Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: arúil · banúil · barrúil · béarúil · abúil
barúil could be a grammatical form of: arúil »

barúil

NOUN
FEMININE
3rd DECLENSION

Singular

NOMINATIVE

barúil
an bharúil

GENITIVE

barúla
na barúla

Plural

NOMINATIVE

barúlacha
na barúlacha

GENITIVE

barúlacha
na mbarúlacha

barúil

VERB

VERBAL NOUN

barúil

VERBAL ADJECTIVE

barúlta

SINGULAR

1
bharúil mé
ar bharúil mé?
níor bharúil mé
2
bharúil tú
ar bharúil tú?
níor bharúil tú
3
bharúil sé (MASC.)
ar bharúil sé?
níor bharúil sé
bharúil sí (FEM.)
ar bharúil sí?
níor bharúil sí

PLURAL

1
bharúlamar
ar bharúlamar?
níor bharúlamar
bharúil muid
ar bharúil muid?
níor bharúil muid
2
bharúil sibh
ar bharúil sibh?
níor bharúil sibh
3
bharúil siad
ar bharúil siad?
níor bharúil siad
bharúladar
ar bharúladar?
níor bharúladar

PASSIVE

barúladh
ar barúladh?
níor barúladh

SINGULAR

1
barúlaim
an mbarúlaim?
ní bharúlaim
2
barúlann tú
an mbarúlann tú?
ní bharúlann tú
3
barúlann sé (MASC.)
an mbarúlann sé?
ní bharúlann sé
barúlann sí (FEM.)
an mbarúlann sí?
ní bharúlann sí

PLURAL

1
barúlaimid
an mbarúlaimid?
ní bharúlaimid
barúlann muid
an mbarúlann muid?
ní bharúlann muid
2
barúlann sibh
an mbarúlann sibh?
ní bharúlann sibh
3
barúlann siad
an mbarúlann siad?
ní bharúlann siad

PASSIVE

barúltar
an mbarúltar?
ní bharúltar

SINGULAR

1
barúlfaidh mé
an mbarúlfaidh mé?
ní bharúlfaidh mé
2
barúlfaidh tú
an mbarúlfaidh tú?
ní bharúlfaidh tú
3
barúlfaidh sé (MASC.)
an mbarúlfaidh sé?
ní bharúlfaidh sé
barúlfaidh sí (FEM.)
an mbarúlfaidh sí?
ní bharúlfaidh sí

PLURAL

1
barúlfaimid
an mbarúlfaimid?
ní bharúlfaimid
barúlfaidh muid
an mbarúlfaidh muid?
ní bharúlfaidh muid
2
barúlfaidh sibh
an mbarúlfaidh sibh?
ní bharúlfaidh sibh
3
barúlfaidh siad
an mbarúlfaidh siad?
ní bharúlfaidh siad

PASSIVE

barúlfar
an mbarúlfar?
ní bharúlfar

SINGULAR

1
bharúlfainn
an mbarúlfainn?
ní bharúlfainn
2
bharúlfá
an mbarúlfá?
ní bharúlfá
3
bharúlfadh sé (MASC.)
an mbarúlfadh sé?
ní bharúlfadh sé
bharúlfadh sí (FEM.)
an mbarúlfadh sí?
ní bharúlfadh sí

PLURAL

1
bharúlfaimis
an mbarúlfaimis?
ní bharúlfaimis
bharúlfadh muid
an mbarúlfadh muid?
ní bharúlfadh muid
2
bharúlfadh sibh
an mbarúlfadh sibh?
ní bharúlfadh sibh
3
bharúlfaidís
an mbarúlfaidís?
ní bharúlfaidís
bharúlfadh siad
an mbarúlfadh siad?
ní bharúlfadh siad

PASSIVE

bharúlfaí
an mbarúlfaí?
ní bharúlfaí

SINGULAR

1
bharúlainn
an mbarúlainn?
ní bharúlainn
2
bharúltá
an mbarúltá?
ní bharúltá
3
bharúladh sé (MASC.)
an mbarúladh sé?
ní bharúladh sé
bharúladh sí (FEM.)
an mbarúladh sí?
ní bharúladh sí

PLURAL

1
bharúlaimis
an mbarúlaimis?
ní bharúlaimis
bharúladh muid
an mbarúladh muid?
ní bharúladh muid
2
bharúladh sibh
an mbarúladh sibh?
ní bharúladh sibh
3
bharúlaidís
an mbarúlaidís?
ní bharúlaidís
bharúladh siad
an mbarúladh siad?
ní bharúladh siad

PASSIVE

bharúltaí
an mbarúltaí?
ní bharúltaí

SINGULAR

1
barúlaim!
ná barúlaim!
2
barúil!
ná barúil!
3
barúladh sé! (MASC.)
ná barúladh sé!
barúladh sí! (FEM.)
ná barúladh sí!

PLURAL

1
barúlaimis!
ná barúlaimis!
barúladh muid!
ná barúladh muid!
2
barúlaigí!
ná barúlaigí!
3
barúlaidís!
ná barúlaidís!
barúladh siad!
ná barúladh siad!

PASSIVE

barúltar!
ná barúltar!

SINGULAR

1
go mbarúla mé
nár bharúla mé
2
go mbarúla tú
nár bharúla tú
3
go mbarúla sé (MASC.)
nár bharúla sé
go mbarúla sí (FEM.)
nár bharúla sí

PLURAL

1
go mbarúlaimid
nár bharúlaimid
go mbarúla muid
nár bharúla muid
2
go mbarúla sibh
nár bharúla sibh
3
go mbarúla siad
nár bharúla siad

PASSIVE

go mbarúltar
nár bharúltar
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News