Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: fair · fáil · fáim · fir · air

fáir

NOUN
FEMININE

Singular

NOMINATIVE

fáir
an fháir

GENITIVE

fáire
na fáire

Plural

NOMINATIVE

fáireacha
na fáireacha

GENITIVE

fáireacha
na bhfáireacha

fáir

VERB

VERBAL NOUN

fáireadh

VERBAL ADJECTIVE

fáirthe

SINGULAR

1
d'fháir mé
ar fháir mé?
níor fháir mé
2
d'fháir tú
ar fháir tú?
níor fháir tú
3
d'fháir sé (MASC.)
ar fháir sé?
níor fháir sé
d'fháir sí (FEM.)
ar fháir sí?
níor fháir sí

PLURAL

1
d'fháireamar
ar fháireamar?
níor fháireamar
d'fháir muid
ar fháir muid?
níor fháir muid
2
d'fháir sibh
ar fháir sibh?
níor fháir sibh
3
d'fháir siad
ar fháir siad?
níor fháir siad
d'fháireadar
ar fháireadar?
níor fháireadar

PASSIVE

fáireadh
ar fáireadh?
níor fáireadh

SINGULAR

1
fáirim
an bhfáirim?
ní fháirim
2
fáireann tú
an bhfáireann tú?
ní fháireann tú
3
fáireann sé (MASC.)
an bhfáireann sé?
ní fháireann sé
fáireann sí (FEM.)
an bhfáireann sí?
ní fháireann sí

PLURAL

1
fáirimid
an bhfáirimid?
ní fháirimid
fáireann muid
an bhfáireann muid?
ní fháireann muid
2
fáireann sibh
an bhfáireann sibh?
ní fháireann sibh
3
fáireann siad
an bhfáireann siad?
ní fháireann siad

PASSIVE

fáirtear
an bhfáirtear?
ní fháirtear

SINGULAR

1
fáirfidh mé
an bhfáirfidh mé?
ní fháirfidh mé
2
fáirfidh tú
an bhfáirfidh tú?
ní fháirfidh tú
3
fáirfidh sé (MASC.)
an bhfáirfidh sé?
ní fháirfidh sé
fáirfidh sí (FEM.)
an bhfáirfidh sí?
ní fháirfidh sí

PLURAL

1
fáirfimid
an bhfáirfimid?
ní fháirfimid
fáirfidh muid
an bhfáirfidh muid?
ní fháirfidh muid
2
fáirfidh sibh
an bhfáirfidh sibh?
ní fháirfidh sibh
3
fáirfidh siad
an bhfáirfidh siad?
ní fháirfidh siad

PASSIVE

fáirfear
an bhfáirfear?
ní fháirfear

SINGULAR

1
d'fháirfinn
an bhfáirfinn?
ní fháirfinn
2
d'fháirfeá
an bhfáirfeá?
ní fháirfeá
3
d'fháirfeadh sé (MASC.)
an bhfáirfeadh sé?
ní fháirfeadh sé
d'fháirfeadh sí (FEM.)
an bhfáirfeadh sí?
ní fháirfeadh sí

PLURAL

1
d'fháirfimis
an bhfáirfimis?
ní fháirfimis
d'fháirfeadh muid
an bhfáirfeadh muid?
ní fháirfeadh muid
2
d'fháirfeadh sibh
an bhfáirfeadh sibh?
ní fháirfeadh sibh
3
d'fháirfidís
an bhfáirfidís?
ní fháirfidís
d'fháirfeadh siad
an bhfáirfeadh siad?
ní fháirfeadh siad

PASSIVE

d'fháirfí
an bhfáirfí?
ní fháirfí

SINGULAR

1
d'fháirinn
an bhfáirinn?
ní fháirinn
2
d'fháirteá
an bhfáirteá?
ní fháirteá
3
d'fháireadh sé (MASC.)
an bhfáireadh sé?
ní fháireadh sé
d'fháireadh sí (FEM.)
an bhfáireadh sí?
ní fháireadh sí

PLURAL

1
d'fháirimis
an bhfáirimis?
ní fháirimis
d'fháireadh muid
an bhfáireadh muid?
ní fháireadh muid
2
d'fháireadh sibh
an bhfáireadh sibh?
ní fháireadh sibh
3
d'fháiridís
an bhfáiridís?
ní fháiridís
d'fháireadh siad
an bhfáireadh siad?
ní fháireadh siad

PASSIVE

d'fháirtí
an bhfáirtí?
ní fháirtí

SINGULAR

1
fáirim!
ná fáirim!
2
fáir!
ná fáir!
3
fáireadh sé! (MASC.)
ná fáireadh sé!
fáireadh sí! (FEM.)
ná fáireadh sí!

PLURAL

1
fáirimis!
ná fáirimis!
fáireadh muid!
ná fáireadh muid!
2
fáirigí!
ná fáirigí!
3
fáiridís!
ná fáiridís!
fáireadh siad!
ná fáireadh siad!

PASSIVE

fáirtear!
ná fáirtear!

SINGULAR

1
go bhfáire mé
nár fháire mé
2
go bhfáire tú
nár fháire tú
3
go bhfáire sé (MASC.)
nár fháire sé
go bhfáire sí (FEM.)
nár fháire sí

PLURAL

1
go bhfáirimid
nár fháirimid
go bhfáire muid
nár fháire muid
2
go bhfáire sibh
nár fháire sibh
3
go bhfáire siad
nár fháire siad

PASSIVE

go bhfáirtear
nár fháirtear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News