Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: cróbhuaile · clúmhail · comhbhuail · clochúil · clotháil

clóbhuail

VERB

VERBAL NOUN

clóbhualadh

VERBAL ADJECTIVE

clóbhuailte

SINGULAR

1
chlóbhuail mé
ar chlóbhuail mé?
níor chlóbhuail mé
2
chlóbhuail tú
ar chlóbhuail tú?
níor chlóbhuail tú
3
chlóbhuail sé (MASC.)
ar chlóbhuail sé?
níor chlóbhuail sé
chlóbhuail sí (FEM.)
ar chlóbhuail sí?
níor chlóbhuail sí

PLURAL

1
chlóbhuaileamar
ar chlóbhuaileamar?
níor chlóbhuaileamar
chlóbhuail muid
ar chlóbhuail muid?
níor chlóbhuail muid
2
chlóbhuail sibh
ar chlóbhuail sibh?
níor chlóbhuail sibh
3
chlóbhuail siad
ar chlóbhuail siad?
níor chlóbhuail siad
chlóbhuaileadar
ar chlóbhuaileadar?
níor chlóbhuaileadar

PASSIVE

clóbhuaileadh
ar clóbhuaileadh?
níor clóbhuaileadh

SINGULAR

1
clóbhuailim
an gclóbhuailim?
ní chlóbhuailim
2
clóbhuaileann tú
an gclóbhuaileann tú?
ní chlóbhuaileann tú
3
clóbhuaileann sé (MASC.)
an gclóbhuaileann sé?
ní chlóbhuaileann sé
clóbhuaileann sí (FEM.)
an gclóbhuaileann sí?
ní chlóbhuaileann sí

PLURAL

1
clóbhuailimid
an gclóbhuailimid?
ní chlóbhuailimid
clóbhuaileann muid
an gclóbhuaileann muid?
ní chlóbhuaileann muid
2
clóbhuaileann sibh
an gclóbhuaileann sibh?
ní chlóbhuaileann sibh
3
clóbhuaileann siad
an gclóbhuaileann siad?
ní chlóbhuaileann siad

PASSIVE

clóbhuailtear
an gclóbhuailtear?
ní chlóbhuailtear

SINGULAR

1
clóbhuailfidh mé
an gclóbhuailfidh mé?
ní chlóbhuailfidh mé
2
clóbhuailfidh tú
an gclóbhuailfidh tú?
ní chlóbhuailfidh tú
3
clóbhuailfidh sé (MASC.)
an gclóbhuailfidh sé?
ní chlóbhuailfidh sé
clóbhuailfidh sí (FEM.)
an gclóbhuailfidh sí?
ní chlóbhuailfidh sí

PLURAL

1
clóbhuailfimid
an gclóbhuailfimid?
ní chlóbhuailfimid
clóbhuailfidh muid
an gclóbhuailfidh muid?
ní chlóbhuailfidh muid
2
clóbhuailfidh sibh
an gclóbhuailfidh sibh?
ní chlóbhuailfidh sibh
3
clóbhuailfidh siad
an gclóbhuailfidh siad?
ní chlóbhuailfidh siad

PASSIVE

clóbhuailfear
an gclóbhuailfear?
ní chlóbhuailfear

SINGULAR

1
chlóbhuailfinn
an gclóbhuailfinn?
ní chlóbhuailfinn
2
chlóbhuailfeá
an gclóbhuailfeá?
ní chlóbhuailfeá
3
chlóbhuailfeadh sé (MASC.)
an gclóbhuailfeadh sé?
ní chlóbhuailfeadh sé
chlóbhuailfeadh sí (FEM.)
an gclóbhuailfeadh sí?
ní chlóbhuailfeadh sí

PLURAL

1
chlóbhuailfimis
an gclóbhuailfimis?
ní chlóbhuailfimis
chlóbhuailfeadh muid
an gclóbhuailfeadh muid?
ní chlóbhuailfeadh muid
2
chlóbhuailfeadh sibh
an gclóbhuailfeadh sibh?
ní chlóbhuailfeadh sibh
3
chlóbhuailfidís
an gclóbhuailfidís?
ní chlóbhuailfidís
chlóbhuailfeadh siad
an gclóbhuailfeadh siad?
ní chlóbhuailfeadh siad

PASSIVE

chlóbhuailfí
an gclóbhuailfí?
ní chlóbhuailfí

SINGULAR

1
chlóbhuailinn
an gclóbhuailinn?
ní chlóbhuailinn
2
chlóbhuailteá
an gclóbhuailteá?
ní chlóbhuailteá
3
chlóbhuaileadh sé (MASC.)
an gclóbhuaileadh sé?
ní chlóbhuaileadh sé
chlóbhuaileadh sí (FEM.)
an gclóbhuaileadh sí?
ní chlóbhuaileadh sí

PLURAL

1
chlóbhuailimis
an gclóbhuailimis?
ní chlóbhuailimis
chlóbhuaileadh muid
an gclóbhuaileadh muid?
ní chlóbhuaileadh muid
2
chlóbhuaileadh sibh
an gclóbhuaileadh sibh?
ní chlóbhuaileadh sibh
3
chlóbhuailidís
an gclóbhuailidís?
ní chlóbhuailidís
chlóbhuaileadh siad
an gclóbhuaileadh siad?
ní chlóbhuaileadh siad

PASSIVE

chlóbhuailtí
an gclóbhuailtí?
ní chlóbhuailtí

SINGULAR

1
clóbhuailim!
ná clóbhuailim!
2
clóbhuail!
ná clóbhuail!
3
clóbhuaileadh sé! (MASC.)
ná clóbhuaileadh sé!
clóbhuaileadh sí! (FEM.)
ná clóbhuaileadh sí!

PLURAL

1
clóbhuailimis!
ná clóbhuailimis!
clóbhuaileadh muid!
ná clóbhuaileadh muid!
2
clóbhuailigí!
ná clóbhuailigí!
3
clóbhuailidís!
ná clóbhuailidís!
clóbhuaileadh siad!
ná clóbhuaileadh siad!

PASSIVE

clóbhuailtear!
ná clóbhuailtear!

SINGULAR

1
go gclóbhuaile mé
nár chlóbhuaile mé
2
go gclóbhuaile tú
nár chlóbhuaile tú
3
go gclóbhuaile sé (MASC.)
nár chlóbhuaile sé
go gclóbhuaile sí (FEM.)
nár chlóbhuaile sí

PLURAL

1
go gclóbhuailimid
nár chlóbhuailimid
go gclóbhuaile muid
nár chlóbhuaile muid
2
go gclóbhuaile sibh
nár chlóbhuaile sibh
3
go gclóbhuaile siad
nár chlóbhuaile siad

PASSIVE

go gclóbhuailtear
nár chlóbhuailtear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News