Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: fag · · fál · fán · fás

fág

NOUN
MASCULINE
3rd DECLENSION

Singular

NOMINATIVE

fág
an fág

GENITIVE

fága
an fhága

Plural

NOMINATIVE

fáganna
na fáganna

GENITIVE

fáganna
na bhfáganna

fág

VERB

VERBAL NOUN

fágáil

VERBAL ADJECTIVE

fágtha

SINGULAR

1
d'fhág mé
ar fhág mé?
níor fhág mé
2
d'fhág tú
ar fhág tú?
níor fhág tú
3
d'fhág sé (MASC.)
ar fhág sé?
níor fhág sé
d'fhág sí (FEM.)
ar fhág sí?
níor fhág sí

PLURAL

1
d'fhágamar
ar fhágamar?
níor fhágamar
d'fhág muid
ar fhág muid?
níor fhág muid
2
d'fhág sibh
ar fhág sibh?
níor fhág sibh
3
d'fhág siad
ar fhág siad?
níor fhág siad
d'fhágadar
ar fhágadar?
níor fhágadar

PASSIVE

fágadh
ar fágadh?
níor fágadh

SINGULAR

1
fágaim
an bhfágaim?
ní fhágaim
2
fágann tú
an bhfágann tú?
ní fhágann tú
3
fágann sé (MASC.)
an bhfágann sé?
ní fhágann sé
fágann sí (FEM.)
an bhfágann sí?
ní fhágann sí

PLURAL

1
fágaimid
an bhfágaimid?
ní fhágaimid
fágann muid
an bhfágann muid?
ní fhágann muid
2
fágann sibh
an bhfágann sibh?
ní fhágann sibh
3
fágann siad
an bhfágann siad?
ní fhágann siad

PASSIVE

fágtar
an bhfágtar?
ní fhágtar

SINGULAR

1
fágfaidh mé
an bhfágfaidh mé?
ní fhágfaidh mé
2
fágfaidh tú
an bhfágfaidh tú?
ní fhágfaidh tú
3
fágfaidh sé (MASC.)
an bhfágfaidh sé?
ní fhágfaidh sé
fágfaidh sí (FEM.)
an bhfágfaidh sí?
ní fhágfaidh sí

PLURAL

1
fágfaimid
an bhfágfaimid?
ní fhágfaimid
fágfaidh muid
an bhfágfaidh muid?
ní fhágfaidh muid
2
fágfaidh sibh
an bhfágfaidh sibh?
ní fhágfaidh sibh
3
fágfaidh siad
an bhfágfaidh siad?
ní fhágfaidh siad

PASSIVE

fágfar
an bhfágfar?
ní fhágfar

SINGULAR

1
d'fhágfainn
an bhfágfainn?
ní fhágfainn
2
d'fhágfá
an bhfágfá?
ní fhágfá
3
d'fhágfadh sé (MASC.)
an bhfágfadh sé?
ní fhágfadh sé
d'fhágfadh sí (FEM.)
an bhfágfadh sí?
ní fhágfadh sí

PLURAL

1
d'fhágfaimis
an bhfágfaimis?
ní fhágfaimis
d'fhágfadh muid
an bhfágfadh muid?
ní fhágfadh muid
2
d'fhágfadh sibh
an bhfágfadh sibh?
ní fhágfadh sibh
3
d'fhágfaidís
an bhfágfaidís?
ní fhágfaidís
d'fhágfadh siad
an bhfágfadh siad?
ní fhágfadh siad

PASSIVE

d'fhágfaí
an bhfágfaí?
ní fhágfaí

SINGULAR

1
d'fhágainn
an bhfágainn?
ní fhágainn
2
d'fhágtá
an bhfágtá?
ní fhágtá
3
d'fhágadh sé (MASC.)
an bhfágadh sé?
ní fhágadh sé
d'fhágadh sí (FEM.)
an bhfágadh sí?
ní fhágadh sí

PLURAL

1
d'fhágaimis
an bhfágaimis?
ní fhágaimis
d'fhágadh muid
an bhfágadh muid?
ní fhágadh muid
2
d'fhágadh sibh
an bhfágadh sibh?
ní fhágadh sibh
3
d'fhágaidís
an bhfágaidís?
ní fhágaidís
d'fhágadh siad
an bhfágadh siad?
ní fhágadh siad

PASSIVE

d'fhágtaí
an bhfágtaí?
ní fhágtaí

SINGULAR

1
fágaim!
ná fágaim!
2
fág!
ná fág!
3
fágadh sé! (MASC.)
ná fágadh sé!
fágadh sí! (FEM.)
ná fágadh sí!

PLURAL

1
fágaimis!
ná fágaimis!
fágadh muid!
ná fágadh muid!
2
fágaigí!
ná fágaigí!
3
fágaidís!
ná fágaidís!
fágadh siad!
ná fágadh siad!

PASSIVE

fágtar!
ná fágtar!

SINGULAR

1
go bhfága mé
nár fhága mé
2
go bhfága tú
nár fhága tú
3
go bhfága sé (MASC.)
nár fhága sé
go bhfága sí (FEM.)
nár fhága sí

PLURAL

1
go bhfágaimid
nár fhágaimid
go bhfága muid
nár fhága muid
2
go bhfága sibh
nár fhága sibh
3
go bhfága siad
nár fhága siad

PASSIVE

go bhfágtar
nár fhágtar
RELATED MATCHES
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News