Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: focáil · foráil · formáil · fornáil · foraoil
Start A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

forcáil

VERB

VERBAL NOUN

forcáil

VERBAL ADJECTIVE

forcáilte

SINGULAR

1
d'fhorcáil mé
ar fhorcáil mé?
níor fhorcáil mé
2
d'fhorcáil tú
ar fhorcáil tú?
níor fhorcáil tú
3
d'fhorcáil sé (MASC.)
ar fhorcáil sé?
níor fhorcáil sé
d'fhorcáil sí (FEM.)
ar fhorcáil sí?
níor fhorcáil sí

PLURAL

1
d'fhorcálamar
ar fhorcálamar?
níor fhorcálamar
d'fhorcáil muid
ar fhorcáil muid?
níor fhorcáil muid
2
d'fhorcáil sibh
ar fhorcáil sibh?
níor fhorcáil sibh
3
d'fhorcáil siad
ar fhorcáil siad?
níor fhorcáil siad
d'fhorcáladar
ar fhorcáladar?
níor fhorcáladar

PASSIVE

forcáladh
ar forcáladh?
níor forcáladh

SINGULAR

1
forcálaim
an bhforcálaim?
ní fhorcálaim
2
forcálann tú
an bhforcálann tú?
ní fhorcálann tú
3
forcálann sé (MASC.)
an bhforcálann sé?
ní fhorcálann sé
forcálann sí (FEM.)
an bhforcálann sí?
ní fhorcálann sí

PLURAL

1
forcálaimid
an bhforcálaimid?
ní fhorcálaimid
forcálann muid
an bhforcálann muid?
ní fhorcálann muid
2
forcálann sibh
an bhforcálann sibh?
ní fhorcálann sibh
3
forcálann siad
an bhforcálann siad?
ní fhorcálann siad

PASSIVE

forcáiltear
an bhforcáiltear?
ní fhorcáiltear

SINGULAR

1
forcálfaidh mé
an bhforcálfaidh mé?
ní fhorcálfaidh mé
2
forcálfaidh tú
an bhforcálfaidh tú?
ní fhorcálfaidh tú
3
forcálfaidh sé (MASC.)
an bhforcálfaidh sé?
ní fhorcálfaidh sé
forcálfaidh sí (FEM.)
an bhforcálfaidh sí?
ní fhorcálfaidh sí

PLURAL

1
forcálfaimid
an bhforcálfaimid?
ní fhorcálfaimid
forcálfaidh muid
an bhforcálfaidh muid?
ní fhorcálfaidh muid
2
forcálfaidh sibh
an bhforcálfaidh sibh?
ní fhorcálfaidh sibh
3
forcálfaidh siad
an bhforcálfaidh siad?
ní fhorcálfaidh siad

PASSIVE

forcálfar
an bhforcálfar?
ní fhorcálfar

SINGULAR

1
d'fhorcálfainn
an bhforcálfainn?
ní fhorcálfainn
2
d'fhorcálfá
an bhforcálfá?
ní fhorcálfá
3
d'fhorcálfadh sé (MASC.)
an bhforcálfadh sé?
ní fhorcálfadh sé
d'fhorcálfadh sí (FEM.)
an bhforcálfadh sí?
ní fhorcálfadh sí

PLURAL

1
d'fhorcálfaimis
an bhforcálfaimis?
ní fhorcálfaimis
d'fhorcálfadh muid
an bhforcálfadh muid?
ní fhorcálfadh muid
2
d'fhorcálfadh sibh
an bhforcálfadh sibh?
ní fhorcálfadh sibh
3
d'fhorcálfaidís
an bhforcálfaidís?
ní fhorcálfaidís
d'fhorcálfadh siad
an bhforcálfadh siad?
ní fhorcálfadh siad

PASSIVE

d'fhorcálfaí
an bhforcálfaí?
ní fhorcálfaí

SINGULAR

1
d'fhorcálainn
an bhforcálainn?
ní fhorcálainn
2
d'fhorcáilteá
an bhforcáilteá?
ní fhorcáilteá
3
d'fhorcáladh sé (MASC.)
an bhforcáladh sé?
ní fhorcáladh sé
d'fhorcáladh sí (FEM.)
an bhforcáladh sí?
ní fhorcáladh sí

PLURAL

1
d'fhorcálaimis
an bhforcálaimis?
ní fhorcálaimis
d'fhorcáladh muid
an bhforcáladh muid?
ní fhorcáladh muid
2
d'fhorcáladh sibh
an bhforcáladh sibh?
ní fhorcáladh sibh
3
d'fhorcálaidís
an bhforcálaidís?
ní fhorcálaidís
d'fhorcáladh siad
an bhforcáladh siad?
ní fhorcáladh siad

PASSIVE

d'fhorcáiltí
an bhforcáiltí?
ní fhorcáiltí

SINGULAR

1
forcálaim!
ná forcálaim!
2
forcáil!
ná forcáil!
3
forcáladh sé! (MASC.)
ná forcáladh sé!
forcáladh sí! (FEM.)
ná forcáladh sí!

PLURAL

1
forcálaimis!
ná forcálaimis!
forcáladh muid!
ná forcáladh muid!
2
forcálaigí!
ná forcálaigí!
3
forcálaidís!
ná forcálaidís!
forcáladh siad!
ná forcáladh siad!

PASSIVE

forcáiltear!
ná forcáiltear!

SINGULAR

1
go bhforcála mé
nár fhorcála mé
2
go bhforcála tú
nár fhorcála tú
3
go bhforcála sé (MASC.)
nár fhorcála sé
go bhforcála sí (FEM.)
nár fhorcála sí

PLURAL

1
go bhforcálaimid
nár fhorcálaimid
go bhforcála muid
nár fhorcála muid
2
go bhforcála sibh
nár fhorcála sibh
3
go bhforcála siad
nár fhorcála siad

PASSIVE

go bhforcáiltear
nár fhorcáiltear
Creidim ionat
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News