Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: fodhail · dofháil · foghail · fochaid · fodhla

fodháil

VERB

VERBAL NOUN

fodháileadh

VERBAL ADJECTIVE

fodháilte

SINGULAR

1
d'fhodháil mé
ar fhodháil mé?
níor fhodháil mé
2
d'fhodháil tú
ar fhodháil tú?
níor fhodháil tú
3
d'fhodháil sé (MASC.)
ar fhodháil sé?
níor fhodháil sé
d'fhodháil sí (FEM.)
ar fhodháil sí?
níor fhodháil sí

PLURAL

1
d'fhodháileamar
ar fhodháileamar?
níor fhodháileamar
d'fhodháil muid
ar fhodháil muid?
níor fhodháil muid
2
d'fhodháil sibh
ar fhodháil sibh?
níor fhodháil sibh
3
d'fhodháil siad
ar fhodháil siad?
níor fhodháil siad
d'fhodháileadar
ar fhodháileadar?
níor fhodháileadar

PASSIVE

fodháileadh
ar fodháileadh?
níor fodháileadh

SINGULAR

1
fodháilim
an bhfodháilim?
ní fhodháilim
2
fodháileann tú
an bhfodháileann tú?
ní fhodháileann tú
3
fodháileann sé (MASC.)
an bhfodháileann sé?
ní fhodháileann sé
fodháileann sí (FEM.)
an bhfodháileann sí?
ní fhodháileann sí

PLURAL

1
fodháilimid
an bhfodháilimid?
ní fhodháilimid
fodháileann muid
an bhfodháileann muid?
ní fhodháileann muid
2
fodháileann sibh
an bhfodháileann sibh?
ní fhodháileann sibh
3
fodháileann siad
an bhfodháileann siad?
ní fhodháileann siad

PASSIVE

fodháiltear
an bhfodháiltear?
ní fhodháiltear

SINGULAR

1
fodháilfidh mé
an bhfodháilfidh mé?
ní fhodháilfidh mé
2
fodháilfidh tú
an bhfodháilfidh tú?
ní fhodháilfidh tú
3
fodháilfidh sé (MASC.)
an bhfodháilfidh sé?
ní fhodháilfidh sé
fodháilfidh sí (FEM.)
an bhfodháilfidh sí?
ní fhodháilfidh sí

PLURAL

1
fodháilfimid
an bhfodháilfimid?
ní fhodháilfimid
fodháilfidh muid
an bhfodháilfidh muid?
ní fhodháilfidh muid
2
fodháilfidh sibh
an bhfodháilfidh sibh?
ní fhodháilfidh sibh
3
fodháilfidh siad
an bhfodháilfidh siad?
ní fhodháilfidh siad

PASSIVE

fodháilfear
an bhfodháilfear?
ní fhodháilfear

SINGULAR

1
d'fhodháilfinn
an bhfodháilfinn?
ní fhodháilfinn
2
d'fhodháilfeá
an bhfodháilfeá?
ní fhodháilfeá
3
d'fhodháilfeadh sé (MASC.)
an bhfodháilfeadh sé?
ní fhodháilfeadh sé
d'fhodháilfeadh sí (FEM.)
an bhfodháilfeadh sí?
ní fhodháilfeadh sí

PLURAL

1
d'fhodháilfimis
an bhfodháilfimis?
ní fhodháilfimis
d'fhodháilfeadh muid
an bhfodháilfeadh muid?
ní fhodháilfeadh muid
2
d'fhodháilfeadh sibh
an bhfodháilfeadh sibh?
ní fhodháilfeadh sibh
3
d'fhodháilfidís
an bhfodháilfidís?
ní fhodháilfidís
d'fhodháilfeadh siad
an bhfodháilfeadh siad?
ní fhodháilfeadh siad

PASSIVE

d'fhodháilfí
an bhfodháilfí?
ní fhodháilfí

SINGULAR

1
d'fhodháilinn
an bhfodháilinn?
ní fhodháilinn
2
d'fhodháilteá
an bhfodháilteá?
ní fhodháilteá
3
d'fhodháileadh sé (MASC.)
an bhfodháileadh sé?
ní fhodháileadh sé
d'fhodháileadh sí (FEM.)
an bhfodháileadh sí?
ní fhodháileadh sí

PLURAL

1
d'fhodháilimis
an bhfodháilimis?
ní fhodháilimis
d'fhodháileadh muid
an bhfodháileadh muid?
ní fhodháileadh muid
2
d'fhodháileadh sibh
an bhfodháileadh sibh?
ní fhodháileadh sibh
3
d'fhodháilidís
an bhfodháilidís?
ní fhodháilidís
d'fhodháileadh siad
an bhfodháileadh siad?
ní fhodháileadh siad

PASSIVE

d'fhodháiltí
an bhfodháiltí?
ní fhodháiltí

SINGULAR

1
fodháilim!
ná fodháilim!
2
fodháil!
ná fodháil!
3
fodháileadh sé! (MASC.)
ná fodháileadh sé!
fodháileadh sí! (FEM.)
ná fodháileadh sí!

PLURAL

1
fodháilimis!
ná fodháilimis!
fodháileadh muid!
ná fodháileadh muid!
2
fodháiligí!
ná fodháiligí!
3
fodháilidís!
ná fodháilidís!
fodháileadh siad!
ná fodháileadh siad!

PASSIVE

fodháiltear!
ná fodháiltear!

SINGULAR

1
go bhfodháile mé
nár fhodháile mé
2
go bhfodháile tú
nár fhodháile tú
3
go bhfodháile sé (MASC.)
nár fhodháile sé
go bhfodháile sí (FEM.)
nár fhodháile sí

PLURAL

1
go bhfodháilimid
nár fhodháilimid
go bhfodháile muid
nár fhodháile muid
2
go bhfodháile sibh
nár fhodháile sibh
3
go bhfodháile siad
nár fhodháile siad

PASSIVE

go bhfodháiltear
nár fhodháiltear
RELATED MATCHES
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News