Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: deibhil · díobháil · diogáil · draoibeáil · aibéil
Start A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

dóibeáil

VERB

VERBAL NOUN

dóibeáil

VERBAL ADJECTIVE

dóibeáilte

SINGULAR

1
dhóibeáil mé
ar dhóibeáil mé?
níor dhóibeáil mé
2
dhóibeáil tú
ar dhóibeáil tú?
níor dhóibeáil tú
3
dhóibeáil sé (MASC.)
ar dhóibeáil sé?
níor dhóibeáil sé
dhóibeáil sí (FEM.)
ar dhóibeáil sí?
níor dhóibeáil sí

PLURAL

1
dhóibeálamar
ar dhóibeálamar?
níor dhóibeálamar
dhóibeáil muid
ar dhóibeáil muid?
níor dhóibeáil muid
2
dhóibeáil sibh
ar dhóibeáil sibh?
níor dhóibeáil sibh
3
dhóibeáil siad
ar dhóibeáil siad?
níor dhóibeáil siad
dhóibeáladar
ar dhóibeáladar?
níor dhóibeáladar

PASSIVE

dóibeáladh
ar dóibeáladh?
níor dóibeáladh

SINGULAR

1
dóibeálaim
an ndóibeálaim?
ní dhóibeálaim
2
dóibeálann tú
an ndóibeálann tú?
ní dhóibeálann tú
3
dóibeálann sé (MASC.)
an ndóibeálann sé?
ní dhóibeálann sé
dóibeálann sí (FEM.)
an ndóibeálann sí?
ní dhóibeálann sí

PLURAL

1
dóibeálaimid
an ndóibeálaimid?
ní dhóibeálaimid
dóibeálann muid
an ndóibeálann muid?
ní dhóibeálann muid
2
dóibeálann sibh
an ndóibeálann sibh?
ní dhóibeálann sibh
3
dóibeálann siad
an ndóibeálann siad?
ní dhóibeálann siad

PASSIVE

dóibeáiltear
an ndóibeáiltear?
ní dhóibeáiltear

SINGULAR

1
dóibeálfaidh mé
an ndóibeálfaidh mé?
ní dhóibeálfaidh mé
2
dóibeálfaidh tú
an ndóibeálfaidh tú?
ní dhóibeálfaidh tú
3
dóibeálfaidh sé (MASC.)
an ndóibeálfaidh sé?
ní dhóibeálfaidh sé
dóibeálfaidh sí (FEM.)
an ndóibeálfaidh sí?
ní dhóibeálfaidh sí

PLURAL

1
dóibeálfaimid
an ndóibeálfaimid?
ní dhóibeálfaimid
dóibeálfaidh muid
an ndóibeálfaidh muid?
ní dhóibeálfaidh muid
2
dóibeálfaidh sibh
an ndóibeálfaidh sibh?
ní dhóibeálfaidh sibh
3
dóibeálfaidh siad
an ndóibeálfaidh siad?
ní dhóibeálfaidh siad

PASSIVE

dóibeálfar
an ndóibeálfar?
ní dhóibeálfar

SINGULAR

1
dhóibeálfainn
an ndóibeálfainn?
ní dhóibeálfainn
2
dhóibeálfá
an ndóibeálfá?
ní dhóibeálfá
3
dhóibeálfadh sé (MASC.)
an ndóibeálfadh sé?
ní dhóibeálfadh sé
dhóibeálfadh sí (FEM.)
an ndóibeálfadh sí?
ní dhóibeálfadh sí

PLURAL

1
dhóibeálfaimis
an ndóibeálfaimis?
ní dhóibeálfaimis
dhóibeálfadh muid
an ndóibeálfadh muid?
ní dhóibeálfadh muid
2
dhóibeálfadh sibh
an ndóibeálfadh sibh?
ní dhóibeálfadh sibh
3
dhóibeálfaidís
an ndóibeálfaidís?
ní dhóibeálfaidís
dhóibeálfadh siad
an ndóibeálfadh siad?
ní dhóibeálfadh siad

PASSIVE

dhóibeálfaí
an ndóibeálfaí?
ní dhóibeálfaí

SINGULAR

1
dhóibeálainn
an ndóibeálainn?
ní dhóibeálainn
2
dhóibeáilteá
an ndóibeáilteá?
ní dhóibeáilteá
3
dhóibeáladh sé (MASC.)
an ndóibeáladh sé?
ní dhóibeáladh sé
dhóibeáladh sí (FEM.)
an ndóibeáladh sí?
ní dhóibeáladh sí

PLURAL

1
dhóibeálaimis
an ndóibeálaimis?
ní dhóibeálaimis
dhóibeáladh muid
an ndóibeáladh muid?
ní dhóibeáladh muid
2
dhóibeáladh sibh
an ndóibeáladh sibh?
ní dhóibeáladh sibh
3
dhóibeálaidís
an ndóibeálaidís?
ní dhóibeálaidís
dhóibeáladh siad
an ndóibeáladh siad?
ní dhóibeáladh siad

PASSIVE

dhóibeáiltí
an ndóibeáiltí?
ní dhóibeáiltí

SINGULAR

1
dóibeálaim!
ná dóibeálaim!
2
dóibeáil!
ná dóibeáil!
3
dóibeáladh sé! (MASC.)
ná dóibeáladh sé!
dóibeáladh sí! (FEM.)
ná dóibeáladh sí!

PLURAL

1
dóibeálaimis!
ná dóibeálaimis!
dóibeáladh muid!
ná dóibeáladh muid!
2
dóibeálaigí!
ná dóibeálaigí!
3
dóibeálaidís!
ná dóibeálaidís!
dóibeáladh siad!
ná dóibeáladh siad!

PASSIVE

dóibeáiltear!
ná dóibeáiltear!

SINGULAR

1
go ndóibeála mé
nár dhóibeála mé
2
go ndóibeála tú
nár dhóibeála tú
3
go ndóibeála sé (MASC.)
nár dhóibeála sé
go ndóibeála sí (FEM.)
nár dhóibeála sí

PLURAL

1
go ndóibeálaimid
nár dhóibeálaimid
go ndóibeála muid
nár dhóibeála muid
2
go ndóibeála sibh
nár dhóibeála sibh
3
go ndóibeála siad
nár dhóibeála siad

PASSIVE

go ndóibeáiltear
nár dhóibeáiltear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News