Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: iompáil · iompórtálaí · impartial · iompóir · tiompáil

iompórtáil

NOUN
FEMININE
3rd DECLENSION

Singular

NOMINATIVE

iompórtáil
an iompórtáil

GENITIVE

iompórtála
na hiompórtála

iompórtáil

VERB

VERBAL NOUN

iompórtáil

VERBAL ADJECTIVE

iompórtáilte

SINGULAR

1
d'iompórtáil mé
ar iompórtáil mé?
níor iompórtáil mé
2
d'iompórtáil tú
ar iompórtáil tú?
níor iompórtáil tú
3
d'iompórtáil sé (MASC.)
ar iompórtáil sé?
níor iompórtáil sé
d'iompórtáil sí (FEM.)
ar iompórtáil sí?
níor iompórtáil sí

PLURAL

1
d'iompórtálamar
ar iompórtálamar?
níor iompórtálamar
d'iompórtáil muid
ar iompórtáil muid?
níor iompórtáil muid
2
d'iompórtáil sibh
ar iompórtáil sibh?
níor iompórtáil sibh
3
d'iompórtáil siad
ar iompórtáil siad?
níor iompórtáil siad
d'iompórtáladar
ar iompórtáladar?
níor iompórtáladar

PASSIVE

iompórtáladh
ar iompórtáladh?
níor iompórtáladh

SINGULAR

1
iompórtálaim
an iompórtálaim?
ní iompórtálaim
2
iompórtálann tú
an iompórtálann tú?
ní iompórtálann tú
3
iompórtálann sé (MASC.)
an iompórtálann sé?
ní iompórtálann sé
iompórtálann sí (FEM.)
an iompórtálann sí?
ní iompórtálann sí

PLURAL

1
iompórtálaimid
an iompórtálaimid?
ní iompórtálaimid
iompórtálann muid
an iompórtálann muid?
ní iompórtálann muid
2
iompórtálann sibh
an iompórtálann sibh?
ní iompórtálann sibh
3
iompórtálann siad
an iompórtálann siad?
ní iompórtálann siad

PASSIVE

iompórtáiltear
an iompórtáiltear?
ní iompórtáiltear

SINGULAR

1
iompórtálfaidh mé
an iompórtálfaidh mé?
ní iompórtálfaidh mé
2
iompórtálfaidh tú
an iompórtálfaidh tú?
ní iompórtálfaidh tú
3
iompórtálfaidh sé (MASC.)
an iompórtálfaidh sé?
ní iompórtálfaidh sé
iompórtálfaidh sí (FEM.)
an iompórtálfaidh sí?
ní iompórtálfaidh sí

PLURAL

1
iompórtálfaimid
an iompórtálfaimid?
ní iompórtálfaimid
iompórtálfaidh muid
an iompórtálfaidh muid?
ní iompórtálfaidh muid
2
iompórtálfaidh sibh
an iompórtálfaidh sibh?
ní iompórtálfaidh sibh
3
iompórtálfaidh siad
an iompórtálfaidh siad?
ní iompórtálfaidh siad

PASSIVE

iompórtálfar
an iompórtálfar?
ní iompórtálfar

SINGULAR

1
d'iompórtálfainn
an iompórtálfainn?
ní iompórtálfainn
2
d'iompórtálfá
an iompórtálfá?
ní iompórtálfá
3
d'iompórtálfadh sé (MASC.)
an iompórtálfadh sé?
ní iompórtálfadh sé
d'iompórtálfadh sí (FEM.)
an iompórtálfadh sí?
ní iompórtálfadh sí

PLURAL

1
d'iompórtálfaimis
an iompórtálfaimis?
ní iompórtálfaimis
d'iompórtálfadh muid
an iompórtálfadh muid?
ní iompórtálfadh muid
2
d'iompórtálfadh sibh
an iompórtálfadh sibh?
ní iompórtálfadh sibh
3
d'iompórtálfaidís
an iompórtálfaidís?
ní iompórtálfaidís
d'iompórtálfadh siad
an iompórtálfadh siad?
ní iompórtálfadh siad

PASSIVE

d'iompórtálfaí
an iompórtálfaí?
ní iompórtálfaí

SINGULAR

1
d'iompórtálainn
an iompórtálainn?
ní iompórtálainn
2
d'iompórtáilteá
an iompórtáilteá?
ní iompórtáilteá
3
d'iompórtáladh sé (MASC.)
an iompórtáladh sé?
ní iompórtáladh sé
d'iompórtáladh sí (FEM.)
an iompórtáladh sí?
ní iompórtáladh sí

PLURAL

1
d'iompórtálaimis
an iompórtálaimis?
ní iompórtálaimis
d'iompórtáladh muid
an iompórtáladh muid?
ní iompórtáladh muid
2
d'iompórtáladh sibh
an iompórtáladh sibh?
ní iompórtáladh sibh
3
d'iompórtálaidís
an iompórtálaidís?
ní iompórtálaidís
d'iompórtáladh siad
an iompórtáladh siad?
ní iompórtáladh siad

PASSIVE

d'iompórtáiltí
an iompórtáiltí?
ní iompórtáiltí

SINGULAR

1
iompórtálaim!
ná hiompórtálaim!
2
iompórtáil!
ná hiompórtáil!
3
iompórtáladh sé! (MASC.)
ná hiompórtáladh sé!
iompórtáladh sí! (FEM.)
ná hiompórtáladh sí!

PLURAL

1
iompórtálaimis!
ná hiompórtálaimis!
iompórtáladh muid!
ná hiompórtáladh muid!
2
iompórtálaigí!
ná hiompórtálaigí!
3
iompórtálaidís!
ná hiompórtálaidís!
iompórtáladh siad!
ná hiompórtáladh siad!

PASSIVE

iompórtáiltear!
ná hiompórtáiltear!

SINGULAR

1
go n-iompórtála mé
nár iompórtála mé
2
go n-iompórtála tú
nár iompórtála tú
3
go n-iompórtála sé (MASC.)
nár iompórtála sé
go n-iompórtála sí (FEM.)
nár iompórtála sí

PLURAL

1
go n-iompórtálaimid
nár iompórtálaimid
go n-iompórtála muid
nár iompórtála muid
2
go n-iompórtála sibh
nár iompórtála sibh
3
go n-iompórtála siad
nár iompórtála siad

PASSIVE

go n-iompórtáiltear
nár iompórtáiltear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News