Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: cásáil · ládáil · lúsáil · glasáil · labáil

lásáil

NOUN
FEMININE

Singular

NOMINATIVE

lásáil
an lásáil

GENITIVE

lásála
na lásála

lásáil

VERB

VERBAL NOUN

lásáil

VERBAL ADJECTIVE

lásáilte

SINGULAR

1
lásáil mé
ar lásáil mé?
níor lásáil mé
2
lásáil tú
ar lásáil tú?
níor lásáil tú
3
lásáil sé (MASC.)
ar lásáil sé?
níor lásáil sé
lásáil sí (FEM.)
ar lásáil sí?
níor lásáil sí

PLURAL

1
lásálamar
ar lásálamar?
níor lásálamar
lásáil muid
ar lásáil muid?
níor lásáil muid
2
lásáil sibh
ar lásáil sibh?
níor lásáil sibh
3
lásáil siad
ar lásáil siad?
níor lásáil siad
lásáladar
ar lásáladar?
níor lásáladar

PASSIVE

lásáladh
ar lásáladh?
níor lásáladh

SINGULAR

1
lásálaim
an lásálaim?
ní lásálaim
2
lásálann tú
an lásálann tú?
ní lásálann tú
3
lásálann sé (MASC.)
an lásálann sé?
ní lásálann sé
lásálann sí (FEM.)
an lásálann sí?
ní lásálann sí

PLURAL

1
lásálaimid
an lásálaimid?
ní lásálaimid
lásálann muid
an lásálann muid?
ní lásálann muid
2
lásálann sibh
an lásálann sibh?
ní lásálann sibh
3
lásálann siad
an lásálann siad?
ní lásálann siad

PASSIVE

lásáiltear
an lásáiltear?
ní lásáiltear

SINGULAR

1
lásálfaidh mé
an lásálfaidh mé?
ní lásálfaidh mé
2
lásálfaidh tú
an lásálfaidh tú?
ní lásálfaidh tú
3
lásálfaidh sé (MASC.)
an lásálfaidh sé?
ní lásálfaidh sé
lásálfaidh sí (FEM.)
an lásálfaidh sí?
ní lásálfaidh sí

PLURAL

1
lásálfaimid
an lásálfaimid?
ní lásálfaimid
lásálfaidh muid
an lásálfaidh muid?
ní lásálfaidh muid
2
lásálfaidh sibh
an lásálfaidh sibh?
ní lásálfaidh sibh
3
lásálfaidh siad
an lásálfaidh siad?
ní lásálfaidh siad

PASSIVE

lásálfar
an lásálfar?
ní lásálfar

SINGULAR

1
lásálfainn
an lásálfainn?
ní lásálfainn
2
lásálfá
an lásálfá?
ní lásálfá
3
lásálfadh sé (MASC.)
an lásálfadh sé?
ní lásálfadh sé
lásálfadh sí (FEM.)
an lásálfadh sí?
ní lásálfadh sí

PLURAL

1
lásálfaimis
an lásálfaimis?
ní lásálfaimis
lásálfadh muid
an lásálfadh muid?
ní lásálfadh muid
2
lásálfadh sibh
an lásálfadh sibh?
ní lásálfadh sibh
3
lásálfaidís
an lásálfaidís?
ní lásálfaidís
lásálfadh siad
an lásálfadh siad?
ní lásálfadh siad

PASSIVE

lásálfaí
an lásálfaí?
ní lásálfaí

SINGULAR

1
lásálainn
an lásálainn?
ní lásálainn
2
lásáilteá
an lásáilteá?
ní lásáilteá
3
lásáladh sé (MASC.)
an lásáladh sé?
ní lásáladh sé
lásáladh sí (FEM.)
an lásáladh sí?
ní lásáladh sí

PLURAL

1
lásálaimis
an lásálaimis?
ní lásálaimis
lásáladh muid
an lásáladh muid?
ní lásáladh muid
2
lásáladh sibh
an lásáladh sibh?
ní lásáladh sibh
3
lásálaidís
an lásálaidís?
ní lásálaidís
lásáladh siad
an lásáladh siad?
ní lásáladh siad

PASSIVE

lásáiltí
an lásáiltí?
ní lásáiltí

SINGULAR

1
lásálaim!
ná lásálaim!
2
lásáil!
ná lásáil!
3
lásáladh sé! (MASC.)
ná lásáladh sé!
lásáladh sí! (FEM.)
ná lásáladh sí!

PLURAL

1
lásálaimis!
ná lásálaimis!
lásáladh muid!
ná lásáladh muid!
2
lásálaigí!
ná lásálaigí!
3
lásálaidís!
ná lásálaidís!
lásáladh siad!
ná lásáladh siad!

PASSIVE

lásáiltear!
ná lásáiltear!

SINGULAR

1
go lásála mé
nár lásála mé
2
go lásála tú
nár lásála tú
3
go lásála sé (MASC.)
nár lásála sé
go lásála sí (FEM.)
nár lásála sí

PLURAL

1
go lásálaimid
nár lásálaimid
go lásála muid
nár lásála muid
2
go lásála sibh
nár lásála sibh
3
go lásála siad
nár lásála siad

PASSIVE

go lásáiltear
nár lásáiltear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News