Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: forfhill

forghéill

VERB

VERBAL NOUN

forghéilleadh

VERBAL ADJECTIVE

forghéillte

SINGULAR

1
d'fhorghéill mé
ar fhorghéill mé?
níor fhorghéill mé
2
d'fhorghéill tú
ar fhorghéill tú?
níor fhorghéill tú
3
d'fhorghéill sé (MASC.)
ar fhorghéill sé?
níor fhorghéill sé
d'fhorghéill sí (FEM.)
ar fhorghéill sí?
níor fhorghéill sí

PLURAL

1
d'fhorghéilleamar
ar fhorghéilleamar?
níor fhorghéilleamar
d'fhorghéill muid
ar fhorghéill muid?
níor fhorghéill muid
2
d'fhorghéill sibh
ar fhorghéill sibh?
níor fhorghéill sibh
3
d'fhorghéill siad
ar fhorghéill siad?
níor fhorghéill siad
d'fhorghéilleadar
ar fhorghéilleadar?
níor fhorghéilleadar

PASSIVE

forghéilleadh
ar forghéilleadh?
níor forghéilleadh

SINGULAR

1
forghéillim
an bhforghéillim?
ní fhorghéillim
2
forghéilleann tú
an bhforghéilleann tú?
ní fhorghéilleann tú
3
forghéilleann sé (MASC.)
an bhforghéilleann sé?
ní fhorghéilleann sé
forghéilleann sí (FEM.)
an bhforghéilleann sí?
ní fhorghéilleann sí

PLURAL

1
forghéillimid
an bhforghéillimid?
ní fhorghéillimid
forghéilleann muid
an bhforghéilleann muid?
ní fhorghéilleann muid
2
forghéilleann sibh
an bhforghéilleann sibh?
ní fhorghéilleann sibh
3
forghéilleann siad
an bhforghéilleann siad?
ní fhorghéilleann siad

PASSIVE

forghéilltear
an bhforghéilltear?
ní fhorghéilltear

SINGULAR

1
forghéillfidh mé
an bhforghéillfidh mé?
ní fhorghéillfidh mé
2
forghéillfidh tú
an bhforghéillfidh tú?
ní fhorghéillfidh tú
3
forghéillfidh sé (MASC.)
an bhforghéillfidh sé?
ní fhorghéillfidh sé
forghéillfidh sí (FEM.)
an bhforghéillfidh sí?
ní fhorghéillfidh sí

PLURAL

1
forghéillfimid
an bhforghéillfimid?
ní fhorghéillfimid
forghéillfidh muid
an bhforghéillfidh muid?
ní fhorghéillfidh muid
2
forghéillfidh sibh
an bhforghéillfidh sibh?
ní fhorghéillfidh sibh
3
forghéillfidh siad
an bhforghéillfidh siad?
ní fhorghéillfidh siad

PASSIVE

forghéillfear
an bhforghéillfear?
ní fhorghéillfear

SINGULAR

1
d'fhorghéillfinn
an bhforghéillfinn?
ní fhorghéillfinn
2
d'fhorghéillfeá
an bhforghéillfeá?
ní fhorghéillfeá
3
d'fhorghéillfeadh sé (MASC.)
an bhforghéillfeadh sé?
ní fhorghéillfeadh sé
d'fhorghéillfeadh sí (FEM.)
an bhforghéillfeadh sí?
ní fhorghéillfeadh sí

PLURAL

1
d'fhorghéillfimis
an bhforghéillfimis?
ní fhorghéillfimis
d'fhorghéillfeadh muid
an bhforghéillfeadh muid?
ní fhorghéillfeadh muid
2
d'fhorghéillfeadh sibh
an bhforghéillfeadh sibh?
ní fhorghéillfeadh sibh
3
d'fhorghéillfidís
an bhforghéillfidís?
ní fhorghéillfidís
d'fhorghéillfeadh siad
an bhforghéillfeadh siad?
ní fhorghéillfeadh siad

PASSIVE

d'fhorghéillfí
an bhforghéillfí?
ní fhorghéillfí

SINGULAR

1
d'fhorghéillinn
an bhforghéillinn?
ní fhorghéillinn
2
d'fhorghéillteá
an bhforghéillteá?
ní fhorghéillteá
3
d'fhorghéilleadh sé (MASC.)
an bhforghéilleadh sé?
ní fhorghéilleadh sé
d'fhorghéilleadh sí (FEM.)
an bhforghéilleadh sí?
ní fhorghéilleadh sí

PLURAL

1
d'fhorghéillimis
an bhforghéillimis?
ní fhorghéillimis
d'fhorghéilleadh muid
an bhforghéilleadh muid?
ní fhorghéilleadh muid
2
d'fhorghéilleadh sibh
an bhforghéilleadh sibh?
ní fhorghéilleadh sibh
3
d'fhorghéillidís
an bhforghéillidís?
ní fhorghéillidís
d'fhorghéilleadh siad
an bhforghéilleadh siad?
ní fhorghéilleadh siad

PASSIVE

d'fhorghéilltí
an bhforghéilltí?
ní fhorghéilltí

SINGULAR

1
forghéillim!
ná forghéillim!
2
forghéill!
ná forghéill!
3
forghéilleadh sé! (MASC.)
ná forghéilleadh sé!
forghéilleadh sí! (FEM.)
ná forghéilleadh sí!

PLURAL

1
forghéillimis!
ná forghéillimis!
forghéilleadh muid!
ná forghéilleadh muid!
2
forghéilligí!
ná forghéilligí!
3
forghéillidís!
ná forghéillidís!
forghéilleadh siad!
ná forghéilleadh siad!

PASSIVE

forghéilltear!
ná forghéilltear!

SINGULAR

1
go bhforghéille mé
nár fhorghéille mé
2
go bhforghéille tú
nár fhorghéille tú
3
go bhforghéille sé (MASC.)
nár fhorghéille sé
go bhforghéille sí (FEM.)
nár fhorghéille sí

PLURAL

1
go bhforghéillimid
nár fhorghéillimid
go bhforghéille muid
nár fhorghéille muid
2
go bhforghéille sibh
nár fhorghéille sibh
3
go bhforghéille siad
nár fhorghéille siad

PASSIVE

go bhforghéilltear
nár fhorghéilltear
RELATED MATCHES
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News