Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: fóbairt · fógair · óbair · fair · fóir

fóbair

VERB

VERBAL NOUN

fóbairt

VERBAL ADJECTIVE

fóbartha

SINGULAR

1
d'fhóbair mé
ar fhóbair mé?
níor fhóbair mé
2
d'fhóbair tú
ar fhóbair tú?
níor fhóbair tú
3
d'fhóbair sé (MASC.)
ar fhóbair sé?
níor fhóbair sé
d'fhóbair sí (FEM.)
ar fhóbair sí?
níor fhóbair sí

PLURAL

1
d'fhóbraíomar
ar fhóbraíomar?
níor fhóbraíomar
d'fhóbair muid
ar fhóbair muid?
níor fhóbair muid
2
d'fhóbair sibh
ar fhóbair sibh?
níor fhóbair sibh
3
d'fhóbair siad
ar fhóbair siad?
níor fhóbair siad
d'fhóbraíodar
ar fhóbraíodar?
níor fhóbraíodar

PASSIVE

fóbraíodh
ar fóbraíodh?
níor fóbraíodh

SINGULAR

1
fóbraím
an bhfóbraím?
ní fhóbraím
2
fóbraíonn tú
an bhfóbraíonn tú?
ní fhóbraíonn tú
3
fóbraíonn sé (MASC.)
an bhfóbraíonn sé?
ní fhóbraíonn sé
fóbraíonn sí (FEM.)
an bhfóbraíonn sí?
ní fhóbraíonn sí

PLURAL

1
fóbraímid
an bhfóbraímid?
ní fhóbraímid
fóbraíonn muid
an bhfóbraíonn muid?
ní fhóbraíonn muid
2
fóbraíonn sibh
an bhfóbraíonn sibh?
ní fhóbraíonn sibh
3
fóbraíonn siad
an bhfóbraíonn siad?
ní fhóbraíonn siad

PASSIVE

fóbraítear
an bhfóbraítear?
ní fhóbraítear

SINGULAR

1
fóbróidh mé
an bhfóbróidh mé?
ní fhóbróidh mé
2
fóbróidh tú
an bhfóbróidh tú?
ní fhóbróidh tú
3
fóbróidh sé (MASC.)
an bhfóbróidh sé?
ní fhóbróidh sé
fóbróidh sí (FEM.)
an bhfóbróidh sí?
ní fhóbróidh sí

PLURAL

1
fóbróimid
an bhfóbróimid?
ní fhóbróimid
fóbróidh muid
an bhfóbróidh muid?
ní fhóbróidh muid
2
fóbróidh sibh
an bhfóbróidh sibh?
ní fhóbróidh sibh
3
fóbróidh siad
an bhfóbróidh siad?
ní fhóbróidh siad

PASSIVE

fóbrófar
an bhfóbrófar?
ní fhóbrófar

SINGULAR

1
d'fhóbróinn
an bhfóbróinn?
ní fhóbróinn
2
d'fhóbrófá
an bhfóbrófá?
ní fhóbrófá
3
d'fhóbródh sé (MASC.)
an bhfóbródh sé?
ní fhóbródh sé
d'fhóbródh sí (FEM.)
an bhfóbródh sí?
ní fhóbródh sí

PLURAL

1
d'fhóbróimis
an bhfóbróimis?
ní fhóbróimis
d'fhóbródh muid
an bhfóbródh muid?
ní fhóbródh muid
2
d'fhóbródh sibh
an bhfóbródh sibh?
ní fhóbródh sibh
3
d'fhóbróidís
an bhfóbróidís?
ní fhóbróidís
d'fhóbródh siad
an bhfóbródh siad?
ní fhóbródh siad

PASSIVE

d'fhóbrófaí
an bhfóbrófaí?
ní fhóbrófaí

SINGULAR

1
d'fhóbraínn
an bhfóbraínn?
ní fhóbraínn
2
d'fhóbraíteá
an bhfóbraíteá?
ní fhóbraíteá
3
d'fhóbraíodh sé (MASC.)
an bhfóbraíodh sé?
ní fhóbraíodh sé
d'fhóbraíodh sí (FEM.)
an bhfóbraíodh sí?
ní fhóbraíodh sí

PLURAL

1
d'fhóbraímis
an bhfóbraímis?
ní fhóbraímis
d'fhóbraíodh muid
an bhfóbraíodh muid?
ní fhóbraíodh muid
2
d'fhóbraíodh sibh
an bhfóbraíodh sibh?
ní fhóbraíodh sibh
3
d'fhóbraídís
an bhfóbraídís?
ní fhóbraídís
d'fhóbraíodh siad
an bhfóbraíodh siad?
ní fhóbraíodh siad

PASSIVE

d'fhóbraítí
an bhfóbraítí?
ní fhóbraítí

SINGULAR

1
fóbraím!
ná fóbraím!
2
fóbair!
ná fóbair!
3
fóbraíodh sé! (MASC.)
ná fóbraíodh sé!
fóbraíodh sí! (FEM.)
ná fóbraíodh sí!

PLURAL

1
fóbraímis!
ná fóbraímis!
fóbraíodh muid!
ná fóbraíodh muid!
2
fóbraígí!
ná fóbraígí!
3
fóbraídís!
ná fóbraídís!
fóbraíodh siad!
ná fóbraíodh siad!

PASSIVE

fóbraítear!
ná fóbraítear!

SINGULAR

1
go bhfóbraí mé
nár fhóbraí mé
2
go bhfóbraí tú
nár fhóbraí tú
3
go bhfóbraí sé (MASC.)
nár fhóbraí sé
go bhfóbraí sí (FEM.)
nár fhóbraí sí

PLURAL

1
go bhfóbraímid
nár fhóbraímid
go bhfóbraí muid
nár fhóbraí muid
2
go bhfóbraí sibh
nár fhóbraí sibh
3
go bhfóbraí siad
nár fhóbraí siad

PASSIVE

go bhfóbraítear
nár fhóbraítear
RELATED MATCHES
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News