Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.

forghrádaigh

VERB

VERBAL NOUN

forghrádú

VERBAL ADJECTIVE

forghrádaithe

SINGULAR

1
d'fhorghrádaigh mé
ar fhorghrádaigh mé?
níor fhorghrádaigh mé
2
d'fhorghrádaigh tú
ar fhorghrádaigh tú?
níor fhorghrádaigh tú
3
d'fhorghrádaigh sé (MASC.)
ar fhorghrádaigh sé?
níor fhorghrádaigh sé
d'fhorghrádaigh sí (FEM.)
ar fhorghrádaigh sí?
níor fhorghrádaigh sí

PLURAL

1
d'fhorghrádaíomar
ar fhorghrádaíomar?
níor fhorghrádaíomar
d'fhorghrádaigh muid
ar fhorghrádaigh muid?
níor fhorghrádaigh muid
2
d'fhorghrádaigh sibh
ar fhorghrádaigh sibh?
níor fhorghrádaigh sibh
3
d'fhorghrádaigh siad
ar fhorghrádaigh siad?
níor fhorghrádaigh siad
d'fhorghrádaíodar
ar fhorghrádaíodar?
níor fhorghrádaíodar

PASSIVE

forghrádaíodh
ar forghrádaíodh?
níor forghrádaíodh

SINGULAR

1
forghrádaím
an bhforghrádaím?
ní fhorghrádaím
2
forghrádaíonn tú
an bhforghrádaíonn tú?
ní fhorghrádaíonn tú
3
forghrádaíonn sé (MASC.)
an bhforghrádaíonn sé?
ní fhorghrádaíonn sé
forghrádaíonn sí (FEM.)
an bhforghrádaíonn sí?
ní fhorghrádaíonn sí

PLURAL

1
forghrádaímid
an bhforghrádaímid?
ní fhorghrádaímid
forghrádaíonn muid
an bhforghrádaíonn muid?
ní fhorghrádaíonn muid
2
forghrádaíonn sibh
an bhforghrádaíonn sibh?
ní fhorghrádaíonn sibh
3
forghrádaíonn siad
an bhforghrádaíonn siad?
ní fhorghrádaíonn siad

PASSIVE

forghrádaítear
an bhforghrádaítear?
ní fhorghrádaítear

SINGULAR

1
forghrádóidh mé
an bhforghrádóidh mé?
ní fhorghrádóidh mé
2
forghrádóidh tú
an bhforghrádóidh tú?
ní fhorghrádóidh tú
3
forghrádóidh sé (MASC.)
an bhforghrádóidh sé?
ní fhorghrádóidh sé
forghrádóidh sí (FEM.)
an bhforghrádóidh sí?
ní fhorghrádóidh sí

PLURAL

1
forghrádóimid
an bhforghrádóimid?
ní fhorghrádóimid
forghrádóidh muid
an bhforghrádóidh muid?
ní fhorghrádóidh muid
2
forghrádóidh sibh
an bhforghrádóidh sibh?
ní fhorghrádóidh sibh
3
forghrádóidh siad
an bhforghrádóidh siad?
ní fhorghrádóidh siad

PASSIVE

forghrádófar
an bhforghrádófar?
ní fhorghrádófar

SINGULAR

1
d'fhorghrádóinn
an bhforghrádóinn?
ní fhorghrádóinn
2
d'fhorghrádófá
an bhforghrádófá?
ní fhorghrádófá
3
d'fhorghrádódh sé (MASC.)
an bhforghrádódh sé?
ní fhorghrádódh sé
d'fhorghrádódh sí (FEM.)
an bhforghrádódh sí?
ní fhorghrádódh sí

PLURAL

1
d'fhorghrádóimis
an bhforghrádóimis?
ní fhorghrádóimis
d'fhorghrádódh muid
an bhforghrádódh muid?
ní fhorghrádódh muid
2
d'fhorghrádódh sibh
an bhforghrádódh sibh?
ní fhorghrádódh sibh
3
d'fhorghrádóidís
an bhforghrádóidís?
ní fhorghrádóidís
d'fhorghrádódh siad
an bhforghrádódh siad?
ní fhorghrádódh siad

PASSIVE

d'fhorghrádófaí
an bhforghrádófaí?
ní fhorghrádófaí

SINGULAR

1
d'fhorghrádaínn
an bhforghrádaínn?
ní fhorghrádaínn
2
d'fhorghrádaíteá
an bhforghrádaíteá?
ní fhorghrádaíteá
3
d'fhorghrádaíodh sé (MASC.)
an bhforghrádaíodh sé?
ní fhorghrádaíodh sé
d'fhorghrádaíodh sí (FEM.)
an bhforghrádaíodh sí?
ní fhorghrádaíodh sí

PLURAL

1
d'fhorghrádaímis
an bhforghrádaímis?
ní fhorghrádaímis
d'fhorghrádaíodh muid
an bhforghrádaíodh muid?
ní fhorghrádaíodh muid
2
d'fhorghrádaíodh sibh
an bhforghrádaíodh sibh?
ní fhorghrádaíodh sibh
3
d'fhorghrádaídís
an bhforghrádaídís?
ní fhorghrádaídís
d'fhorghrádaíodh siad
an bhforghrádaíodh siad?
ní fhorghrádaíodh siad

PASSIVE

d'fhorghrádaítí
an bhforghrádaítí?
ní fhorghrádaítí

SINGULAR

1
forghrádaím!
ná forghrádaím!
2
forghrádaigh!
ná forghrádaigh!
3
forghrádaíodh sé! (MASC.)
ná forghrádaíodh sé!
forghrádaíodh sí! (FEM.)
ná forghrádaíodh sí!

PLURAL

1
forghrádaímis!
ná forghrádaímis!
forghrádaíodh muid!
ná forghrádaíodh muid!
2
forghrádaígí!
ná forghrádaígí!
3
forghrádaídís!
ná forghrádaídís!
forghrádaíodh siad!
ná forghrádaíodh siad!

PASSIVE

forghrádaítear!
ná forghrádaítear!

SINGULAR

1
go bhforghrádaí mé
nár fhorghrádaí mé
2
go bhforghrádaí tú
nár fhorghrádaí tú
3
go bhforghrádaí sé (MASC.)
nár fhorghrádaí sé
go bhforghrádaí sí (FEM.)
nár fhorghrádaí sí

PLURAL

1
go bhforghrádaímid
nár fhorghrádaímid
go bhforghrádaí muid
nár fhorghrádaí muid
2
go bhforghrádaí sibh
nár fhorghrádaí sibh
3
go bhforghrádaí siad
nár fhorghrádaí siad

PASSIVE

go bhforghrádaítear
nár fhorghrádaítear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News