampaímid
an athchlampaímid?
ní athchlampaímid
athchlampaíonn muid
an athchlampaíonn muid?
ní athchlampaíonn muid
2
athchlampaíonn sibh
an athchlampaíonn sibh?
ní athchlampaíonn sibh
3
athchlampaíonn siad
an athchlampaíonn siad?
ní athchlampaíonn siad

PASSIVE

athchlampaítear
an athchlampaítear?
ní athchlampaítear

SINGULAR

1
athchlampóidh mé
an athchlampóidh mé?
ní athchlampóidh mé
2
athchlampóidh tú
an athchlampóidh tú?
ní athchlampóidh tú
3
athchlampóidh sé (MASC.)
an athchlampóidh sé?
ní athchlampóidh sé
athchlampóidh sí (FEM.)
an athchlampóidh sí?
ní athchlampóidh sí

PLURAL

1
athchlampóimid
an athchlampóimid?
ní athchlampóimid
athchlampóidh muid
an athchlampóidh muid?
ní athchlampóidh muid
2
athchlampóidh sibh
an athchlampóidh sibh?
ní athchlampóidh sibh
3
athchlampóidh siad
an athchlampóidh siad?
ní athchlampóidh siad

PASSIVE

athchlampófar
an athchlampófar?
ní athchlampófar

SINGULAR

1
d'athchlampóinn
an athchlampóinn?
ní athchlampóinn
2
d'athchlampófá
an athchlampófá?
ní athchlampófá
3
d'athchlampódh sé (MASC.)
an athchlampódh sé?
ní athchlampódh sé
d'athchlampódh sí (FEM.)
an athchlampódh sí?
ní athchlampódh sí

PLURAL

1
d'athchlampóimis
an athchlampóimis?
ní athchlampóimis
d'athchlampódh muid
an athchlampódh muid?
ní athchlampódh muid
2
d'athchlampódh sibh
an athchlampódh sibh?
ní athchlampódh sibh
3
d'athchlampóidís
an athchlampóidís?
ní athchlampóidís
d'athchlampódh siad
an athchlampódh siad?
ní athchlampódh siad

PASSIVE

d'athchlampófaí
an athchlampófaí?
ní athchlampófaí

SINGULAR

1
d'athchlampaínn
an athchlampaínn?
ní athchlampaínn
2
d'athchlampaíteá
an athchlampaíteá?
ní athchlampaíteá
3
d'athchlampaíodh sé (MASC.)
an athchlampaíodh sé?
ní athchlampaíodh sé
d'athchlampaíodh sí (FEM.)
an athchlampaíodh sí?
ní athchlampaíodh sí

PLURAL

1
d'athchlampaímis
an athchlampaímis?
ní athchlampaímis
d'athchlampaíodh muid
an athchlampaíodh muid?
ní athchlampaíodh muid
2
d'athchlampaíodh sibh
an athchlampaíodh sibh?
ní athchlampaíodh sibh
3
d'athchlampaídís
an athchlampaídís?
ní athchlampaídís
d'athchlampaíodh siad
an athchlampaíodh siad?
ní athchlampaíodh siad

PASSIVE

d'athchlampaítí
an athchlampaítí?
ní athchlampaítí

SINGULAR

1
athchlampaím!
ná hathchlampaím!
2
athchlampaigh!
ná hathchlampaigh!
3
athchlampaíodh sé! (MASC.)
ná hathchlampaíodh sé!
athchlampaíodh sí! (FEM.)
ná hathchlampaíodh sí!

PLURAL

1
athchlampaímis!
ná hathchlampaímis!
athchlampaíodh muid!
ná hathchlampaíodh muid!
2
athchlampaígí!
ná hathchlampaígí!
3
athchlampaídís!
ná hathchlampaídís!
athchlampaíodh siad!
ná hathchlampaíodh siad!

PASSIVE

athchlampaítear!
ná hathchlampaítear!

SINGULAR

1
go n-athchlampaí mé
nár athchlampaí mé
2
go n-athchlampaí tú
nár athchlampaí tú
3
go n-athchlampaí sé (MASC.)
nár athchlampaí sé
go n-athchlampaí sí (FEM.)
nár athchlampaí sí

PLURAL

1
go n-athchlampaímid
nár athchlampaímid
go n-athchlampaí muid
nár athchlampaí muid
2
go n-athchlampaí sibh
nár athchlampaí sibh
3
go n-athchlampaí siad
nár athchlampaí siad

PASSIVE

go n-athchlampaítear
nár athchlampaítear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News