Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: coirigh · cairigh · cuirigh · fóirigh · aoirigh

cóirigh

VERB

VERBAL NOUN

cóiriú

VERBAL ADJECTIVE

cóirithe

SINGULAR

1
chóirigh mé
ar chóirigh mé?
níor chóirigh mé
2
chóirigh tú
ar chóirigh tú?
níor chóirigh tú
3
chóirigh sé (MASC.)
ar chóirigh sé?
níor chóirigh sé
chóirigh sí (FEM.)
ar chóirigh sí?
níor chóirigh sí

PLURAL

1
chóiríomar
ar chóiríomar?
níor chóiríomar
chóirigh muid
ar chóirigh muid?
níor chóirigh muid
2
chóirigh sibh
ar chóirigh sibh?
níor chóirigh sibh
3
chóirigh siad
ar chóirigh siad?
níor chóirigh siad
chóiríodar
ar chóiríodar?
níor chóiríodar

PASSIVE

cóiríodh
ar cóiríodh?
níor cóiríodh

SINGULAR

1
cóirím
an gcóirím?
ní chóirím
2
cóiríonn tú
an gcóiríonn tú?
ní chóiríonn tú
3
cóiríonn sé (MASC.)
an gcóiríonn sé?
ní chóiríonn sé
cóiríonn sí (FEM.)
an gcóiríonn sí?
ní chóiríonn sí

PLURAL

1
cóirímid
an gcóirímid?
ní chóirímid
cóiríonn muid
an gcóiríonn muid?
ní chóiríonn muid
2
cóiríonn sibh
an gcóiríonn sibh?
ní chóiríonn sibh
3
cóiríonn siad
an gcóiríonn siad?
ní chóiríonn siad

PASSIVE

cóirítear
an gcóirítear?
ní chóirítear

SINGULAR

1
cóireoidh mé
an gcóireoidh mé?
ní chóireoidh mé
2
cóireoidh tú
an gcóireoidh tú?
ní chóireoidh tú
3
cóireoidh sé (MASC.)
an gcóireoidh sé?
ní chóireoidh sé
cóireoidh sí (FEM.)
an gcóireoidh sí?
ní chóireoidh sí

PLURAL

1
cóireoimid
an gcóireoimid?
ní chóireoimid
cóireoidh muid
an gcóireoidh muid?
ní chóireoidh muid
2
cóireoidh sibh
an gcóireoidh sibh?
ní chóireoidh sibh
3
cóireoidh siad
an gcóireoidh siad?
ní chóireoidh siad

PASSIVE

cóireofar
an gcóireofar?
ní chóireofar

SINGULAR

1
chóireoinn
an gcóireoinn?
ní chóireoinn
2
chóireofá
an gcóireofá?
ní chóireofá
3
chóireodh sé (MASC.)
an gcóireodh sé?
ní chóireodh sé
chóireodh sí (FEM.)
an gcóireodh sí?
ní chóireodh sí

PLURAL

1
chóireoimis
an gcóireoimis?
ní chóireoimis
chóireodh muid
an gcóireodh muid?
ní chóireodh muid
2
chóireodh sibh
an gcóireodh sibh?
ní chóireodh sibh
3
chóireoidís
an gcóireoidís?
ní chóireoidís
chóireodh siad
an gcóireodh siad?
ní chóireodh siad

PASSIVE

chóireofaí
an gcóireofaí?
ní chóireofaí

SINGULAR

1
chóirínn
an gcóirínn?
ní chóirínn
2
chóiríteá
an gcóiríteá?
ní chóiríteá
3
chóiríodh sé (MASC.)
an gcóiríodh sé?
ní chóiríodh sé
chóiríodh sí (FEM.)
an gcóiríodh sí?
ní chóiríodh sí

PLURAL

1
chóirímis
an gcóirímis?
ní chóirímis
chóiríodh muid
an gcóiríodh muid?
ní chóiríodh muid
2
chóiríodh sibh
an gcóiríodh sibh?
ní chóiríodh sibh
3
chóirídís
an gcóirídís?
ní chóirídís
chóiríodh siad
an gcóiríodh siad?
ní chóiríodh siad

PASSIVE

chóirítí
an gcóirítí?
ní chóirítí

SINGULAR

1
cóirím!
ná cóirím!
2
cóirigh!
ná cóirigh!
3
cóiríodh sé! (MASC.)
ná cóiríodh sé!
cóiríodh sí! (FEM.)
ná cóiríodh sí!

PLURAL

1
cóirímis!
ná cóirímis!
cóiríodh muid!
ná cóiríodh muid!
2
cóirígí!
ná cóirígí!
3
cóirídís!
ná cóirídís!
cóiríodh siad!
ná cóiríodh siad!

PASSIVE

cóirítear!
ná cóirítear!

SINGULAR

1
go gcóirí mé
nár chóirí mé
2
go gcóirí tú
nár chóirí tú
3
go gcóirí sé (MASC.)
nár chóirí sé
go gcóirí sí (FEM.)
nár chóirí sí

PLURAL

1
go gcóirímid
nár chóirímid
go gcóirí muid
nár chóirí muid
2
go gcóirí sibh
nár chóirí sibh
3
go gcóirí siad
nár chóirí siad

PASSIVE

go gcóirítear
nár chóirítear
RELATED MATCHES
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News