Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: lásáil · lódáil · cladáil · dáil · labáil
Start A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

ládáil

NOUN
FEMININE

Singular

NOMINATIVE

ládáil
an ládáil

GENITIVE

ládála
na ládála

Plural

NOMINATIVE

ládálacha
na ládálacha

GENITIVE

ládálacha
na ládálacha

ládáil

VERB

VERBAL NOUN

ládáil

VERBAL ADJECTIVE

ládáilte

SINGULAR

1
ládáil mé
ar ládáil mé?
níor ládáil mé
2
ládáil tú
ar ládáil tú?
níor ládáil tú
3
ládáil sé (MASC.)
ar ládáil sé?
níor ládáil sé
ládáil sí (FEM.)
ar ládáil sí?
níor ládáil sí

PLURAL

1
ládálamar
ar ládálamar?
níor ládálamar
ládáil muid
ar ládáil muid?
níor ládáil muid
2
ládáil sibh
ar ládáil sibh?
níor ládáil sibh
3
ládáil siad
ar ládáil siad?
níor ládáil siad
ládáladar
ar ládáladar?
níor ládáladar

PASSIVE

ládáladh
ar ládáladh?
níor ládáladh

SINGULAR

1
ládálaim
an ládálaim?
ní ládálaim
2
ládálann tú
an ládálann tú?
ní ládálann tú
3
ládálann sé (MASC.)
an ládálann sé?
ní ládálann sé
ládálann sí (FEM.)
an ládálann sí?
ní ládálann sí

PLURAL

1
ládálaimid
an ládálaimid?
ní ládálaimid
ládálann muid
an ládálann muid?
ní ládálann muid
2
ládálann sibh
an ládálann sibh?
ní ládálann sibh
3
ládálann siad
an ládálann siad?
ní ládálann siad

PASSIVE

ládáiltear
an ládáiltear?
ní ládáiltear

SINGULAR

1
ládálfaidh mé
an ládálfaidh mé?
ní ládálfaidh mé
2
ládálfaidh tú
an ládálfaidh tú?
ní ládálfaidh tú
3
ládálfaidh sé (MASC.)
an ládálfaidh sé?
ní ládálfaidh sé
ládálfaidh sí (FEM.)
an ládálfaidh sí?
ní ládálfaidh sí

PLURAL

1
ládálfaimid
an ládálfaimid?
ní ládálfaimid
ládálfaidh muid
an ládálfaidh muid?
ní ládálfaidh muid
2
ládálfaidh sibh
an ládálfaidh sibh?
ní ládálfaidh sibh
3
ládálfaidh siad
an ládálfaidh siad?
ní ládálfaidh siad

PASSIVE

ládálfar
an ládálfar?
ní ládálfar

SINGULAR

1
ládálfainn
an ládálfainn?
ní ládálfainn
2
ládálfá
an ládálfá?
ní ládálfá
3
ládálfadh sé (MASC.)
an ládálfadh sé?
ní ládálfadh sé
ládálfadh sí (FEM.)
an ládálfadh sí?
ní ládálfadh sí

PLURAL

1
ládálfaimis
an ládálfaimis?
ní ládálfaimis
ládálfadh muid
an ládálfadh muid?
ní ládálfadh muid
2
ládálfadh sibh
an ládálfadh sibh?
ní ládálfadh sibh
3
ládálfaidís
an ládálfaidís?
ní ládálfaidís
ládálfadh siad
an ládálfadh siad?
ní ládálfadh siad

PASSIVE

ládálfaí
an ládálfaí?
ní ládálfaí

SINGULAR

1
ládálainn
an ládálainn?
ní ládálainn
2
ládáilteá
an ládáilteá?
ní ládáilteá
3
ládáladh sé (MASC.)
an ládáladh sé?
ní ládáladh sé
ládáladh sí (FEM.)
an ládáladh sí?
ní ládáladh sí

PLURAL

1
ládálaimis
an ládálaimis?
ní ládálaimis
ládáladh muid
an ládáladh muid?
ní ládáladh muid
2
ládáladh sibh
an ládáladh sibh?
ní ládáladh sibh
3
ládálaidís
an ládálaidís?
ní ládálaidís
ládáladh siad
an ládáladh siad?
ní ládáladh siad

PASSIVE

ládáiltí
an ládáiltí?
ní ládáiltí

SINGULAR

1
ládálaim!
ná ládálaim!
2
ládáil!
ná ládáil!
3
ládáladh sé! (MASC.)
ná ládáladh sé!
ládáladh sí! (FEM.)
ná ládáladh sí!

PLURAL

1
ládálaimis!
ná ládálaimis!
ládáladh muid!
ná ládáladh muid!
2
ládálaigí!
ná ládálaigí!
3
ládálaidís!
ná ládálaidís!
ládáladh siad!
ná ládáladh siad!

PASSIVE

ládáiltear!
ná ládáiltear!

SINGULAR

1
go ládála mé
nár ládála mé
2
go ládála tú
nár ládála tú
3
go ládála sé (MASC.)
nár ládála sé
go ládála sí (FEM.)
nár ládála sí

PLURAL

1
go ládálaimid
nár ládálaimid
go ládála muid
nár ládála muid
2
go ládála sibh
nár ládála sibh
3
go ládála siad
nár ládála siad

PASSIVE

go ládáiltear
nár ládáiltear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News