Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
doicheallaigh could be a grammatical form of: doicheallach »

doicheallaigh

VERB

VERBAL NOUN

doicheallú

VERBAL ADJECTIVE

doicheallaithe

SINGULAR

1
dhoicheallaigh mé
ar dhoicheallaigh mé?
níor dhoicheallaigh mé
2
dhoicheallaigh tú
ar dhoicheallaigh tú?
níor dhoicheallaigh tú
3
dhoicheallaigh sé (MASC.)
ar dhoicheallaigh sé?
níor dhoicheallaigh sé
dhoicheallaigh sí (FEM.)
ar dhoicheallaigh sí?
níor dhoicheallaigh sí

PLURAL

1
dhoicheallaíomar
ar dhoicheallaíomar?
níor dhoicheallaíomar
dhoicheallaigh muid
ar dhoicheallaigh muid?
níor dhoicheallaigh muid
2
dhoicheallaigh sibh
ar dhoicheallaigh sibh?
níor dhoicheallaigh sibh
3
dhoicheallaigh siad
ar dhoicheallaigh siad?
níor dhoicheallaigh siad
dhoicheallaíodar
ar dhoicheallaíodar?
níor dhoicheallaíodar

PASSIVE

doicheallaíodh
ar doicheallaíodh?
níor doicheallaíodh

SINGULAR

1
doicheallaím
an ndoicheallaím?
ní dhoicheallaím
2
doicheallaíonn tú
an ndoicheallaíonn tú?
ní dhoicheallaíonn tú
3
doicheallaíonn sé (MASC.)
an ndoicheallaíonn sé?
ní dhoicheallaíonn sé
doicheallaíonn sí (FEM.)
an ndoicheallaíonn sí?
ní dhoicheallaíonn sí

PLURAL

1
doicheallaímid
an ndoicheallaímid?
ní dhoicheallaímid
doicheallaíonn muid
an ndoicheallaíonn muid?
ní dhoicheallaíonn muid
2
doicheallaíonn sibh
an ndoicheallaíonn sibh?
ní dhoicheallaíonn sibh
3
doicheallaíonn siad
an ndoicheallaíonn siad?
ní dhoicheallaíonn siad

PASSIVE

doicheallaítear
an ndoicheallaítear?
ní dhoicheallaítear

SINGULAR

1
doicheallóidh mé
an ndoicheallóidh mé?
ní dhoicheallóidh mé
2
doicheallóidh tú
an ndoicheallóidh tú?
ní dhoicheallóidh tú
3
doicheallóidh sé (MASC.)
an ndoicheallóidh sé?
ní dhoicheallóidh sé
doicheallóidh sí (FEM.)
an ndoicheallóidh sí?
ní dhoicheallóidh sí

PLURAL

1
doicheallóimid
an ndoicheallóimid?
ní dhoicheallóimid
doicheallóidh muid
an ndoicheallóidh muid?
ní dhoicheallóidh muid
2
doicheallóidh sibh
an ndoicheallóidh sibh?
ní dhoicheallóidh sibh
3
doicheallóidh siad
an ndoicheallóidh siad?
ní dhoicheallóidh siad

PASSIVE

doicheallófar
an ndoicheallófar?
ní dhoicheallófar

SINGULAR

1
dhoicheallóinn
an ndoicheallóinn?
ní dhoicheallóinn
2
dhoicheallófá
an ndoicheallófá?
ní dhoicheallófá
3
dhoicheallódh sé (MASC.)
an ndoicheallódh sé?
ní dhoicheallódh sé
dhoicheallódh sí (FEM.)
an ndoicheallódh sí?
ní dhoicheallódh sí

PLURAL

1
dhoicheallóimis
an ndoicheallóimis?
ní dhoicheallóimis
dhoicheallódh muid
an ndoicheallódh muid?
ní dhoicheallódh muid
2
dhoicheallódh sibh
an ndoicheallódh sibh?
ní dhoicheallódh sibh
3
dhoicheallóidís
an ndoicheallóidís?
ní dhoicheallóidís
dhoicheallódh siad
an ndoicheallódh siad?
ní dhoicheallódh siad

PASSIVE

dhoicheallófaí
an ndoicheallófaí?
ní dhoicheallófaí

SINGULAR

1
dhoicheallaínn
an ndoicheallaínn?
ní dhoicheallaínn
2
dhoicheallaíteá
an ndoicheallaíteá?
ní dhoicheallaíteá
3
dhoicheallaíodh sé (MASC.)
an ndoicheallaíodh sé?
ní dhoicheallaíodh sé
dhoicheallaíodh sí (FEM.)
an ndoicheallaíodh sí?
ní dhoicheallaíodh sí

PLURAL

1
dhoicheallaímis
an ndoicheallaímis?
ní dhoicheallaímis
dhoicheallaíodh muid
an ndoicheallaíodh muid?
ní dhoicheallaíodh muid
2
dhoicheallaíodh sibh
an ndoicheallaíodh sibh?
ní dhoicheallaíodh sibh
3
dhoicheallaídís
an ndoicheallaídís?
ní dhoicheallaídís
dhoicheallaíodh siad
an ndoicheallaíodh siad?
ní dhoicheallaíodh siad

PASSIVE

dhoicheallaítí
an ndoicheallaítí?
ní dhoicheallaítí

SINGULAR

1
doicheallaím!
ná doicheallaím!
2
doicheallaigh!
ná doicheallaigh!
3
doicheallaíodh sé! (MASC.)
ná doicheallaíodh sé!
doicheallaíodh sí! (FEM.)
ná doicheallaíodh sí!

PLURAL

1
doicheallaímis!
ná doicheallaímis!
doicheallaíodh muid!
ná doicheallaíodh muid!
2
doicheallaígí!
ná doicheallaígí!
3
doicheallaídís!
ná doicheallaídís!
doicheallaíodh siad!
ná doicheallaíodh siad!

PASSIVE

doicheallaítear!
ná doicheallaítear!

SINGULAR

1
go ndoicheallaí mé
nár dhoicheallaí mé
2
go ndoicheallaí tú
nár dhoicheallaí tú
3
go ndoicheallaí sé (MASC.)
nár dhoicheallaí sé
go ndoicheallaí sí (FEM.)
nár dhoicheallaí sí

PLURAL

1
go ndoicheallaímid
nár dhoicheallaímid
go ndoicheallaí muid
nár dhoicheallaí muid
2
go ndoicheallaí sibh
nár dhoicheallaí sibh
3
go ndoicheallaí siad
nár dhoicheallaí siad

PASSIVE

go ndoicheallaítear
nár dhoicheallaítear
RELATED MATCHES
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News