Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: dipeáil · flípeáil · fuaimeáil · puiteáil · fíneáil

fuipeáil

VERB

VERBAL NOUN

fuipeáil

VERBAL ADJECTIVE

fuipeáilte

SINGULAR

1
d'fhuipeáil mé
ar fhuipeáil mé?
níor fhuipeáil mé
2
d'fhuipeáil tú
ar fhuipeáil tú?
níor fhuipeáil tú
3
d'fhuipeáil sé (MASC.)
ar fhuipeáil sé?
níor fhuipeáil sé
d'fhuipeáil sí (FEM.)
ar fhuipeáil sí?
níor fhuipeáil sí

PLURAL

1
d'fhuipeálamar
ar fhuipeálamar?
níor fhuipeálamar
d'fhuipeáil muid
ar fhuipeáil muid?
níor fhuipeáil muid
2
d'fhuipeáil sibh
ar fhuipeáil sibh?
níor fhuipeáil sibh
3
d'fhuipeáil siad
ar fhuipeáil siad?
níor fhuipeáil siad
d'fhuipeáladar
ar fhuipeáladar?
níor fhuipeáladar

PASSIVE

fuipeáladh
ar fuipeáladh?
níor fuipeáladh

SINGULAR

1
fuipeálaim
an bhfuipeálaim?
ní fhuipeálaim
2
fuipeálann tú
an bhfuipeálann tú?
ní fhuipeálann tú
3
fuipeálann sé (MASC.)
an bhfuipeálann sé?
ní fhuipeálann sé
fuipeálann sí (FEM.)
an bhfuipeálann sí?
ní fhuipeálann sí

PLURAL

1
fuipeálaimid
an bhfuipeálaimid?
ní fhuipeálaimid
fuipeálann muid
an bhfuipeálann muid?
ní fhuipeálann muid
2
fuipeálann sibh
an bhfuipeálann sibh?
ní fhuipeálann sibh
3
fuipeálann siad
an bhfuipeálann siad?
ní fhuipeálann siad

PASSIVE

fuipeáiltear
an bhfuipeáiltear?
ní fhuipeáiltear

SINGULAR

1
fuipeálfaidh mé
an bhfuipeálfaidh mé?
ní fhuipeálfaidh mé
2
fuipeálfaidh tú
an bhfuipeálfaidh tú?
ní fhuipeálfaidh tú
3
fuipeálfaidh sé (MASC.)
an bhfuipeálfaidh sé?
ní fhuipeálfaidh sé
fuipeálfaidh sí (FEM.)
an bhfuipeálfaidh sí?
ní fhuipeálfaidh sí

PLURAL

1
fuipeálfaimid
an bhfuipeálfaimid?
ní fhuipeálfaimid
fuipeálfaidh muid
an bhfuipeálfaidh muid?
ní fhuipeálfaidh muid
2
fuipeálfaidh sibh
an bhfuipeálfaidh sibh?
ní fhuipeálfaidh sibh
3
fuipeálfaidh siad
an bhfuipeálfaidh siad?
ní fhuipeálfaidh siad

PASSIVE

fuipeálfar
an bhfuipeálfar?
ní fhuipeálfar

SINGULAR

1
d'fhuipeálfainn
an bhfuipeálfainn?
ní fhuipeálfainn
2
d'fhuipeálfá
an bhfuipeálfá?
ní fhuipeálfá
3
d'fhuipeálfadh sé (MASC.)
an bhfuipeálfadh sé?
ní fhuipeálfadh sé
d'fhuipeálfadh sí (FEM.)
an bhfuipeálfadh sí?
ní fhuipeálfadh sí

PLURAL

1
d'fhuipeálfaimis
an bhfuipeálfaimis?
ní fhuipeálfaimis
d'fhuipeálfadh muid
an bhfuipeálfadh muid?
ní fhuipeálfadh muid
2
d'fhuipeálfadh sibh
an bhfuipeálfadh sibh?
ní fhuipeálfadh sibh
3
d'fhuipeálfaidís
an bhfuipeálfaidís?
ní fhuipeálfaidís
d'fhuipeálfadh siad
an bhfuipeálfadh siad?
ní fhuipeálfadh siad

PASSIVE

d'fhuipeálfaí
an bhfuipeálfaí?
ní fhuipeálfaí

SINGULAR

1
d'fhuipeálainn
an bhfuipeálainn?
ní fhuipeálainn
2
d'fhuipeáilteá
an bhfuipeáilteá?
ní fhuipeáilteá
3
d'fhuipeáladh sé (MASC.)
an bhfuipeáladh sé?
ní fhuipeáladh sé
d'fhuipeáladh sí (FEM.)
an bhfuipeáladh sí?
ní fhuipeáladh sí

PLURAL

1
d'fhuipeálaimis
an bhfuipeálaimis?
ní fhuipeálaimis
d'fhuipeáladh muid
an bhfuipeáladh muid?
ní fhuipeáladh muid
2
d'fhuipeáladh sibh
an bhfuipeáladh sibh?
ní fhuipeáladh sibh
3
d'fhuipeálaidís
an bhfuipeálaidís?
ní fhuipeálaidís
d'fhuipeáladh siad
an bhfuipeáladh siad?
ní fhuipeáladh siad

PASSIVE

d'fhuipeáiltí
an bhfuipeáiltí?
ní fhuipeáiltí

SINGULAR

1
fuipeálaim!
ná fuipeálaim!
2
fuipeáil!
ná fuipeáil!
3
fuipeáladh sé! (MASC.)
ná fuipeáladh sé!
fuipeáladh sí! (FEM.)
ná fuipeáladh sí!

PLURAL

1
fuipeálaimis!
ná fuipeálaimis!
fuipeáladh muid!
ná fuipeáladh muid!
2
fuipeálaigí!
ná fuipeálaigí!
3
fuipeálaidís!
ná fuipeálaidís!
fuipeáladh siad!
ná fuipeáladh siad!

PASSIVE

fuipeáiltear!
ná fuipeáiltear!

SINGULAR

1
go bhfuipeála mé
nár fhuipeála mé
2
go bhfuipeála tú
nár fhuipeála tú
3
go bhfuipeála sé (MASC.)
nár fhuipeála sé
go bhfuipeála sí (FEM.)
nár fhuipeála sí

PLURAL

1
go bhfuipeálaimid
nár fhuipeálaimid
go bhfuipeála muid
nár fhuipeála muid
2
go bhfuipeála sibh
nár fhuipeála sibh
3
go bhfuipeála siad
nár fhuipeála siad

PASSIVE

go bhfuipeáiltear
nár fhuipeáiltear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News