Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: cáisigh · caimsigh · caintigh · cásnaigh · cisigh

cáinsigh

VERB

VERBAL NOUN

cáinsiú

VERBAL ADJECTIVE

cáinsithe

SINGULAR

1
cháinsigh mé
ar cháinsigh mé?
níor cháinsigh mé
2
cháinsigh tú
ar cháinsigh tú?
níor cháinsigh tú
3
cháinsigh sé (MASC.)
ar cháinsigh sé?
níor cháinsigh sé
cháinsigh sí (FEM.)
ar cháinsigh sí?
níor cháinsigh sí

PLURAL

1
cháinsíomar
ar cháinsíomar?
níor cháinsíomar
cháinsigh muid
ar cháinsigh muid?
níor cháinsigh muid
2
cháinsigh sibh
ar cháinsigh sibh?
níor cháinsigh sibh
3
cháinsigh siad
ar cháinsigh siad?
níor cháinsigh siad
cháinsíodar
ar cháinsíodar?
níor cháinsíodar

PASSIVE

cáinsíodh
ar cáinsíodh?
níor cáinsíodh

SINGULAR

1
cáinsím
an gcáinsím?
ní cháinsím
2
cáinsíonn tú
an gcáinsíonn tú?
ní cháinsíonn tú
3
cáinsíonn sé (MASC.)
an gcáinsíonn sé?
ní cháinsíonn sé
cáinsíonn sí (FEM.)
an gcáinsíonn sí?
ní cháinsíonn sí

PLURAL

1
cáinsímid
an gcáinsímid?
ní cháinsímid
cáinsíonn muid
an gcáinsíonn muid?
ní cháinsíonn muid
2
cáinsíonn sibh
an gcáinsíonn sibh?
ní cháinsíonn sibh
3
cáinsíonn siad
an gcáinsíonn siad?
ní cháinsíonn siad

PASSIVE

cáinsítear
an gcáinsítear?
ní cháinsítear

SINGULAR

1
cáinseoidh mé
an gcáinseoidh mé?
ní cháinseoidh mé
2
cáinseoidh tú
an gcáinseoidh tú?
ní cháinseoidh tú
3
cáinseoidh sé (MASC.)
an gcáinseoidh sé?
ní cháinseoidh sé
cáinseoidh sí (FEM.)
an gcáinseoidh sí?
ní cháinseoidh sí

PLURAL

1
cáinseoimid
an gcáinseoimid?
ní cháinseoimid
cáinseoidh muid
an gcáinseoidh muid?
ní cháinseoidh muid
2
cáinseoidh sibh
an gcáinseoidh sibh?
ní cháinseoidh sibh
3
cáinseoidh siad
an gcáinseoidh siad?
ní cháinseoidh siad

PASSIVE

cáinseofar
an gcáinseofar?
ní cháinseofar

SINGULAR

1
cháinseoinn
an gcáinseoinn?
ní cháinseoinn
2
cháinseofá
an gcáinseofá?
ní cháinseofá
3
cháinseodh sé (MASC.)
an gcáinseodh sé?
ní cháinseodh sé
cháinseodh sí (FEM.)
an gcáinseodh sí?
ní cháinseodh sí

PLURAL

1
cháinseoimis
an gcáinseoimis?
ní cháinseoimis
cháinseodh muid
an gcáinseodh muid?
ní cháinseodh muid
2
cháinseodh sibh
an gcáinseodh sibh?
ní cháinseodh sibh
3
cháinseoidís
an gcáinseoidís?
ní cháinseoidís
cháinseodh siad
an gcáinseodh siad?
ní cháinseodh siad

PASSIVE

cháinseofaí
an gcáinseofaí?
ní cháinseofaí

SINGULAR

1
cháinsínn
an gcáinsínn?
ní cháinsínn
2
cháinsíteá
an gcáinsíteá?
ní cháinsíteá
3
cháinsíodh sé (MASC.)
an gcáinsíodh sé?
ní cháinsíodh sé
cháinsíodh sí (FEM.)
an gcáinsíodh sí?
ní cháinsíodh sí

PLURAL

1
cháinsímis
an gcáinsímis?
ní cháinsímis
cháinsíodh muid
an gcáinsíodh muid?
ní cháinsíodh muid
2
cháinsíodh sibh
an gcáinsíodh sibh?
ní cháinsíodh sibh
3
cháinsídís
an gcáinsídís?
ní cháinsídís
cháinsíodh siad
an gcáinsíodh siad?
ní cháinsíodh siad

PASSIVE

cháinsítí
an gcáinsítí?
ní cháinsítí

SINGULAR

1
cáinsím!
ná cáinsím!
2
cáinsigh!
ná cáinsigh!
3
cáinsíodh sé! (MASC.)
ná cáinsíodh sé!
cáinsíodh sí! (FEM.)
ná cáinsíodh sí!

PLURAL

1
cáinsímis!
ná cáinsímis!
cáinsíodh muid!
ná cáinsíodh muid!
2
cáinsígí!
ná cáinsígí!
3
cáinsídís!
ná cáinsídís!
cáinsíodh siad!
ná cáinsíodh siad!

PASSIVE

cáinsítear!
ná cáinsítear!

SINGULAR

1
go gcáinsí mé
nár cháinsí mé
2
go gcáinsí tú
nár cháinsí tú
3
go gcáinsí sé (MASC.)
nár cháinsí sé
go gcáinsí sí (FEM.)
nár cháinsí sí

PLURAL

1
go gcáinsímid
nár cháinsímid
go gcáinsí muid
nár cháinsí muid
2
go gcáinsí sibh
nár cháinsí sibh
3
go gcáinsí siad
nár cháinsí siad

PASSIVE

go gcáinsítear
nár cháinsítear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News