Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: cóirigh · féirigh · fóidigh · fóidrigh · fuirigh

fóirigh

VERB

VERBAL NOUN

fóiriú

VERBAL ADJECTIVE

fóirithe

SINGULAR

1
d'fhóirigh mé
ar fhóirigh mé?
níor fhóirigh mé
2
d'fhóirigh tú
ar fhóirigh tú?
níor fhóirigh tú
3
d'fhóirigh sé (MASC.)
ar fhóirigh sé?
níor fhóirigh sé
d'fhóirigh sí (FEM.)
ar fhóirigh sí?
níor fhóirigh sí

PLURAL

1
d'fhóiríomar
ar fhóiríomar?
níor fhóiríomar
d'fhóirigh muid
ar fhóirigh muid?
níor fhóirigh muid
2
d'fhóirigh sibh
ar fhóirigh sibh?
níor fhóirigh sibh
3
d'fhóirigh siad
ar fhóirigh siad?
níor fhóirigh siad
d'fhóiríodar
ar fhóiríodar?
níor fhóiríodar

PASSIVE

fóiríodh
ar fóiríodh?
níor fóiríodh

SINGULAR

1
fóirím
an bhfóirím?
ní fhóirím
2
fóiríonn tú
an bhfóiríonn tú?
ní fhóiríonn tú
3
fóiríonn sé (MASC.)
an bhfóiríonn sé?
ní fhóiríonn sé
fóiríonn sí (FEM.)
an bhfóiríonn sí?
ní fhóiríonn sí

PLURAL

1
fóirímid
an bhfóirímid?
ní fhóirímid
fóiríonn muid
an bhfóiríonn muid?
ní fhóiríonn muid
2
fóiríonn sibh
an bhfóiríonn sibh?
ní fhóiríonn sibh
3
fóiríonn siad
an bhfóiríonn siad?
ní fhóiríonn siad

PASSIVE

fóirítear
an bhfóirítear?
ní fhóirítear

SINGULAR

1
fóireoidh mé
an bhfóireoidh mé?
ní fhóireoidh mé
2
fóireoidh tú
an bhfóireoidh tú?
ní fhóireoidh tú
3
fóireoidh sé (MASC.)
an bhfóireoidh sé?
ní fhóireoidh sé
fóireoidh sí (FEM.)
an bhfóireoidh sí?
ní fhóireoidh sí

PLURAL

1
fóireoimid
an bhfóireoimid?
ní fhóireoimid
fóireoidh muid
an bhfóireoidh muid?
ní fhóireoidh muid
2
fóireoidh sibh
an bhfóireoidh sibh?
ní fhóireoidh sibh
3
fóireoidh siad
an bhfóireoidh siad?
ní fhóireoidh siad

PASSIVE

fóireofar
an bhfóireofar?
ní fhóireofar

SINGULAR

1
d'fhóireoinn
an bhfóireoinn?
ní fhóireoinn
2
d'fhóireofá
an bhfóireofá?
ní fhóireofá
3
d'fhóireodh sé (MASC.)
an bhfóireodh sé?
ní fhóireodh sé
d'fhóireodh sí (FEM.)
an bhfóireodh sí?
ní fhóireodh sí

PLURAL

1
d'fhóireoimis
an bhfóireoimis?
ní fhóireoimis
d'fhóireodh muid
an bhfóireodh muid?
ní fhóireodh muid
2
d'fhóireodh sibh
an bhfóireodh sibh?
ní fhóireodh sibh
3
d'fhóireoidís
an bhfóireoidís?
ní fhóireoidís
d'fhóireodh siad
an bhfóireodh siad?
ní fhóireodh siad

PASSIVE

d'fhóireofaí
an bhfóireofaí?
ní fhóireofaí

SINGULAR

1
d'fhóirínn
an bhfóirínn?
ní fhóirínn
2
d'fhóiríteá
an bhfóiríteá?
ní fhóiríteá
3
d'fhóiríodh sé (MASC.)
an bhfóiríodh sé?
ní fhóiríodh sé
d'fhóiríodh sí (FEM.)
an bhfóiríodh sí?
ní fhóiríodh sí

PLURAL

1
d'fhóirímis
an bhfóirímis?
ní fhóirímis
d'fhóiríodh muid
an bhfóiríodh muid?
ní fhóiríodh muid
2
d'fhóiríodh sibh
an bhfóiríodh sibh?
ní fhóiríodh sibh
3
d'fhóirídís
an bhfóirídís?
ní fhóirídís
d'fhóiríodh siad
an bhfóiríodh siad?
ní fhóiríodh siad

PASSIVE

d'fhóirítí
an bhfóirítí?
ní fhóirítí

SINGULAR

1
fóirím!
ná fóirím!
2
fóirigh!
ná fóirigh!
3
fóiríodh sé! (MASC.)
ná fóiríodh sé!
fóiríodh sí! (FEM.)
ná fóiríodh sí!

PLURAL

1
fóirímis!
ná fóirímis!
fóiríodh muid!
ná fóiríodh muid!
2
fóirígí!
ná fóirígí!
3
fóirídís!
ná fóirídís!
fóiríodh siad!
ná fóiríodh siad!

PASSIVE

fóirítear!
ná fóirítear!

SINGULAR

1
go bhfóirí mé
nár fhóirí mé
2
go bhfóirí tú
nár fhóirí tú
3
go bhfóirí sé (MASC.)
nár fhóirí sé
go bhfóirí sí (FEM.)
nár fhóirí sí

PLURAL

1
go bhfóirímid
nár fhóirímid
go bhfóirí muid
nár fhóirí muid
2
go bhfóirí sibh
nár fhóirí sibh
3
go bhfóirí siad
nár fhóirí siad

PASSIVE

go bhfóirítear
nár fhóirítear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News