Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.

athghnóthaigh

VERB

VERBAL NOUN

athghnóthú

VERBAL ADJECTIVE

athghnóthaithe

SINGULAR

1
d'athghnóthaigh mé
ar athghnóthaigh mé?
níor athghnóthaigh mé
2
d'athghnóthaigh tú
ar athghnóthaigh tú?
níor athghnóthaigh tú
3
d'athghnóthaigh sé (MASC.)
ar athghnóthaigh sé?
níor athghnóthaigh sé
d'athghnóthaigh sí (FEM.)
ar athghnóthaigh sí?
níor athghnóthaigh sí

PLURAL

1
d'athghnóthaíomar
ar athghnóthaíomar?
níor athghnóthaíomar
d'athghnóthaigh muid
ar athghnóthaigh muid?
níor athghnóthaigh muid
2
d'athghnóthaigh sibh
ar athghnóthaigh sibh?
níor athghnóthaigh sibh
3
d'athghnóthaigh siad
ar athghnóthaigh siad?
níor athghnóthaigh siad
d'athghnóthaíodar
ar athghnóthaíodar?
níor athghnóthaíodar

PASSIVE

athghnóthaíodh
ar athghnóthaíodh?
níor athghnóthaíodh

SINGULAR

1
athghnóthaím
an athghnóthaím?
ní athghnóthaím
2
athghnóthaíonn tú
an athghnóthaíonn tú?
ní athghnóthaíonn tú
3
athghnóthaíonn sé (MASC.)
an athghnóthaíonn sé?
ní athghnóthaíonn sé
athghnóthaíonn sí (FEM.)
an athghnóthaíonn sí?
ní athghnóthaíonn sí

PLURAL

1
athghnóthaímid
an athghnóthaímid?
ní athghnóthaímid
athghnóthaíonn muid
an athghnóthaíonn muid?
ní athghnóthaíonn muid
2
athghnóthaíonn sibh
an athghnóthaíonn sibh?
ní athghnóthaíonn sibh
3
athghnóthaíonn siad
an athghnóthaíonn siad?
ní athghnóthaíonn siad

PASSIVE

athghnóthaítear
an athghnóthaítear?
ní athghnóthaítear

SINGULAR

1
athghnóthóidh mé
an athghnóthóidh mé?
ní athghnóthóidh mé
2
athghnóthóidh tú
an athghnóthóidh tú?
ní athghnóthóidh tú
3
athghnóthóidh sé (MASC.)
an athghnóthóidh sé?
ní athghnóthóidh sé
athghnóthóidh sí (FEM.)
an athghnóthóidh sí?
ní athghnóthóidh sí

PLURAL

1
athghnóthóimid
an athghnóthóimid?
ní athghnóthóimid
athghnóthóidh muid
an athghnóthóidh muid?
ní athghnóthóidh muid
2
athghnóthóidh sibh
an athghnóthóidh sibh?
ní athghnóthóidh sibh
3
athghnóthóidh siad
an athghnóthóidh siad?
ní athghnóthóidh siad

PASSIVE

athghnóthófar
an athghnóthófar?
ní athghnóthófar

SINGULAR

1
d'athghnóthóinn
an athghnóthóinn?
ní athghnóthóinn
2
d'athghnóthófá
an athghnóthófá?
ní athghnóthófá
3
d'athghnóthódh sé (MASC.)
an athghnóthódh sé?
ní athghnóthódh sé
d'athghnóthódh sí (FEM.)
an athghnóthódh sí?
ní athghnóthódh sí

PLURAL

1
d'athghnóthóimis
an athghnóthóimis?
ní athghnóthóimis
d'athghnóthódh muid
an athghnóthódh muid?
ní athghnóthódh muid
2
d'athghnóthódh sibh
an athghnóthódh sibh?
ní athghnóthódh sibh
3
d'athghnóthóidís
an athghnóthóidís?
ní athghnóthóidís
d'athghnóthódh siad
an athghnóthódh siad?
ní athghnóthódh siad

PASSIVE

d'athghnóthófaí
an athghnóthófaí?
ní athghnóthófaí

SINGULAR

1
d'athghnóthaínn
an athghnóthaínn?
ní athghnóthaínn
2
d'athghnóthaíteá
an athghnóthaíteá?
ní athghnóthaíteá
3
d'athghnóthaíodh sé (MASC.)
an athghnóthaíodh sé?
ní athghnóthaíodh sé
d'athghnóthaíodh sí (FEM.)
an athghnóthaíodh sí?
ní athghnóthaíodh sí

PLURAL

1
d'athghnóthaímis
an athghnóthaímis?
ní athghnóthaímis
d'athghnóthaíodh muid
an athghnóthaíodh muid?
ní athghnóthaíodh muid
2
d'athghnóthaíodh sibh
an athghnóthaíodh sibh?
ní athghnóthaíodh sibh
3
d'athghnóthaídís
an athghnóthaídís?
ní athghnóthaídís
d'athghnóthaíodh siad
an athghnóthaíodh siad?
ní athghnóthaíodh siad

PASSIVE

d'athghnóthaítí
an athghnóthaítí?
ní athghnóthaítí

SINGULAR

1
athghnóthaím!
ná hathghnóthaím!
2
athghnóthaigh!
ná hathghnóthaigh!
3
athghnóthaíodh sé! (MASC.)
ná hathghnóthaíodh sé!
athghnóthaíodh sí! (FEM.)
ná hathghnóthaíodh sí!

PLURAL

1
athghnóthaímis!
ná hathghnóthaímis!
athghnóthaíodh muid!
ná hathghnóthaíodh muid!
2
athghnóthaígí!
ná hathghnóthaígí!
3
athghnóthaídís!
ná hathghnóthaídís!
athghnóthaíodh siad!
ná hathghnóthaíodh siad!

PASSIVE

athghnóthaítear!
ná hathghnóthaítear!

SINGULAR

1
go n-athghnóthaí mé
nár athghnóthaí mé
2
go n-athghnóthaí tú
nár athghnóthaí tú
3
go n-athghnóthaí sé (MASC.)
nár athghnóthaí sé
go n-athghnóthaí sí (FEM.)
nár athghnóthaí sí

PLURAL

1
go n-athghnóthaímid
nár athghnóthaímid
go n-athghnóthaí muid
nár athghnóthaí muid
2
go n-athghnóthaí sibh
nár athghnóthaí sibh
3
go n-athghnóthaí siad
nár athghnóthaí siad

PASSIVE

go n-athghnóthaítear
nár athghnóthaítear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News