Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: dearmháil · deabhal · dealbhóir · deabhlaí · deabhra

dearbháil

VERB

VERBAL NOUN

dearbháil

VERBAL ADJECTIVE

dearbháilte

SINGULAR

1
dhearbháil mé
ar dhearbháil mé?
níor dhearbháil mé
2
dhearbháil tú
ar dhearbháil tú?
níor dhearbháil tú
3
dhearbháil sé (MASC.)
ar dhearbháil sé?
níor dhearbháil sé
dhearbháil sí (FEM.)
ar dhearbháil sí?
níor dhearbháil sí

PLURAL

1
dhearbhálamar
ar dhearbhálamar?
níor dhearbhálamar
dhearbháil muid
ar dhearbháil muid?
níor dhearbháil muid
2
dhearbháil sibh
ar dhearbháil sibh?
níor dhearbháil sibh
3
dhearbháil siad
ar dhearbháil siad?
níor dhearbháil siad
dhearbháladar
ar dhearbháladar?
níor dhearbháladar

PASSIVE

dearbháladh
ar dearbháladh?
níor dearbháladh

SINGULAR

1
dearbhálaim
an ndearbhálaim?
ní dhearbhálaim
2
dearbhálann tú
an ndearbhálann tú?
ní dhearbhálann tú
3
dearbhálann sé (MASC.)
an ndearbhálann sé?
ní dhearbhálann sé
dearbhálann sí (FEM.)
an ndearbhálann sí?
ní dhearbhálann sí

PLURAL

1
dearbhálaimid
an ndearbhálaimid?
ní dhearbhálaimid
dearbhálann muid
an ndearbhálann muid?
ní dhearbhálann muid
2
dearbhálann sibh
an ndearbhálann sibh?
ní dhearbhálann sibh
3
dearbhálann siad
an ndearbhálann siad?
ní dhearbhálann siad

PASSIVE

dearbháiltear
an ndearbháiltear?
ní dhearbháiltear

SINGULAR

1
dearbhálfaidh mé
an ndearbhálfaidh mé?
ní dhearbhálfaidh mé
2
dearbhálfaidh tú
an ndearbhálfaidh tú?
ní dhearbhálfaidh tú
3
dearbhálfaidh sé (MASC.)
an ndearbhálfaidh sé?
ní dhearbhálfaidh sé
dearbhálfaidh sí (FEM.)
an ndearbhálfaidh sí?
ní dhearbhálfaidh sí

PLURAL

1
dearbhálfaimid
an ndearbhálfaimid?
ní dhearbhálfaimid
dearbhálfaidh muid
an ndearbhálfaidh muid?
ní dhearbhálfaidh muid
2
dearbhálfaidh sibh
an ndearbhálfaidh sibh?
ní dhearbhálfaidh sibh
3
dearbhálfaidh siad
an ndearbhálfaidh siad?
ní dhearbhálfaidh siad

PASSIVE

dearbhálfar
an ndearbhálfar?
ní dhearbhálfar

SINGULAR

1
dhearbhálfainn
an ndearbhálfainn?
ní dhearbhálfainn
2
dhearbhálfá
an ndearbhálfá?
ní dhearbhálfá
3
dhearbhálfadh sé (MASC.)
an ndearbhálfadh sé?
ní dhearbhálfadh sé
dhearbhálfadh sí (FEM.)
an ndearbhálfadh sí?
ní dhearbhálfadh sí

PLURAL

1
dhearbhálfaimis
an ndearbhálfaimis?
ní dhearbhálfaimis
dhearbhálfadh muid
an ndearbhálfadh muid?
ní dhearbhálfadh muid
2
dhearbhálfadh sibh
an ndearbhálfadh sibh?
ní dhearbhálfadh sibh
3
dhearbhálfaidís
an ndearbhálfaidís?
ní dhearbhálfaidís
dhearbhálfadh siad
an ndearbhálfadh siad?
ní dhearbhálfadh siad

PASSIVE

dhearbhálfaí
an ndearbhálfaí?
ní dhearbhálfaí

SINGULAR

1
dhearbhálainn
an ndearbhálainn?
ní dhearbhálainn
2
dhearbháilteá
an ndearbháilteá?
ní dhearbháilteá
3
dhearbháladh sé (MASC.)
an ndearbháladh sé?
ní dhearbháladh sé
dhearbháladh sí (FEM.)
an ndearbháladh sí?
ní dhearbháladh sí

PLURAL

1
dhearbhálaimis
an ndearbhálaimis?
ní dhearbhálaimis
dhearbháladh muid
an ndearbháladh muid?
ní dhearbháladh muid
2
dhearbháladh sibh
an ndearbháladh sibh?
ní dhearbháladh sibh
3
dhearbhálaidís
an ndearbhálaidís?
ní dhearbhálaidís
dhearbháladh siad
an ndearbháladh siad?
ní dhearbháladh siad

PASSIVE

dhearbháiltí
an ndearbháiltí?
ní dhearbháiltí

SINGULAR

1
dearbhálaim!
ná dearbhálaim!
2
dearbháil!
ná dearbháil!
3
dearbháladh sé! (MASC.)
ná dearbháladh sé!
dearbháladh sí! (FEM.)
ná dearbháladh sí!

PLURAL

1
dearbhálaimis!
ná dearbhálaimis!
dearbháladh muid!
ná dearbháladh muid!
2
dearbhálaigí!
ná dearbhálaigí!
3
dearbhálaidís!
ná dearbhálaidís!
dearbháladh siad!
ná dearbháladh siad!

PASSIVE

dearbháiltear!
ná dearbháiltear!

SINGULAR

1
go ndearbhála mé
nár dhearbhála mé
2
go ndearbhála tú
nár dhearbhála tú
3
go ndearbhála sé (MASC.)
nár dhearbhála sé
go ndearbhála sí (FEM.)
nár dhearbhála sí

PLURAL

1
go ndearbhálaimid
nár dhearbhálaimid
go ndearbhála muid
nár dhearbhála muid
2
go ndearbhála sibh
nár dhearbhála sibh
3
go ndearbhála siad
nár dhearbhála siad

PASSIVE

go ndearbháiltear
nár dhearbháiltear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News