Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: gearrchearc

gearrchiorcad

NOUN
MASCULINE
1st DECLENSION

Singular

NOMINATIVE

gearrchiorcad
an gearrchiorcad

GENITIVE

gearrchiorcaid
an ghearrchiorcaid

Plural

NOMINATIVE

gearrchiorcaid
na gearrchiorcaid

GENITIVE

gearrchiorcad
na ngearrchiorcad

gearrchiorcad

VERB

VERBAL NOUN

gearrchiorcadadh

VERBAL ADJECTIVE

gearrchiorcadta

SINGULAR

1
ghearrchiorcad mé
ar ghearrchiorcad mé?
níor ghearrchiorcad mé
2
ghearrchiorcad tú
ar ghearrchiorcad tú?
níor ghearrchiorcad tú
3
ghearrchiorcad sé (MASC.)
ar ghearrchiorcad sé?
níor ghearrchiorcad sé
ghearrchiorcad sí (FEM.)
ar ghearrchiorcad sí?
níor ghearrchiorcad sí

PLURAL

1
ghearrchiorcadamar
ar ghearrchiorcadamar?
níor ghearrchiorcadamar
ghearrchiorcad muid
ar ghearrchiorcad muid?
níor ghearrchiorcad muid
2
ghearrchiorcad sibh
ar ghearrchiorcad sibh?
níor ghearrchiorcad sibh
3
ghearrchiorcad siad
ar ghearrchiorcad siad?
níor ghearrchiorcad siad
ghearrchiorcadadar
ar ghearrchiorcadadar?
níor ghearrchiorcadadar

PASSIVE

gearrchiorcadadh
ar gearrchiorcadadh?
níor gearrchiorcadadh

SINGULAR

1
gearrchiorcadaim
an ngearrchiorcadaim?
ní ghearrchiorcadaim
2
gearrchiorcadann tú
an ngearrchiorcadann tú?
ní ghearrchiorcadann tú
3
gearrchiorcadann sé (MASC.)
an ngearrchiorcadann sé?
ní ghearrchiorcadann sé
gearrchiorcadann sí (FEM.)
an ngearrchiorcadann sí?
ní ghearrchiorcadann sí

PLURAL

1
gearrchiorcadaimid
an ngearrchiorcadaimid?
ní ghearrchiorcadaimid
gearrchiorcadann muid
an ngearrchiorcadann muid?
ní ghearrchiorcadann muid
2
gearrchiorcadann sibh
an ngearrchiorcadann sibh?
ní ghearrchiorcadann sibh
3
gearrchiorcadann siad
an ngearrchiorcadann siad?
ní ghearrchiorcadann siad

PASSIVE

gearrchiorcadtar
an ngearrchiorcadtar?
ní ghearrchiorcadtar

SINGULAR

1
gearrchiorcadfaidh mé
an ngearrchiorcadfaidh mé?
ní ghearrchiorcadfaidh mé
2
gearrchiorcadfaidh tú
an ngearrchiorcadfaidh tú?
ní ghearrchiorcadfaidh tú
3
gearrchiorcadfaidh sé (MASC.)
an ngearrchiorcadfaidh sé?
ní ghearrchiorcadfaidh sé
gearrchiorcadfaidh sí (FEM.)
an ngearrchiorcadfaidh sí?
ní ghearrchiorcadfaidh sí

PLURAL

1
gearrchiorcadfaimid
an ngearrchiorcadfaimid?
ní ghearrchiorcadfaimid
gearrchiorcadfaidh muid
an ngearrchiorcadfaidh muid?
ní ghearrchiorcadfaidh muid
2
gearrchiorcadfaidh sibh
an ngearrchiorcadfaidh sibh?
ní ghearrchiorcadfaidh sibh
3
gearrchiorcadfaidh siad
an ngearrchiorcadfaidh siad?
ní ghearrchiorcadfaidh siad

PASSIVE

gearrchiorcadfar
an ngearrchiorcadfar?
ní ghearrchiorcadfar

SINGULAR

1
ghearrchiorcadfainn
an ngearrchiorcadfainn?
ní ghearrchiorcadfainn
2
ghearrchiorcadfá
an ngearrchiorcadfá?
ní ghearrchiorcadfá
3
ghearrchiorcadfadh sé (MASC.)
an ngearrchiorcadfadh sé?
ní ghearrchiorcadfadh sé
ghearrchiorcadfadh sí (FEM.)
an ngearrchiorcadfadh sí?
ní ghearrchiorcadfadh sí

PLURAL

1
ghearrchiorcadfaimis
an ngearrchiorcadfaimis?
ní ghearrchiorcadfaimis
ghearrchiorcadfadh muid
an ngearrchiorcadfadh muid?
ní ghearrchiorcadfadh muid
2
ghearrchiorcadfadh sibh
an ngearrchiorcadfadh sibh?
ní ghearrchiorcadfadh sibh
3
ghearrchiorcadfaidís
an ngearrchiorcadfaidís?
ní ghearrchiorcadfaidís
ghearrchiorcadfadh siad
an ngearrchiorcadfadh siad?
ní ghearrchiorcadfadh siad

PASSIVE

ghearrchiorcadfaí
an ngearrchiorcadfaí?
ní ghearrchiorcadfaí

SINGULAR

1
ghearrchiorcadainn
an ngearrchiorcadainn?
ní ghearrchiorcadainn
2
ghearrchiorcadtá
an ngearrchiorcadtá?
ní ghearrchiorcadtá
3
ghearrchiorcadadh sé (MASC.)
an ngearrchiorcadadh sé?
ní ghearrchiorcadadh sé
ghearrchiorcadadh sí (FEM.)
an ngearrchiorcadadh sí?
ní ghearrchiorcadadh sí

PLURAL

1
ghearrchiorcadaimis
an ngearrchiorcadaimis?
ní ghearrchiorcadaimis
ghearrchiorcadadh muid
an ngearrchiorcadadh muid?
ní ghearrchiorcadadh muid
2
ghearrchiorcadadh sibh
an ngearrchiorcadadh sibh?
ní ghearrchiorcadadh sibh
3
ghearrchiorcadaidís
an ngearrchiorcadaidís?
ní ghearrchiorcadaidís
ghearrchiorcadadh siad
an ngearrchiorcadadh siad?
ní ghearrchiorcadadh siad

PASSIVE

ghearrchiorcadtaí
an ngearrchiorcadtaí?
ní ghearrchiorcadtaí

SINGULAR

1
gearrchiorcadaim!
ná gearrchiorcadaim!
2
gearrchiorcad!
ná gearrchiorcad!
3
gearrchiorcadadh sé! (MASC.)
ná gearrchiorcadadh sé!
gearrchiorcadadh sí! (FEM.)
ná gearrchiorcadadh sí!

PLURAL

1
gearrchiorcadaimis!
ná gearrchiorcadaimis!
gearrchiorcadadh muid!
ná gearrchiorcadadh muid!
2
gearrchiorcadaigí!
ná gearrchiorcadaigí!
3
gearrchiorcadaidís!
ná gearrchiorcadaidís!
gearrchiorcadadh siad!
ná gearrchiorcadadh siad!

PASSIVE

gearrchiorcadtar!
ná gearrchiorcadtar!

SINGULAR

1
go ngearrchiorcada mé
nár ghearrchiorcada mé
2
go ngearrchiorcada tú
nár ghearrchiorcada tú
3
go ngearrchiorcada sé (MASC.)
nár ghearrchiorcada sé
go ngearrchiorcada sí (FEM.)
nár ghearrchiorcada sí

PLURAL

1
go ngearrchiorcadaimid
nár ghearrchiorcadaimid
go ngearrchiorcada muid
nár ghearrchiorcada muid
2
go ngearrchiorcada sibh
nár ghearrchiorcada sibh
3
go ngearrchiorcada siad
nár ghearrchiorcada siad

PASSIVE

go ngearrchiorcadtar
nár ghearrchiorcadtar
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News