Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: maoirsigh · saoirsigh · aoirigh · daoirsiú · airdigh
daoirsigh could be a grammatical form of: daoirseach »

daoirsigh

VERB

VERBAL NOUN

daoirsiú

VERBAL ADJECTIVE

daoirsithe

SINGULAR

1
dhaoirsigh mé
ar dhaoirsigh mé?
níor dhaoirsigh mé
2
dhaoirsigh tú
ar dhaoirsigh tú?
níor dhaoirsigh tú
3
dhaoirsigh sé (MASC.)
ar dhaoirsigh sé?
níor dhaoirsigh sé
dhaoirsigh sí (FEM.)
ar dhaoirsigh sí?
níor dhaoirsigh sí

PLURAL

1
dhaoirsíomar
ar dhaoirsíomar?
níor dhaoirsíomar
dhaoirsigh muid
ar dhaoirsigh muid?
níor dhaoirsigh muid
2
dhaoirsigh sibh
ar dhaoirsigh sibh?
níor dhaoirsigh sibh
3
dhaoirsigh siad
ar dhaoirsigh siad?
níor dhaoirsigh siad
dhaoirsíodar
ar dhaoirsíodar?
níor dhaoirsíodar

PASSIVE

daoirsíodh
ar daoirsíodh?
níor daoirsíodh

SINGULAR

1
daoirsím
an ndaoirsím?
ní dhaoirsím
2
daoirsíonn tú
an ndaoirsíonn tú?
ní dhaoirsíonn tú
3
daoirsíonn sé (MASC.)
an ndaoirsíonn sé?
ní dhaoirsíonn sé
daoirsíonn sí (FEM.)
an ndaoirsíonn sí?
ní dhaoirsíonn sí

PLURAL

1
daoirsímid
an ndaoirsímid?
ní dhaoirsímid
daoirsíonn muid
an ndaoirsíonn muid?
ní dhaoirsíonn muid
2
daoirsíonn sibh
an ndaoirsíonn sibh?
ní dhaoirsíonn sibh
3
daoirsíonn siad
an ndaoirsíonn siad?
ní dhaoirsíonn siad

PASSIVE

daoirsítear
an ndaoirsítear?
ní dhaoirsítear

SINGULAR

1
daoirseoidh mé
an ndaoirseoidh mé?
ní dhaoirseoidh mé
2
daoirseoidh tú
an ndaoirseoidh tú?
ní dhaoirseoidh tú
3
daoirseoidh sé (MASC.)
an ndaoirseoidh sé?
ní dhaoirseoidh sé
daoirseoidh sí (FEM.)
an ndaoirseoidh sí?
ní dhaoirseoidh sí

PLURAL

1
daoirseoimid
an ndaoirseoimid?
ní dhaoirseoimid
daoirseoidh muid
an ndaoirseoidh muid?
ní dhaoirseoidh muid
2
daoirseoidh sibh
an ndaoirseoidh sibh?
ní dhaoirseoidh sibh
3
daoirseoidh siad
an ndaoirseoidh siad?
ní dhaoirseoidh siad

PASSIVE

daoirseofar
an ndaoirseofar?
ní dhaoirseofar

SINGULAR

1
dhaoirseoinn
an ndaoirseoinn?
ní dhaoirseoinn
2
dhaoirseofá
an ndaoirseofá?
ní dhaoirseofá
3
dhaoirseodh sé (MASC.)
an ndaoirseodh sé?
ní dhaoirseodh sé
dhaoirseodh sí (FEM.)
an ndaoirseodh sí?
ní dhaoirseodh sí

PLURAL

1
dhaoirseoimis
an ndaoirseoimis?
ní dhaoirseoimis
dhaoirseodh muid
an ndaoirseodh muid?
ní dhaoirseodh muid
2
dhaoirseodh sibh
an ndaoirseodh sibh?
ní dhaoirseodh sibh
3
dhaoirseoidís
an ndaoirseoidís?
ní dhaoirseoidís
dhaoirseodh siad
an ndaoirseodh siad?
ní dhaoirseodh siad

PASSIVE

dhaoirseofaí
an ndaoirseofaí?
ní dhaoirseofaí

SINGULAR

1
dhaoirsínn
an ndaoirsínn?
ní dhaoirsínn
2
dhaoirsíteá
an ndaoirsíteá?
ní dhaoirsíteá
3
dhaoirsíodh sé (MASC.)
an ndaoirsíodh sé?
ní dhaoirsíodh sé
dhaoirsíodh sí (FEM.)
an ndaoirsíodh sí?
ní dhaoirsíodh sí

PLURAL

1
dhaoirsímis
an ndaoirsímis?
ní dhaoirsímis
dhaoirsíodh muid
an ndaoirsíodh muid?
ní dhaoirsíodh muid
2
dhaoirsíodh sibh
an ndaoirsíodh sibh?
ní dhaoirsíodh sibh
3
dhaoirsídís
an ndaoirsídís?
ní dhaoirsídís
dhaoirsíodh siad
an ndaoirsíodh siad?
ní dhaoirsíodh siad

PASSIVE

dhaoirsítí
an ndaoirsítí?
ní dhaoirsítí

SINGULAR

1
daoirsím!
ná daoirsím!
2
daoirsigh!
ná daoirsigh!
3
daoirsíodh sé! (MASC.)
ná daoirsíodh sé!
daoirsíodh sí! (FEM.)
ná daoirsíodh sí!

PLURAL

1
daoirsímis!
ná daoirsímis!
daoirsíodh muid!
ná daoirsíodh muid!
2
daoirsígí!
ná daoirsígí!
3
daoirsídís!
ná daoirsídís!
daoirsíodh siad!
ná daoirsíodh siad!

PASSIVE

daoirsítear!
ná daoirsítear!

SINGULAR

1
go ndaoirsí mé
nár dhaoirsí mé
2
go ndaoirsí tú
nár dhaoirsí tú
3
go ndaoirsí sé (MASC.)
nár dhaoirsí sé
go ndaoirsí sí (FEM.)
nár dhaoirsí sí

PLURAL

1
go ndaoirsímid
nár dhaoirsímid
go ndaoirsí muid
nár dhaoirsí muid
2
go ndaoirsí sibh
nár dhaoirsí sibh
3
go ndaoirsí siad
nár dhaoirsí siad

PASSIVE

go ndaoirsítear
nár dhaoirsítear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News