Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: soiléirigh · doiléir · doiligh · doréitigh · léirigh

doiléirigh

VERB

VERBAL NOUN

doiléiriú

VERBAL ADJECTIVE

doiléirithe

SINGULAR

1
dhoiléirigh mé
ar dhoiléirigh mé?
níor dhoiléirigh mé
2
dhoiléirigh tú
ar dhoiléirigh tú?
níor dhoiléirigh tú
3
dhoiléirigh sé (MASC.)
ar dhoiléirigh sé?
níor dhoiléirigh sé
dhoiléirigh sí (FEM.)
ar dhoiléirigh sí?
níor dhoiléirigh sí

PLURAL

1
dhoiléiríomar
ar dhoiléiríomar?
níor dhoiléiríomar
dhoiléirigh muid
ar dhoiléirigh muid?
níor dhoiléirigh muid
2
dhoiléirigh sibh
ar dhoiléirigh sibh?
níor dhoiléirigh sibh
3
dhoiléirigh siad
ar dhoiléirigh siad?
níor dhoiléirigh siad
dhoiléiríodar
ar dhoiléiríodar?
níor dhoiléiríodar

PASSIVE

doiléiríodh
ar doiléiríodh?
níor doiléiríodh

SINGULAR

1
doiléirím
an ndoiléirím?
ní dhoiléirím
2
doiléiríonn tú
an ndoiléiríonn tú?
ní dhoiléiríonn tú
3
doiléiríonn sé (MASC.)
an ndoiléiríonn sé?
ní dhoiléiríonn sé
doiléiríonn sí (FEM.)
an ndoiléiríonn sí?
ní dhoiléiríonn sí

PLURAL

1
doiléirímid
an ndoiléirímid?
ní dhoiléirímid
doiléiríonn muid
an ndoiléiríonn muid?
ní dhoiléiríonn muid
2
doiléiríonn sibh
an ndoiléiríonn sibh?
ní dhoiléiríonn sibh
3
doiléiríonn siad
an ndoiléiríonn siad?
ní dhoiléiríonn siad

PASSIVE

doiléirítear
an ndoiléirítear?
ní dhoiléirítear

SINGULAR

1
doiléireoidh mé
an ndoiléireoidh mé?
ní dhoiléireoidh mé
2
doiléireoidh tú
an ndoiléireoidh tú?
ní dhoiléireoidh tú
3
doiléireoidh sé (MASC.)
an ndoiléireoidh sé?
ní dhoiléireoidh sé
doiléireoidh sí (FEM.)
an ndoiléireoidh sí?
ní dhoiléireoidh sí

PLURAL

1
doiléireoimid
an ndoiléireoimid?
ní dhoiléireoimid
doiléireoidh muid
an ndoiléireoidh muid?
ní dhoiléireoidh muid
2
doiléireoidh sibh
an ndoiléireoidh sibh?
ní dhoiléireoidh sibh
3
doiléireoidh siad
an ndoiléireoidh siad?
ní dhoiléireoidh siad

PASSIVE

doiléireofar
an ndoiléireofar?
ní dhoiléireofar

SINGULAR

1
dhoiléireoinn
an ndoiléireoinn?
ní dhoiléireoinn
2
dhoiléireofá
an ndoiléireofá?
ní dhoiléireofá
3
dhoiléireodh sé (MASC.)
an ndoiléireodh sé?
ní dhoiléireodh sé
dhoiléireodh sí (FEM.)
an ndoiléireodh sí?
ní dhoiléireodh sí

PLURAL

1
dhoiléireoimis
an ndoiléireoimis?
ní dhoiléireoimis
dhoiléireodh muid
an ndoiléireodh muid?
ní dhoiléireodh muid
2
dhoiléireodh sibh
an ndoiléireodh sibh?
ní dhoiléireodh sibh
3
dhoiléireoidís
an ndoiléireoidís?
ní dhoiléireoidís
dhoiléireodh siad
an ndoiléireodh siad?
ní dhoiléireodh siad

PASSIVE

dhoiléireofaí
an ndoiléireofaí?
ní dhoiléireofaí

SINGULAR

1
dhoiléirínn
an ndoiléirínn?
ní dhoiléirínn
2
dhoiléiríteá
an ndoiléiríteá?
ní dhoiléiríteá
3
dhoiléiríodh sé (MASC.)
an ndoiléiríodh sé?
ní dhoiléiríodh sé
dhoiléiríodh sí (FEM.)
an ndoiléiríodh sí?
ní dhoiléiríodh sí

PLURAL

1
dhoiléirímis
an ndoiléirímis?
ní dhoiléirímis
dhoiléiríodh muid
an ndoiléiríodh muid?
ní dhoiléiríodh muid
2
dhoiléiríodh sibh
an ndoiléiríodh sibh?
ní dhoiléiríodh sibh
3
dhoiléirídís
an ndoiléirídís?
ní dhoiléirídís
dhoiléiríodh siad
an ndoiléiríodh siad?
ní dhoiléiríodh siad

PASSIVE

dhoiléirítí
an ndoiléirítí?
ní dhoiléirítí

SINGULAR

1
doiléirím!
ná doiléirím!
2
doiléirigh!
ná doiléirigh!
3
doiléiríodh sé! (MASC.)
ná doiléiríodh sé!
doiléiríodh sí! (FEM.)
ná doiléiríodh sí!

PLURAL

1
doiléirímis!
ná doiléirímis!
doiléiríodh muid!
ná doiléiríodh muid!
2
doiléirígí!
ná doiléirígí!
3
doiléirídís!
ná doiléirídís!
doiléiríodh siad!
ná doiléiríodh siad!

PASSIVE

doiléirítear!
ná doiléirítear!

SINGULAR

1
go ndoiléirí mé
nár dhoiléirí mé
2
go ndoiléirí tú
nár dhoiléirí tú
3
go ndoiléirí sé (MASC.)
nár dhoiléirí sé
go ndoiléirí sí (FEM.)
nár dhoiléirí sí

PLURAL

1
go ndoiléirímid
nár dhoiléirímid
go ndoiléirí muid
nár dhoiléirí muid
2
go ndoiléirí sibh
nár dhoiléirí sibh
3
go ndoiléirí siad
nár dhoiléirí siad

PASSIVE

go ndoiléirítear
nár dhoiléirítear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News