Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: fachail · fásáil · fracáil · fraecsáil · sacáil

facsáil

VERB

VERBAL NOUN

facsáil

VERBAL ADJECTIVE

facsáilte

SINGULAR

1
d'fhacsáil mé
ar fhacsáil mé?
níor fhacsáil mé
2
d'fhacsáil tú
ar fhacsáil tú?
níor fhacsáil tú
3
d'fhacsáil sé (MASC.)
ar fhacsáil sé?
níor fhacsáil sé
d'fhacsáil sí (FEM.)
ar fhacsáil sí?
níor fhacsáil sí

PLURAL

1
d'fhacsálamar
ar fhacsálamar?
níor fhacsálamar
d'fhacsáil muid
ar fhacsáil muid?
níor fhacsáil muid
2
d'fhacsáil sibh
ar fhacsáil sibh?
níor fhacsáil sibh
3
d'fhacsáil siad
ar fhacsáil siad?
níor fhacsáil siad
d'fhacsáladar
ar fhacsáladar?
níor fhacsáladar

PASSIVE

facsáladh
ar facsáladh?
níor facsáladh

SINGULAR

1
facsálaim
an bhfacsálaim?
ní fhacsálaim
2
facsálann tú
an bhfacsálann tú?
ní fhacsálann tú
3
facsálann sé (MASC.)
an bhfacsálann sé?
ní fhacsálann sé
facsálann sí (FEM.)
an bhfacsálann sí?
ní fhacsálann sí

PLURAL

1
facsálaimid
an bhfacsálaimid?
ní fhacsálaimid
facsálann muid
an bhfacsálann muid?
ní fhacsálann muid
2
facsálann sibh
an bhfacsálann sibh?
ní fhacsálann sibh
3
facsálann siad
an bhfacsálann siad?
ní fhacsálann siad

PASSIVE

facsáiltear
an bhfacsáiltear?
ní fhacsáiltear

SINGULAR

1
facsálfaidh mé
an bhfacsálfaidh mé?
ní fhacsálfaidh mé
2
facsálfaidh tú
an bhfacsálfaidh tú?
ní fhacsálfaidh tú
3
facsálfaidh sé (MASC.)
an bhfacsálfaidh sé?
ní fhacsálfaidh sé
facsálfaidh sí (FEM.)
an bhfacsálfaidh sí?
ní fhacsálfaidh sí

PLURAL

1
facsálfaimid
an bhfacsálfaimid?
ní fhacsálfaimid
facsálfaidh muid
an bhfacsálfaidh muid?
ní fhacsálfaidh muid
2
facsálfaidh sibh
an bhfacsálfaidh sibh?
ní fhacsálfaidh sibh
3
facsálfaidh siad
an bhfacsálfaidh siad?
ní fhacsálfaidh siad

PASSIVE

facsálfar
an bhfacsálfar?
ní fhacsálfar

SINGULAR

1
d'fhacsálfainn
an bhfacsálfainn?
ní fhacsálfainn
2
d'fhacsálfá
an bhfacsálfá?
ní fhacsálfá
3
d'fhacsálfadh sé (MASC.)
an bhfacsálfadh sé?
ní fhacsálfadh sé
d'fhacsálfadh sí (FEM.)
an bhfacsálfadh sí?
ní fhacsálfadh sí

PLURAL

1
d'fhacsálfaimis
an bhfacsálfaimis?
ní fhacsálfaimis
d'fhacsálfadh muid
an bhfacsálfadh muid?
ní fhacsálfadh muid
2
d'fhacsálfadh sibh
an bhfacsálfadh sibh?
ní fhacsálfadh sibh
3
d'fhacsálfaidís
an bhfacsálfaidís?
ní fhacsálfaidís
d'fhacsálfadh siad
an bhfacsálfadh siad?
ní fhacsálfadh siad

PASSIVE

d'fhacsálfaí
an bhfacsálfaí?
ní fhacsálfaí

SINGULAR

1
d'fhacsálainn
an bhfacsálainn?
ní fhacsálainn
2
d'fhacsáilteá
an bhfacsáilteá?
ní fhacsáilteá
3
d'fhacsáladh sé (MASC.)
an bhfacsáladh sé?
ní fhacsáladh sé
d'fhacsáladh sí (FEM.)
an bhfacsáladh sí?
ní fhacsáladh sí

PLURAL

1
d'fhacsálaimis
an bhfacsálaimis?
ní fhacsálaimis
d'fhacsáladh muid
an bhfacsáladh muid?
ní fhacsáladh muid
2
d'fhacsáladh sibh
an bhfacsáladh sibh?
ní fhacsáladh sibh
3
d'fhacsálaidís
an bhfacsálaidís?
ní fhacsálaidís
d'fhacsáladh siad
an bhfacsáladh siad?
ní fhacsáladh siad

PASSIVE

d'fhacsáiltí
an bhfacsáiltí?
ní fhacsáiltí

SINGULAR

1
facsálaim!
ná facsálaim!
2
facsáil!
ná facsáil!
3
facsáladh sé! (MASC.)
ná facsáladh sé!
facsáladh sí! (FEM.)
ná facsáladh sí!

PLURAL

1
facsálaimis!
ná facsálaimis!
facsáladh muid!
ná facsáladh muid!
2
facsálaigí!
ná facsálaigí!
3
facsálaidís!
ná facsálaidís!
facsáladh siad!
ná facsáladh siad!

PASSIVE

facsáiltear!
ná facsáiltear!

SINGULAR

1
go bhfacsála mé
nár fhacsála mé
2
go bhfacsála tú
nár fhacsála tú
3
go bhfacsála sé (MASC.)
nár fhacsála sé
go bhfacsála sí (FEM.)
nár fhacsála sí

PLURAL

1
go bhfacsálaimid
nár fhacsálaimid
go bhfacsála muid
nár fhacsála muid
2
go bhfacsála sibh
nár fhacsála sibh
3
go bhfacsála siad
nár fhacsála siad

PASSIVE

go bhfacsáiltear
nár fhacsáiltear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News