Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: contráil · construálaí · crústáil · strucáil

construáil

NOUN
FEMININE

Singular

NOMINATIVE

construáil
an chonstruáil

GENITIVE

construála
na construála

Plural

NOMINATIVE

construálacha
na construálacha

GENITIVE

construálacha
na gconstruálacha

construáil

VERB

VERBAL NOUN

construáil

VERBAL ADJECTIVE

construáilte

SINGULAR

1
chonstruáil mé
ar chonstruáil mé?
níor chonstruáil mé
2
chonstruáil tú
ar chonstruáil tú?
níor chonstruáil tú
3
chonstruáil sé (MASC.)
ar chonstruáil sé?
níor chonstruáil sé
chonstruáil sí (FEM.)
ar chonstruáil sí?
níor chonstruáil sí

PLURAL

1
chonstruálamar
ar chonstruálamar?
níor chonstruálamar
chonstruáil muid
ar chonstruáil muid?
níor chonstruáil muid
2
chonstruáil sibh
ar chonstruáil sibh?
níor chonstruáil sibh
3
chonstruáil siad
ar chonstruáil siad?
níor chonstruáil siad
chonstruáladar
ar chonstruáladar?
níor chonstruáladar

PASSIVE

construáladh
ar construáladh?
níor construáladh

SINGULAR

1
construálaim
an gconstruálaim?
ní chonstruálaim
2
construálann tú
an gconstruálann tú?
ní chonstruálann tú
3
construálann sé (MASC.)
an gconstruálann sé?
ní chonstruálann sé
construálann sí (FEM.)
an gconstruálann sí?
ní chonstruálann sí

PLURAL

1
construálaimid
an gconstruálaimid?
ní chonstruálaimid
construálann muid
an gconstruálann muid?
ní chonstruálann muid
2
construálann sibh
an gconstruálann sibh?
ní chonstruálann sibh
3
construálann siad
an gconstruálann siad?
ní chonstruálann siad

PASSIVE

construáiltear
an gconstruáiltear?
ní chonstruáiltear

SINGULAR

1
construálfaidh mé
an gconstruálfaidh mé?
ní chonstruálfaidh mé
2
construálfaidh tú
an gconstruálfaidh tú?
ní chonstruálfaidh tú
3
construálfaidh sé (MASC.)
an gconstruálfaidh sé?
ní chonstruálfaidh sé
construálfaidh sí (FEM.)
an gconstruálfaidh sí?
ní chonstruálfaidh sí

PLURAL

1
construálfaimid
an gconstruálfaimid?
ní chonstruálfaimid
construálfaidh muid
an gconstruálfaidh muid?
ní chonstruálfaidh muid
2
construálfaidh sibh
an gconstruálfaidh sibh?
ní chonstruálfaidh sibh
3
construálfaidh siad
an gconstruálfaidh siad?
ní chonstruálfaidh siad

PASSIVE

construálfar
an gconstruálfar?
ní chonstruálfar

SINGULAR

1
chonstruálfainn
an gconstruálfainn?
ní chonstruálfainn
2
chonstruálfá
an gconstruálfá?
ní chonstruálfá
3
chonstruálfadh sé (MASC.)
an gconstruálfadh sé?
ní chonstruálfadh sé
chonstruálfadh sí (FEM.)
an gconstruálfadh sí?
ní chonstruálfadh sí

PLURAL

1
chonstruálfaimis
an gconstruálfaimis?
ní chonstruálfaimis
chonstruálfadh muid
an gconstruálfadh muid?
ní chonstruálfadh muid
2
chonstruálfadh sibh
an gconstruálfadh sibh?
ní chonstruálfadh sibh
3
chonstruálfaidís
an gconstruálfaidís?
ní chonstruálfaidís
chonstruálfadh siad
an gconstruálfadh siad?
ní chonstruálfadh siad

PASSIVE

chonstruálfaí
an gconstruálfaí?
ní chonstruálfaí

SINGULAR

1
chonstruálainn
an gconstruálainn?
ní chonstruálainn
2
chonstruáilteá
an gconstruáilteá?
ní chonstruáilteá
3
chonstruáladh sé (MASC.)
an gconstruáladh sé?
ní chonstruáladh sé
chonstruáladh sí (FEM.)
an gconstruáladh sí?
ní chonstruáladh sí

PLURAL

1
chonstruálaimis
an gconstruálaimis?
ní chonstruálaimis
chonstruáladh muid
an gconstruáladh muid?
ní chonstruáladh muid
2
chonstruáladh sibh
an gconstruáladh sibh?
ní chonstruáladh sibh
3
chonstruálaidís
an gconstruálaidís?
ní chonstruálaidís
chonstruáladh siad
an gconstruáladh siad?
ní chonstruáladh siad

PASSIVE

chonstruáiltí
an gconstruáiltí?
ní chonstruáiltí

SINGULAR

1
construálaim!
ná construálaim!
2
construáil!
ná construáil!
3
construáladh sé! (MASC.)
ná construáladh sé!
construáladh sí! (FEM.)
ná construáladh sí!

PLURAL

1
construálaimis!
ná construálaimis!
construáladh muid!
ná construáladh muid!
2
construálaigí!
ná construálaigí!
3
construálaidís!
ná construálaidís!
construáladh siad!
ná construáladh siad!

PASSIVE

construáiltear!
ná construáiltear!

SINGULAR

1
go gconstruála mé
nár chonstruála mé
2
go gconstruála tú
nár chonstruála tú
3
go gconstruála sé (MASC.)
nár chonstruála sé
go gconstruála sí (FEM.)
nár chonstruála sí

PLURAL

1
go gconstruálaimid
nár chonstruálaimid
go gconstruála muid
nár chonstruála muid
2
go gconstruála sibh
nár chonstruála sibh
3
go gconstruála siad
nár chonstruála siad

PASSIVE

go gconstruáiltear
nár chonstruáiltear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News