Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: éim · léi · léic · léimt · sléim
léim could be a grammatical form of: léigh »

léim

NOUN
FEMININE
2nd DECLENSION

Singular

NOMINATIVE

léim
an léim

GENITIVE

léime
na léime

Plural

NOMINATIVE

léimeanna
na léimeanna

GENITIVE

léimeanna
na léimeanna

léim

VERB

VERBAL NOUN

léim

VERBAL ADJECTIVE

léimthe

SINGULAR

1
léim mé
ar léim mé?
níor léim mé
2
léim tú
ar léim tú?
níor léim tú
3
léim sé (MASC.)
ar léim sé?
níor léim sé
léim sí (FEM.)
ar léim sí?
níor léim sí

PLURAL

1
léimeamar
ar léimeamar?
níor léimeamar
léim muid
ar léim muid?
níor léim muid
2
léim sibh
ar léim sibh?
níor léim sibh
3
léim siad
ar léim siad?
níor léim siad
léimeadar
ar léimeadar?
níor léimeadar

PASSIVE

léimeadh
ar léimeadh?
níor léimeadh

SINGULAR

1
léimim
an léimim?
ní léimim
2
léimeann tú
an léimeann tú?
ní léimeann tú
3
léimeann sé (MASC.)
an léimeann sé?
ní léimeann sé
léimeann sí (FEM.)
an léimeann sí?
ní léimeann sí

PLURAL

1
léimimid
an léimimid?
ní léimimid
léimeann muid
an léimeann muid?
ní léimeann muid
2
léimeann sibh
an léimeann sibh?
ní léimeann sibh
3
léimeann siad
an léimeann siad?
ní léimeann siad

PASSIVE

léimtear
an léimtear?
ní léimtear

SINGULAR

1
léimfidh mé
an léimfidh mé?
ní léimfidh mé
2
léimfidh tú
an léimfidh tú?
ní léimfidh tú
3
léimfidh sé (MASC.)
an léimfidh sé?
ní léimfidh sé
léimfidh sí (FEM.)
an léimfidh sí?
ní léimfidh sí

PLURAL

1
léimfimid
an léimfimid?
ní léimfimid
léimfidh muid
an léimfidh muid?
ní léimfidh muid
2
léimfidh sibh
an léimfidh sibh?
ní léimfidh sibh
3
léimfidh siad
an léimfidh siad?
ní léimfidh siad

PASSIVE

léimfear
an léimfear?
ní léimfear

SINGULAR

1
léimfinn
an léimfinn?
ní léimfinn
2
léimfeá
an léimfeá?
ní léimfeá
3
léimfeadh sé (MASC.)
an léimfeadh sé?
ní léimfeadh sé
léimfeadh sí (FEM.)
an léimfeadh sí?
ní léimfeadh sí

PLURAL

1
léimfimis
an léimfimis?
ní léimfimis
léimfeadh muid
an léimfeadh muid?
ní léimfeadh muid
2
léimfeadh sibh
an léimfeadh sibh?
ní léimfeadh sibh
3
léimfidís
an léimfidís?
ní léimfidís
léimfeadh siad
an léimfeadh siad?
ní léimfeadh siad

PASSIVE

léimfí
an léimfí?
ní léimfí

SINGULAR

1
léiminn
an léiminn?
ní léiminn
2
léimteá
an léimteá?
ní léimteá
3
léimeadh sé (MASC.)
an léimeadh sé?
ní léimeadh sé
léimeadh sí (FEM.)
an léimeadh sí?
ní léimeadh sí

PLURAL

1
léimimis
an léimimis?
ní léimimis
léimeadh muid
an léimeadh muid?
ní léimeadh muid
2
léimeadh sibh
an léimeadh sibh?
ní léimeadh sibh
3
léimidís
an léimidís?
ní léimidís
léimeadh siad
an léimeadh siad?
ní léimeadh siad

PASSIVE

léimtí
an léimtí?
ní léimtí

SINGULAR

1
léimim!
ná léimim!
2
léim!
ná léim!
3
léimeadh sé! (MASC.)
ná léimeadh sé!
léimeadh sí! (FEM.)
ná léimeadh sí!

PLURAL

1
léimimis!
ná léimimis!
léimeadh muid!
ná léimeadh muid!
2
léimigí!
ná léimigí!
3
léimidís!
ná léimidís!
léimeadh siad!
ná léimeadh siad!

PASSIVE

léimtear!
ná léimtear!

SINGULAR

1
go léime mé
nár léime mé
2
go léime tú
nár léime tú
3
go léime sé (MASC.)
nár léime sé
go léime sí (FEM.)
nár léime sí

PLURAL

1
go léimimid
nár léimimid
go léime muid
nár léime muid
2
go léime sibh
nár léime sibh
3
go léime siad
nár léime siad

PASSIVE

go léimtear
nár léimtear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News