Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: díb · díbhe · díobh · díth · dubh
díbh could be a grammatical form of: de »

díbh

VERB

VERBAL NOUN

díbhe

VERBAL ADJECTIVE

dífe

SINGULAR

1
dhíbh mé
ar dhíbh mé?
níor dhíbh mé
2
dhíbh tú
ar dhíbh tú?
níor dhíbh tú
3
dhíbh sé (MASC.)
ar dhíbh sé?
níor dhíbh sé
dhíbh sí (FEM.)
ar dhíbh sí?
níor dhíbh sí

PLURAL

1
dhíbheamar
ar dhíbheamar?
níor dhíbheamar
dhíbh muid
ar dhíbh muid?
níor dhíbh muid
2
dhíbh sibh
ar dhíbh sibh?
níor dhíbh sibh
3
dhíbh siad
ar dhíbh siad?
níor dhíbh siad
dhíbheadar
ar dhíbheadar?
níor dhíbheadar

PASSIVE

díbheadh
ar díbheadh?
níor díbheadh

SINGULAR

1
díbhim
an ndíbhim?
ní dhíbhim
2
díbheann tú
an ndíbheann tú?
ní dhíbheann tú
3
díbheann sé (MASC.)
an ndíbheann sé?
ní dhíbheann sé
díbheann sí (FEM.)
an ndíbheann sí?
ní dhíbheann sí

PLURAL

1
díbhimid
an ndíbhimid?
ní dhíbhimid
díbheann muid
an ndíbheann muid?
ní dhíbheann muid
2
díbheann sibh
an ndíbheann sibh?
ní dhíbheann sibh
3
díbheann siad
an ndíbheann siad?
ní dhíbheann siad

PASSIVE

díbhtear
an ndíbhtear?
ní dhíbhtear

SINGULAR

1
díbhfidh mé
an ndíbhfidh mé?
ní dhíbhfidh mé
2
díbhfidh tú
an ndíbhfidh tú?
ní dhíbhfidh tú
3
díbhfidh sé (MASC.)
an ndíbhfidh sé?
ní dhíbhfidh sé
díbhfidh sí (FEM.)
an ndíbhfidh sí?
ní dhíbhfidh sí

PLURAL

1
díbhfimid
an ndíbhfimid?
ní dhíbhfimid
díbhfidh muid
an ndíbhfidh muid?
ní dhíbhfidh muid
2
díbhfidh sibh
an ndíbhfidh sibh?
ní dhíbhfidh sibh
3
díbhfidh siad
an ndíbhfidh siad?
ní dhíbhfidh siad

PASSIVE

díbhfear
an ndíbhfear?
ní dhíbhfear

SINGULAR

1
dhíbhfinn
an ndíbhfinn?
ní dhíbhfinn
2
dhíbhfeá
an ndíbhfeá?
ní dhíbhfeá
3
dhíbhfeadh sé (MASC.)
an ndíbhfeadh sé?
ní dhíbhfeadh sé
dhíbhfeadh sí (FEM.)
an ndíbhfeadh sí?
ní dhíbhfeadh sí

PLURAL

1
dhíbhfimis
an ndíbhfimis?
ní dhíbhfimis
dhíbhfeadh muid
an ndíbhfeadh muid?
ní dhíbhfeadh muid
2
dhíbhfeadh sibh
an ndíbhfeadh sibh?
ní dhíbhfeadh sibh
3
dhíbhfidís
an ndíbhfidís?
ní dhíbhfidís
dhíbhfeadh siad
an ndíbhfeadh siad?
ní dhíbhfeadh siad

PASSIVE

dhíbhfí
an ndíbhfí?
ní dhíbhfí

SINGULAR

1
dhíbhinn
an ndíbhinn?
ní dhíbhinn
2
dhíbhteá
an ndíbhteá?
ní dhíbhteá
3
dhíbheadh sé (MASC.)
an ndíbheadh sé?
ní dhíbheadh sé
dhíbheadh sí (FEM.)
an ndíbheadh sí?
ní dhíbheadh sí

PLURAL

1
dhíbhimis
an ndíbhimis?
ní dhíbhimis
dhíbheadh muid
an ndíbheadh muid?
ní dhíbheadh muid
2
dhíbheadh sibh
an ndíbheadh sibh?
ní dhíbheadh sibh
3
dhíbhidís
an ndíbhidís?
ní dhíbhidís
dhíbheadh siad
an ndíbheadh siad?
ní dhíbheadh siad

PASSIVE

dhíbhtí
an ndíbhtí?
ní dhíbhtí

SINGULAR

1
díbhim!
ná díbhim!
2
díbh!
ná díbh!
3
díbheadh sé! (MASC.)
ná díbheadh sé!
díbheadh sí! (FEM.)
ná díbheadh sí!

PLURAL

1
díbhimis!
ná díbhimis!
díbheadh muid!
ná díbheadh muid!
2
díbhigí!
ná díbhigí!
3
díbhidís!
ná díbhidís!
díbheadh siad!
ná díbheadh siad!

PASSIVE

díbhtear!
ná díbhtear!

SINGULAR

1
go ndíbhe mé
nár dhíbhe mé
2
go ndíbhe tú
nár dhíbhe tú
3
go ndíbhe sé (MASC.)
nár dhíbhe sé
go ndíbhe sí (FEM.)
nár dhíbhe sí

PLURAL

1
go ndíbhimid
nár dhíbhimid
go ndíbhe muid
nár dhíbhe muid
2
go ndíbhe sibh
nár dhíbhe sibh
3
go ndíbhe siad
nár dhíbhe siad

PASSIVE

go ndíbhtear
nár dhíbhtear
RELATED MATCHES
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News