Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: dámhach · glámhach · -lámhach · ármhach · clamhach

lámhach

NOUN
MASCULINE

Singular

NOMINATIVE

lámhach
an lámhach

GENITIVE

lámhaigh
an lámhaigh

lámhach

VERB

VERBAL NOUN

lámhach

VERBAL ADJECTIVE

lámhachta

SINGULAR

1
lámhach mé
ar lámhach mé?
níor lámhach mé
2
lámhach tú
ar lámhach tú?
níor lámhach tú
3
lámhach sé (MASC.)
ar lámhach sé?
níor lámhach sé
lámhach sí (FEM.)
ar lámhach sí?
níor lámhach sí

PLURAL

1
lámhachamar
ar lámhachamar?
níor lámhachamar
lámhach muid
ar lámhach muid?
níor lámhach muid
2
lámhach sibh
ar lámhach sibh?
níor lámhach sibh
3
lámhach siad
ar lámhach siad?
níor lámhach siad
lámhachadar
ar lámhachadar?
níor lámhachadar

PASSIVE

lámhachadh
ar lámhachadh?
níor lámhachadh

SINGULAR

1
lámhachaim
an lámhachaim?
ní lámhachaim
2
lámhachann tú
an lámhachann tú?
ní lámhachann tú
3
lámhachann sé (MASC.)
an lámhachann sé?
ní lámhachann sé
lámhachann sí (FEM.)
an lámhachann sí?
ní lámhachann sí

PLURAL

1
lámhachaimid
an lámhachaimid?
ní lámhachaimid
lámhachann muid
an lámhachann muid?
ní lámhachann muid
2
lámhachann sibh
an lámhachann sibh?
ní lámhachann sibh
3
lámhachann siad
an lámhachann siad?
ní lámhachann siad

PASSIVE

lámhachtar
an lámhachtar?
ní lámhachtar

SINGULAR

1
lámhachfaidh mé
an lámhachfaidh mé?
ní lámhachfaidh mé
2
lámhachfaidh tú
an lámhachfaidh tú?
ní lámhachfaidh tú
3
lámhachfaidh sé (MASC.)
an lámhachfaidh sé?
ní lámhachfaidh sé
lámhachfaidh sí (FEM.)
an lámhachfaidh sí?
ní lámhachfaidh sí

PLURAL

1
lámhachfaimid
an lámhachfaimid?
ní lámhachfaimid
lámhachfaidh muid
an lámhachfaidh muid?
ní lámhachfaidh muid
2
lámhachfaidh sibh
an lámhachfaidh sibh?
ní lámhachfaidh sibh
3
lámhachfaidh siad
an lámhachfaidh siad?
ní lámhachfaidh siad

PASSIVE

lámhachfar
an lámhachfar?
ní lámhachfar

SINGULAR

1
lámhachfainn
an lámhachfainn?
ní lámhachfainn
2
lámhachfá
an lámhachfá?
ní lámhachfá
3
lámhachfadh sé (MASC.)
an lámhachfadh sé?
ní lámhachfadh sé
lámhachfadh sí (FEM.)
an lámhachfadh sí?
ní lámhachfadh sí

PLURAL

1
lámhachfaimis
an lámhachfaimis?
ní lámhachfaimis
lámhachfadh muid
an lámhachfadh muid?
ní lámhachfadh muid
2
lámhachfadh sibh
an lámhachfadh sibh?
ní lámhachfadh sibh
3
lámhachfaidís
an lámhachfaidís?
ní lámhachfaidís
lámhachfadh siad
an lámhachfadh siad?
ní lámhachfadh siad

PASSIVE

lámhachfaí
an lámhachfaí?
ní lámhachfaí

SINGULAR

1
lámhachainn
an lámhachainn?
ní lámhachainn
2
lámhachtá
an lámhachtá?
ní lámhachtá
3
lámhachadh sé (MASC.)
an lámhachadh sé?
ní lámhachadh sé
lámhachadh sí (FEM.)
an lámhachadh sí?
ní lámhachadh sí

PLURAL

1
lámhachaimis
an lámhachaimis?
ní lámhachaimis
lámhachadh muid
an lámhachadh muid?
ní lámhachadh muid
2
lámhachadh sibh
an lámhachadh sibh?
ní lámhachadh sibh
3
lámhachaidís
an lámhachaidís?
ní lámhachaidís
lámhachadh siad
an lámhachadh siad?
ní lámhachadh siad

PASSIVE

lámhachtaí
an lámhachtaí?
ní lámhachtaí

SINGULAR

1
lámhachaim!
ná lámhachaim!
2
lámhach!
ná lámhach!
3
lámhachadh sé! (MASC.)
ná lámhachadh sé!
lámhachadh sí! (FEM.)
ná lámhachadh sí!

PLURAL

1
lámhachaimis!
ná lámhachaimis!
lámhachadh muid!
ná lámhachadh muid!
2
lámhachaigí!
ná lámhachaigí!
3
lámhachaidís!
ná lámhachaidís!
lámhachadh siad!
ná lámhachadh siad!

PASSIVE

lámhachtar!
ná lámhachtar!

SINGULAR

1
go lámhacha mé
nár lámhacha mé
2
go lámhacha tú
nár lámhacha tú
3
go lámhacha sé (MASC.)
nár lámhacha sé
go lámhacha sí (FEM.)
nár lámhacha sí

PLURAL

1
go lámhachaimid
nár lámhachaimid
go lámhacha muid
nár lámhacha muid
2
go lámhacha sibh
nár lámhacha sibh
3
go lámhacha siad
nár lámhacha siad

PASSIVE

go lámhachtar
nár lámhachtar
RELATED MATCHES
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News