Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: baog · bíol · bíos · bog · brog

bíog

NOUN
FEMININE
2nd DECLENSION

Singular

NOMINATIVE

bíog
an bhíog

GENITIVE

bíge
na bíge

Plural

NOMINATIVE

bíoga
na bíoga

GENITIVE

bíog
na mbíog

bíog

VERB

VERBAL NOUN

bíogadh

VERBAL ADJECTIVE

bíogtha

SINGULAR

1
bhíog mé
ar bhíog mé?
níor bhíog mé
2
bhíog tú
ar bhíog tú?
níor bhíog tú
3
bhíog sé (MASC.)
ar bhíog sé?
níor bhíog sé
bhíog sí (FEM.)
ar bhíog sí?
níor bhíog sí

PLURAL

1
bhíogamar
ar bhíogamar?
níor bhíogamar
bhíog muid
ar bhíog muid?
níor bhíog muid
2
bhíog sibh
ar bhíog sibh?
níor bhíog sibh
3
bhíog siad
ar bhíog siad?
níor bhíog siad
bhíogadar
ar bhíogadar?
níor bhíogadar

PASSIVE

bíogadh
ar bíogadh?
níor bíogadh

SINGULAR

1
bíogaim
an mbíogaim?
ní bhíogaim
2
bíogann tú
an mbíogann tú?
ní bhíogann tú
3
bíogann sé (MASC.)
an mbíogann sé?
ní bhíogann sé
bíogann sí (FEM.)
an mbíogann sí?
ní bhíogann sí

PLURAL

1
bíogaimid
an mbíogaimid?
ní bhíogaimid
bíogann muid
an mbíogann muid?
ní bhíogann muid
2
bíogann sibh
an mbíogann sibh?
ní bhíogann sibh
3
bíogann siad
an mbíogann siad?
ní bhíogann siad

PASSIVE

bíogtar
an mbíogtar?
ní bhíogtar

SINGULAR

1
bíogfaidh mé
an mbíogfaidh mé?
ní bhíogfaidh mé
2
bíogfaidh tú
an mbíogfaidh tú?
ní bhíogfaidh tú
3
bíogfaidh sé (MASC.)
an mbíogfaidh sé?
ní bhíogfaidh sé
bíogfaidh sí (FEM.)
an mbíogfaidh sí?
ní bhíogfaidh sí

PLURAL

1
bíogfaimid
an mbíogfaimid?
ní bhíogfaimid
bíogfaidh muid
an mbíogfaidh muid?
ní bhíogfaidh muid
2
bíogfaidh sibh
an mbíogfaidh sibh?
ní bhíogfaidh sibh
3
bíogfaidh siad
an mbíogfaidh siad?
ní bhíogfaidh siad

PASSIVE

bíogfar
an mbíogfar?
ní bhíogfar

SINGULAR

1
bhíogfainn
an mbíogfainn?
ní bhíogfainn
2
bhíogfá
an mbíogfá?
ní bhíogfá
3
bhíogfadh sé (MASC.)
an mbíogfadh sé?
ní bhíogfadh sé
bhíogfadh sí (FEM.)
an mbíogfadh sí?
ní bhíogfadh sí

PLURAL

1
bhíogfaimis
an mbíogfaimis?
ní bhíogfaimis
bhíogfadh muid
an mbíogfadh muid?
ní bhíogfadh muid
2
bhíogfadh sibh
an mbíogfadh sibh?
ní bhíogfadh sibh
3
bhíogfaidís
an mbíogfaidís?
ní bhíogfaidís
bhíogfadh siad
an mbíogfadh siad?
ní bhíogfadh siad

PASSIVE

bhíogfaí
an mbíogfaí?
ní bhíogfaí

SINGULAR

1
bhíogainn
an mbíogainn?
ní bhíogainn
2
bhíogtá
an mbíogtá?
ní bhíogtá
3
bhíogadh sé (MASC.)
an mbíogadh sé?
ní bhíogadh sé
bhíogadh sí (FEM.)
an mbíogadh sí?
ní bhíogadh sí

PLURAL

1
bhíogaimis
an mbíogaimis?
ní bhíogaimis
bhíogadh muid
an mbíogadh muid?
ní bhíogadh muid
2
bhíogadh sibh
an mbíogadh sibh?
ní bhíogadh sibh
3
bhíogaidís
an mbíogaidís?
ní bhíogaidís
bhíogadh siad
an mbíogadh siad?
ní bhíogadh siad

PASSIVE

bhíogtaí
an mbíogtaí?
ní bhíogtaí

SINGULAR

1
bíogaim!
ná bíogaim!
2
bíog!
ná bíog!
3
bíogadh sé! (MASC.)
ná bíogadh sé!
bíogadh sí! (FEM.)
ná bíogadh sí!

PLURAL

1
bíogaimis!
ná bíogaimis!
bíogadh muid!
ná bíogadh muid!
2
bíogaigí!
ná bíogaigí!
3
bíogaidís!
ná bíogaidís!
bíogadh siad!
ná bíogadh siad!

PASSIVE

bíogtar!
ná bíogtar!

SINGULAR

1
go mbíoga mé
nár bhíoga mé
2
go mbíoga tú
nár bhíoga tú
3
go mbíoga sé (MASC.)
nár bhíoga sé
go mbíoga sí (FEM.)
nár bhíoga sí

PLURAL

1
go mbíogaimid
nár bhíogaimid
go mbíoga muid
nár bhíoga muid
2
go mbíoga sibh
nár bhíoga sibh
3
go mbíoga siad
nár bhíoga siad

PASSIVE

go mbíogtar
nár bhíogtar
RELATED MATCHES
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News