Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: iomaidh · ioradh · aimrid · hiodráit · imeoraidh

iomráidh

VERB

VERBAL NOUN

iomrádh

VERBAL ADJECTIVE

iomráidhte

SINGULAR

1
d'iomráidh mé
ar iomráidh mé?
níor iomráidh mé
2
d'iomráidh tú
ar iomráidh tú?
níor iomráidh tú
3
d'iomráidh sé (MASC.)
ar iomráidh sé?
níor iomráidh sé
d'iomráidh sí (FEM.)
ar iomráidh sí?
níor iomráidh sí

PLURAL

1
d'iomráidheamar
ar iomráidheamar?
níor iomráidheamar
d'iomráidh muid
ar iomráidh muid?
níor iomráidh muid
2
d'iomráidh sibh
ar iomráidh sibh?
níor iomráidh sibh
3
d'iomráidh siad
ar iomráidh siad?
níor iomráidh siad
d'iomráidheadar
ar iomráidheadar?
níor iomráidheadar

PASSIVE

iomráidheadh
ar iomráidheadh?
níor iomráidheadh

SINGULAR

1
iomráidhim
an iomráidhim?
ní iomráidhim
2
iomráidheann tú
an iomráidheann tú?
ní iomráidheann tú
3
iomráidheann sé (MASC.)
an iomráidheann sé?
ní iomráidheann sé
iomráidheann sí (FEM.)
an iomráidheann sí?
ní iomráidheann sí

PLURAL

1
iomráidhimid
an iomráidhimid?
ní iomráidhimid
iomráidheann muid
an iomráidheann muid?
ní iomráidheann muid
2
iomráidheann sibh
an iomráidheann sibh?
ní iomráidheann sibh
3
iomráidheann siad
an iomráidheann siad?
ní iomráidheann siad

PASSIVE

iomráidhtear
an iomráidhtear?
ní iomráidhtear

SINGULAR

1
iomráidhfidh mé
an iomráidhfidh mé?
ní iomráidhfidh mé
2
iomráidhfidh tú
an iomráidhfidh tú?
ní iomráidhfidh tú
3
iomráidhfidh sé (MASC.)
an iomráidhfidh sé?
ní iomráidhfidh sé
iomráidhfidh sí (FEM.)
an iomráidhfidh sí?
ní iomráidhfidh sí

PLURAL

1
iomráidhfimid
an iomráidhfimid?
ní iomráidhfimid
iomráidhfidh muid
an iomráidhfidh muid?
ní iomráidhfidh muid
2
iomráidhfidh sibh
an iomráidhfidh sibh?
ní iomráidhfidh sibh
3
iomráidhfidh siad
an iomráidhfidh siad?
ní iomráidhfidh siad

PASSIVE

iomráidhfear
an iomráidhfear?
ní iomráidhfear

SINGULAR

1
d'iomráidhfinn
an iomráidhfinn?
ní iomráidhfinn
2
d'iomráidhfeá
an iomráidhfeá?
ní iomráidhfeá
3
d'iomráidhfeadh sé (MASC.)
an iomráidhfeadh sé?
ní iomráidhfeadh sé
d'iomráidhfeadh sí (FEM.)
an iomráidhfeadh sí?
ní iomráidhfeadh sí

PLURAL

1
d'iomráidhfimis
an iomráidhfimis?
ní iomráidhfimis
d'iomráidhfeadh muid
an iomráidhfeadh muid?
ní iomráidhfeadh muid
2
d'iomráidhfeadh sibh
an iomráidhfeadh sibh?
ní iomráidhfeadh sibh
3
d'iomráidhfidís
an iomráidhfidís?
ní iomráidhfidís
d'iomráidhfeadh siad
an iomráidhfeadh siad?
ní iomráidhfeadh siad

PASSIVE

d'iomráidhfí
an iomráidhfí?
ní iomráidhfí

SINGULAR

1
d'iomráidhinn
an iomráidhinn?
ní iomráidhinn
2
d'iomráidhteá
an iomráidhteá?
ní iomráidhteá
3
d'iomráidheadh sé (MASC.)
an iomráidheadh sé?
ní iomráidheadh sé
d'iomráidheadh sí (FEM.)
an iomráidheadh sí?
ní iomráidheadh sí

PLURAL

1
d'iomráidhimis
an iomráidhimis?
ní iomráidhimis
d'iomráidheadh muid
an iomráidheadh muid?
ní iomráidheadh muid
2
d'iomráidheadh sibh
an iomráidheadh sibh?
ní iomráidheadh sibh
3
d'iomráidhidís
an iomráidhidís?
ní iomráidhidís
d'iomráidheadh siad
an iomráidheadh siad?
ní iomráidheadh siad

PASSIVE

d'iomráidhtí
an iomráidhtí?
ní iomráidhtí

SINGULAR

1
iomráidhim!
ná hiomráidhim!
2
iomráidh!
ná hiomráidh!
3
iomráidheadh sé! (MASC.)
ná hiomráidheadh sé!
iomráidheadh sí! (FEM.)
ná hiomráidheadh sí!

PLURAL

1
iomráidhimis!
ná hiomráidhimis!
iomráidheadh muid!
ná hiomráidheadh muid!
2
iomráidhigí!
ná hiomráidhigí!
3
iomráidhidís!
ná hiomráidhidís!
iomráidheadh siad!
ná hiomráidheadh siad!

PASSIVE

iomráidhtear!
ná hiomráidhtear!

SINGULAR

1
go n-iomráidhe mé
nár iomráidhe mé
2
go n-iomráidhe tú
nár iomráidhe tú
3
go n-iomráidhe sé (MASC.)
nár iomráidhe sé
go n-iomráidhe sí (FEM.)
nár iomráidhe sí

PLURAL

1
go n-iomráidhimid
nár iomráidhimid
go n-iomráidhe muid
nár iomráidhe muid
2
go n-iomráidhe sibh
nár iomráidhe sibh
3
go n-iomráidhe siad
nár iomráidhe siad

PASSIVE

go n-iomráidhtear
nár iomráidhtear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News