Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: géarán · garán · geadán · gearrán · deargán

gearán

NOUN
MASCULINE
1st DECLENSION

Singular

NOMINATIVE

gearán
an gearán

GENITIVE

gearáin
an ghearáin

Plural

NOMINATIVE

gearáin
na gearáin

GENITIVE

gearán
na ngearán

gearán

VERB

VERBAL NOUN

gearán

VERBAL ADJECTIVE

gearánta

SINGULAR

1
ghearán mé
ar ghearán mé?
níor ghearán mé
2
ghearán tú
ar ghearán tú?
níor ghearán tú
3
ghearán sé (MASC.)
ar ghearán sé?
níor ghearán sé
ghearán sí (FEM.)
ar ghearán sí?
níor ghearán sí

PLURAL

1
ghearánamar
ar ghearánamar?
níor ghearánamar
ghearán muid
ar ghearán muid?
níor ghearán muid
2
ghearán sibh
ar ghearán sibh?
níor ghearán sibh
3
ghearán siad
ar ghearán siad?
níor ghearán siad
ghearánadar
ar ghearánadar?
níor ghearánadar

PASSIVE

gearánadh
ar gearánadh?
níor gearánadh

SINGULAR

1
gearánaim
an ngearánaim?
ní ghearánaim
2
gearánann tú
an ngearánann tú?
ní ghearánann tú
3
gearánann sé (MASC.)
an ngearánann sé?
ní ghearánann sé
gearánann sí (FEM.)
an ngearánann sí?
ní ghearánann sí

PLURAL

1
gearánaimid
an ngearánaimid?
ní ghearánaimid
gearánann muid
an ngearánann muid?
ní ghearánann muid
2
gearánann sibh
an ngearánann sibh?
ní ghearánann sibh
3
gearánann siad
an ngearánann siad?
ní ghearánann siad

PASSIVE

gearántar
an ngearántar?
ní ghearántar

SINGULAR

1
gearánfaidh mé
an ngearánfaidh mé?
ní ghearánfaidh mé
2
gearánfaidh tú
an ngearánfaidh tú?
ní ghearánfaidh tú
3
gearánfaidh sé (MASC.)
an ngearánfaidh sé?
ní ghearánfaidh sé
gearánfaidh sí (FEM.)
an ngearánfaidh sí?
ní ghearánfaidh sí

PLURAL

1
gearánfaimid
an ngearánfaimid?
ní ghearánfaimid
gearánfaidh muid
an ngearánfaidh muid?
ní ghearánfaidh muid
2
gearánfaidh sibh
an ngearánfaidh sibh?
ní ghearánfaidh sibh
3
gearánfaidh siad
an ngearánfaidh siad?
ní ghearánfaidh siad

PASSIVE

gearánfar
an ngearánfar?
ní ghearánfar

SINGULAR

1
ghearánfainn
an ngearánfainn?
ní ghearánfainn
2
ghearánfá
an ngearánfá?
ní ghearánfá
3
ghearánfadh sé (MASC.)
an ngearánfadh sé?
ní ghearánfadh sé
ghearánfadh sí (FEM.)
an ngearánfadh sí?
ní ghearánfadh sí

PLURAL

1
ghearánfaimis
an ngearánfaimis?
ní ghearánfaimis
ghearánfadh muid
an ngearánfadh muid?
ní ghearánfadh muid
2
ghearánfadh sibh
an ngearánfadh sibh?
ní ghearánfadh sibh
3
ghearánfaidís
an ngearánfaidís?
ní ghearánfaidís
ghearánfadh siad
an ngearánfadh siad?
ní ghearánfadh siad

PASSIVE

ghearánfaí
an ngearánfaí?
ní ghearánfaí

SINGULAR

1
ghearánainn
an ngearánainn?
ní ghearánainn
2
ghearántá
an ngearántá?
ní ghearántá
3
ghearánadh sé (MASC.)
an ngearánadh sé?
ní ghearánadh sé
ghearánadh sí (FEM.)
an ngearánadh sí?
ní ghearánadh sí

PLURAL

1
ghearánaimis
an ngearánaimis?
ní ghearánaimis
ghearánadh muid
an ngearánadh muid?
ní ghearánadh muid
2
ghearánadh sibh
an ngearánadh sibh?
ní ghearánadh sibh
3
ghearánaidís
an ngearánaidís?
ní ghearánaidís
ghearánadh siad
an ngearánadh siad?
ní ghearánadh siad

PASSIVE

ghearántaí
an ngearántaí?
ní ghearántaí

SINGULAR

1
gearánaim!
ná gearánaim!
2
gearán!
ná gearán!
3
gearánadh sé! (MASC.)
ná gearánadh sé!
gearánadh sí! (FEM.)
ná gearánadh sí!

PLURAL

1
gearánaimis!
ná gearánaimis!
gearánadh muid!
ná gearánadh muid!
2
gearánaigí!
ná gearánaigí!
3
gearánaidís!
ná gearánaidís!
gearánadh siad!
ná gearánadh siad!

PASSIVE

gearántar!
ná gearántar!

SINGULAR

1
go ngearána mé
nár ghearána mé
2
go ngearána tú
nár ghearána tú
3
go ngearána sé (MASC.)
nár ghearána sé
go ngearána sí (FEM.)
nár ghearána sí

PLURAL

1
go ngearánaimid
nár ghearánaimid
go ngearána muid
nár ghearána muid
2
go ngearána sibh
nár ghearána sibh
3
go ngearána siad
nár ghearána siad

PASSIVE

go ngearántar
nár ghearántar
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News