Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: athfhill · athbhille · athbhuille · athléigh · athphléigh

athghéill

VERB

VERBAL NOUN

athghéilleadh

VERBAL ADJECTIVE

athghéillte

SINGULAR

1
d'athghéill mé
ar athghéill mé?
níor athghéill mé
2
d'athghéill tú
ar athghéill tú?
níor athghéill tú
3
d'athghéill sé (MASC.)
ar athghéill sé?
níor athghéill sé
d'athghéill sí (FEM.)
ar athghéill sí?
níor athghéill sí

PLURAL

1
d'athghéilleamar
ar athghéilleamar?
níor athghéilleamar
d'athghéill muid
ar athghéill muid?
níor athghéill muid
2
d'athghéill sibh
ar athghéill sibh?
níor athghéill sibh
3
d'athghéill siad
ar athghéill siad?
níor athghéill siad
d'athghéilleadar
ar athghéilleadar?
níor athghéilleadar

PASSIVE

athghéilleadh
ar athghéilleadh?
níor athghéilleadh

SINGULAR

1
athghéillim
an athghéillim?
ní athghéillim
2
athghéilleann tú
an athghéilleann tú?
ní athghéilleann tú
3
athghéilleann sé (MASC.)
an athghéilleann sé?
ní athghéilleann sé
athghéilleann sí (FEM.)
an athghéilleann sí?
ní athghéilleann sí

PLURAL

1
athghéillimid
an athghéillimid?
ní athghéillimid
athghéilleann muid
an athghéilleann muid?
ní athghéilleann muid
2
athghéilleann sibh
an athghéilleann sibh?
ní athghéilleann sibh
3
athghéilleann siad
an athghéilleann siad?
ní athghéilleann siad

PASSIVE

athghéilltear
an athghéilltear?
ní athghéilltear

SINGULAR

1
athghéillfidh mé
an athghéillfidh mé?
ní athghéillfidh mé
2
athghéillfidh tú
an athghéillfidh tú?
ní athghéillfidh tú
3
athghéillfidh sé (MASC.)
an athghéillfidh sé?
ní athghéillfidh sé
athghéillfidh sí (FEM.)
an athghéillfidh sí?
ní athghéillfidh sí

PLURAL

1
athghéillfimid
an athghéillfimid?
ní athghéillfimid
athghéillfidh muid
an athghéillfidh muid?
ní athghéillfidh muid
2
athghéillfidh sibh
an athghéillfidh sibh?
ní athghéillfidh sibh
3
athghéillfidh siad
an athghéillfidh siad?
ní athghéillfidh siad

PASSIVE

athghéillfear
an athghéillfear?
ní athghéillfear

SINGULAR

1
d'athghéillfinn
an athghéillfinn?
ní athghéillfinn
2
d'athghéillfeá
an athghéillfeá?
ní athghéillfeá
3
d'athghéillfeadh sé (MASC.)
an athghéillfeadh sé?
ní athghéillfeadh sé
d'athghéillfeadh sí (FEM.)
an athghéillfeadh sí?
ní athghéillfeadh sí

PLURAL

1
d'athghéillfimis
an athghéillfimis?
ní athghéillfimis
d'athghéillfeadh muid
an athghéillfeadh muid?
ní athghéillfeadh muid
2
d'athghéillfeadh sibh
an athghéillfeadh sibh?
ní athghéillfeadh sibh
3
d'athghéillfidís
an athghéillfidís?
ní athghéillfidís
d'athghéillfeadh siad
an athghéillfeadh siad?
ní athghéillfeadh siad

PASSIVE

d'athghéillfí
an athghéillfí?
ní athghéillfí

SINGULAR

1
d'athghéillinn
an athghéillinn?
ní athghéillinn
2
d'athghéillteá
an athghéillteá?
ní athghéillteá
3
d'athghéilleadh sé (MASC.)
an athghéilleadh sé?
ní athghéilleadh sé
d'athghéilleadh sí (FEM.)
an athghéilleadh sí?
ní athghéilleadh sí

PLURAL

1
d'athghéillimis
an athghéillimis?
ní athghéillimis
d'athghéilleadh muid
an athghéilleadh muid?
ní athghéilleadh muid
2
d'athghéilleadh sibh
an athghéilleadh sibh?
ní athghéilleadh sibh
3
d'athghéillidís
an athghéillidís?
ní athghéillidís
d'athghéilleadh siad
an athghéilleadh siad?
ní athghéilleadh siad

PASSIVE

d'athghéilltí
an athghéilltí?
ní athghéilltí

SINGULAR

1
athghéillim!
ná hathghéillim!
2
athghéill!
ná hathghéill!
3
athghéilleadh sé! (MASC.)
ná hathghéilleadh sé!
athghéilleadh sí! (FEM.)
ná hathghéilleadh sí!

PLURAL

1
athghéillimis!
ná hathghéillimis!
athghéilleadh muid!
ná hathghéilleadh muid!
2
athghéilligí!
ná hathghéilligí!
3
athghéillidís!
ná hathghéillidís!
athghéilleadh siad!
ná hathghéilleadh siad!

PASSIVE

athghéilltear!
ná hathghéilltear!

SINGULAR

1
go n-athghéille mé
nár athghéille mé
2
go n-athghéille tú
nár athghéille tú
3
go n-athghéille sé (MASC.)
nár athghéille sé
go n-athghéille sí (FEM.)
nár athghéille sí

PLURAL

1
go n-athghéillimid
nár athghéillimid
go n-athghéille muid
nár athghéille muid
2
go n-athghéille sibh
nár athghéille sibh
3
go n-athghéille siad
nár athghéille siad

PASSIVE

go n-athghéilltear
nár athghéilltear
RELATED MATCHES
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News