Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: boilgearnach · bearnaigh

boilgearnaigh

VERB

VERBAL NOUN

boilgearnú

VERBAL ADJECTIVE

boilgearnaithe

SINGULAR

1
bhoilgearnaigh mé
ar bhoilgearnaigh mé?
níor bhoilgearnaigh mé
2
bhoilgearnaigh tú
ar bhoilgearnaigh tú?
níor bhoilgearnaigh tú
3
bhoilgearnaigh sé (MASC.)
ar bhoilgearnaigh sé?
níor bhoilgearnaigh sé
bhoilgearnaigh sí (FEM.)
ar bhoilgearnaigh sí?
níor bhoilgearnaigh sí

PLURAL

1
bhoilgearnaíomar
ar bhoilgearnaíomar?
níor bhoilgearnaíomar
bhoilgearnaigh muid
ar bhoilgearnaigh muid?
níor bhoilgearnaigh muid
2
bhoilgearnaigh sibh
ar bhoilgearnaigh sibh?
níor bhoilgearnaigh sibh
3
bhoilgearnaigh siad
ar bhoilgearnaigh siad?
níor bhoilgearnaigh siad
bhoilgearnaíodar
ar bhoilgearnaíodar?
níor bhoilgearnaíodar

PASSIVE

boilgearnaíodh
ar boilgearnaíodh?
níor boilgearnaíodh

SINGULAR

1
boilgearnaím
an mboilgearnaím?
ní bhoilgearnaím
2
boilgearnaíonn tú
an mboilgearnaíonn tú?
ní bhoilgearnaíonn tú
3
boilgearnaíonn sé (MASC.)
an mboilgearnaíonn sé?
ní bhoilgearnaíonn sé
boilgearnaíonn sí (FEM.)
an mboilgearnaíonn sí?
ní bhoilgearnaíonn sí

PLURAL

1
boilgearnaímid
an mboilgearnaímid?
ní bhoilgearnaímid
boilgearnaíonn muid
an mboilgearnaíonn muid?
ní bhoilgearnaíonn muid
2
boilgearnaíonn sibh
an mboilgearnaíonn sibh?
ní bhoilgearnaíonn sibh
3
boilgearnaíonn siad
an mboilgearnaíonn siad?
ní bhoilgearnaíonn siad

PASSIVE

boilgearnaítear
an mboilgearnaítear?
ní bhoilgearnaítear

SINGULAR

1
boilgearnóidh mé
an mboilgearnóidh mé?
ní bhoilgearnóidh mé
2
boilgearnóidh tú
an mboilgearnóidh tú?
ní bhoilgearnóidh tú
3
boilgearnóidh sé (MASC.)
an mboilgearnóidh sé?
ní bhoilgearnóidh sé
boilgearnóidh sí (FEM.)
an mboilgearnóidh sí?
ní bhoilgearnóidh sí

PLURAL

1
boilgearnóimid
an mboilgearnóimid?
ní bhoilgearnóimid
boilgearnóidh muid
an mboilgearnóidh muid?
ní bhoilgearnóidh muid
2
boilgearnóidh sibh
an mboilgearnóidh sibh?
ní bhoilgearnóidh sibh
3
boilgearnóidh siad
an mboilgearnóidh siad?
ní bhoilgearnóidh siad

PASSIVE

boilgearnófar
an mboilgearnófar?
ní bhoilgearnófar

SINGULAR

1
bhoilgearnóinn
an mboilgearnóinn?
ní bhoilgearnóinn
2
bhoilgearnófá
an mboilgearnófá?
ní bhoilgearnófá
3
bhoilgearnódh sé (MASC.)
an mboilgearnódh sé?
ní bhoilgearnódh sé
bhoilgearnódh sí (FEM.)
an mboilgearnódh sí?
ní bhoilgearnódh sí

PLURAL

1
bhoilgearnóimis
an mboilgearnóimis?
ní bhoilgearnóimis
bhoilgearnódh muid
an mboilgearnódh muid?
ní bhoilgearnódh muid
2
bhoilgearnódh sibh
an mboilgearnódh sibh?
ní bhoilgearnódh sibh
3
bhoilgearnóidís
an mboilgearnóidís?
ní bhoilgearnóidís
bhoilgearnódh siad
an mboilgearnódh siad?
ní bhoilgearnódh siad

PASSIVE

bhoilgearnófaí
an mboilgearnófaí?
ní bhoilgearnófaí

SINGULAR

1
bhoilgearnaínn
an mboilgearnaínn?
ní bhoilgearnaínn
2
bhoilgearnaíteá
an mboilgearnaíteá?
ní bhoilgearnaíteá
3
bhoilgearnaíodh sé (MASC.)
an mboilgearnaíodh sé?
ní bhoilgearnaíodh sé
bhoilgearnaíodh sí (FEM.)
an mboilgearnaíodh sí?
ní bhoilgearnaíodh sí

PLURAL

1
bhoilgearnaímis
an mboilgearnaímis?
ní bhoilgearnaímis
bhoilgearnaíodh muid
an mboilgearnaíodh muid?
ní bhoilgearnaíodh muid
2
bhoilgearnaíodh sibh
an mboilgearnaíodh sibh?
ní bhoilgearnaíodh sibh
3
bhoilgearnaídís
an mboilgearnaídís?
ní bhoilgearnaídís
bhoilgearnaíodh siad
an mboilgearnaíodh siad?
ní bhoilgearnaíodh siad

PASSIVE

bhoilgearnaítí
an mboilgearnaítí?
ní bhoilgearnaítí

SINGULAR

1
boilgearnaím!
ná boilgearnaím!
2
boilgearnaigh!
ná boilgearnaigh!
3
boilgearnaíodh sé! (MASC.)
ná boilgearnaíodh sé!
boilgearnaíodh sí! (FEM.)
ná boilgearnaíodh sí!

PLURAL

1
boilgearnaímis!
ná boilgearnaímis!
boilgearnaíodh muid!
ná boilgearnaíodh muid!
2
boilgearnaígí!
ná boilgearnaígí!
3
boilgearnaídís!
ná boilgearnaídís!
boilgearnaíodh siad!
ná boilgearnaíodh siad!

PASSIVE

boilgearnaítear!
ná boilgearnaítear!

SINGULAR

1
go mboilgearnaí mé
nár bhoilgearnaí mé
2
go mboilgearnaí tú
nár bhoilgearnaí tú
3
go mboilgearnaí sé (MASC.)
nár bhoilgearnaí sé
go mboilgearnaí sí (FEM.)
nár bhoilgearnaí sí

PLURAL

1
go mboilgearnaímid
nár bhoilgearnaímid
go mboilgearnaí muid
nár bhoilgearnaí muid
2
go mboilgearnaí sibh
nár bhoilgearnaí sibh
3
go mboilgearnaí siad
nár bhoilgearnaí siad

PASSIVE

go mboilgearnaítear
nár bhoilgearnaítear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News