Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.

comhfháisc

VERB

VERBAL NOUN

comhfháscadh

VERBAL ADJECTIVE

comhfháiscthe

SINGULAR

1
chomhfháisc mé
ar chomhfháisc mé?
níor chomhfháisc mé
2
chomhfháisc tú
ar chomhfháisc tú?
níor chomhfháisc tú
3
chomhfháisc sé (MASC.)
ar chomhfháisc sé?
níor chomhfháisc sé
chomhfháisc sí (FEM.)
ar chomhfháisc sí?
níor chomhfháisc sí

PLURAL

1
chomhfháisceamar
ar chomhfháisceamar?
níor chomhfháisceamar
chomhfháisc muid
ar chomhfháisc muid?
níor chomhfháisc muid
2
chomhfháisc sibh
ar chomhfháisc sibh?
níor chomhfháisc sibh
3
chomhfháisc siad
ar chomhfháisc siad?
níor chomhfháisc siad
chomhfháisceadar
ar chomhfháisceadar?
níor chomhfháisceadar

PASSIVE

comhfháisceadh
ar comhfháisceadh?
níor comhfháisceadh

SINGULAR

1
comhfháiscim
an gcomhfháiscim?
ní chomhfháiscim
2
comhfháisceann tú
an gcomhfháisceann tú?
ní chomhfháisceann tú
3
comhfháisceann sé (MASC.)
an gcomhfháisceann sé?
ní chomhfháisceann sé
comhfháisceann sí (FEM.)
an gcomhfháisceann sí?
ní chomhfháisceann sí

PLURAL

1
comhfháiscimid
an gcomhfháiscimid?
ní chomhfháiscimid
comhfháisceann muid
an gcomhfháisceann muid?
ní chomhfháisceann muid
2
comhfháisceann sibh
an gcomhfháisceann sibh?
ní chomhfháisceann sibh
3
comhfháisceann siad
an gcomhfháisceann siad?
ní chomhfháisceann siad

PASSIVE

comhfháisctear
an gcomhfháisctear?
ní chomhfháisctear

SINGULAR

1
comhfháiscfidh mé
an gcomhfháiscfidh mé?
ní chomhfháiscfidh mé
2
comhfháiscfidh tú
an gcomhfháiscfidh tú?
ní chomhfháiscfidh tú
3
comhfháiscfidh sé (MASC.)
an gcomhfháiscfidh sé?
ní chomhfháiscfidh sé
comhfháiscfidh sí (FEM.)
an gcomhfháiscfidh sí?
ní chomhfháiscfidh sí

PLURAL

1
comhfháiscfimid
an gcomhfháiscfimid?
ní chomhfháiscfimid
comhfháiscfidh muid
an gcomhfháiscfidh muid?
ní chomhfháiscfidh muid
2
comhfháiscfidh sibh
an gcomhfháiscfidh sibh?
ní chomhfháiscfidh sibh
3
comhfháiscfidh siad
an gcomhfháiscfidh siad?
ní chomhfháiscfidh siad

PASSIVE

comhfháiscfear
an gcomhfháiscfear?
ní chomhfháiscfear

SINGULAR

1
chomhfháiscfinn
an gcomhfháiscfinn?
ní chomhfháiscfinn
2
chomhfháiscfeá
an gcomhfháiscfeá?
ní chomhfháiscfeá
3
chomhfháiscfeadh sé (MASC.)
an gcomhfháiscfeadh sé?
ní chomhfháiscfeadh sé
chomhfháiscfeadh sí (FEM.)
an gcomhfháiscfeadh sí?
ní chomhfháiscfeadh sí

PLURAL

1
chomhfháiscfimis
an gcomhfháiscfimis?
ní chomhfháiscfimis
chomhfháiscfeadh muid
an gcomhfháiscfeadh muid?
ní chomhfháiscfeadh muid
2
chomhfháiscfeadh sibh
an gcomhfháiscfeadh sibh?
ní chomhfháiscfeadh sibh
3
chomhfháiscfidís
an gcomhfháiscfidís?
ní chomhfháiscfidís
chomhfháiscfeadh siad
an gcomhfháiscfeadh siad?
ní chomhfháiscfeadh siad

PASSIVE

chomhfháiscfí
an gcomhfháiscfí?
ní chomhfháiscfí

SINGULAR

1
chomhfháiscinn
an gcomhfháiscinn?
ní chomhfháiscinn
2
chomhfháiscteá
an gcomhfháiscteá?
ní chomhfháiscteá
3
chomhfháisceadh sé (MASC.)
an gcomhfháisceadh sé?
ní chomhfháisceadh sé
chomhfháisceadh sí (FEM.)
an gcomhfháisceadh sí?
ní chomhfháisceadh sí

PLURAL

1
chomhfháiscimis
an gcomhfháiscimis?
ní chomhfháiscimis
chomhfháisceadh muid
an gcomhfháisceadh muid?
ní chomhfháisceadh muid
2
chomhfháisceadh sibh
an gcomhfháisceadh sibh?
ní chomhfháisceadh sibh
3
chomhfháiscidís
an gcomhfháiscidís?
ní chomhfháiscidís
chomhfháisceadh siad
an gcomhfháisceadh siad?
ní chomhfháisceadh siad

PASSIVE

chomhfháisctí
an gcomhfháisctí?
ní chomhfháisctí

SINGULAR

1
comhfháiscim!
ná comhfháiscim!
2
comhfháisc!
ná comhfháisc!
3
comhfháisceadh sé! (MASC.)
ná comhfháisceadh sé!
comhfháisceadh sí! (FEM.)
ná comhfháisceadh sí!

PLURAL

1
comhfháiscimis!
ná comhfháiscimis!
comhfháisceadh muid!
ná comhfháisceadh muid!
2
comhfháiscigí!
ná comhfháiscigí!
3
comhfháiscidís!
ná comhfháiscidís!
comhfháisceadh siad!
ná comhfháisceadh siad!

PASSIVE

comhfháisctear!
ná comhfháisctear!

SINGULAR

1
go gcomhfháisce mé
nár chomhfháisce mé
2
go gcomhfháisce tú
nár chomhfháisce tú
3
go gcomhfháisce sé (MASC.)
nár chomhfháisce sé
go gcomhfháisce sí (FEM.)
nár chomhfháisce sí

PLURAL

1
go gcomhfháiscimid
nár chomhfháiscimid
go gcomhfháisce muid
nár chomhfháisce muid
2
go gcomhfháisce sibh
nár chomhfháisce sibh
3
go gcomhfháisce siad
nár chomhfháisce siad

PASSIVE

go gcomhfháisctear
nár chomhfháisctear
RELATED MATCHES
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News