Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: acht · macha · smacht · ach · achtú
macht could be a grammatical form of: acht »

macht

VERB

VERBAL NOUN

machtadh

VERBAL ADJECTIVE

machta

SINGULAR

1
mhacht mé
ar mhacht mé?
níor mhacht mé
2
mhacht tú
ar mhacht tú?
níor mhacht tú
3
mhacht sé (MASC.)
ar mhacht sé?
níor mhacht sé
mhacht sí (FEM.)
ar mhacht sí?
níor mhacht sí

PLURAL

1
mhachtamar
ar mhachtamar?
níor mhachtamar
mhacht muid
ar mhacht muid?
níor mhacht muid
2
mhacht sibh
ar mhacht sibh?
níor mhacht sibh
3
mhacht siad
ar mhacht siad?
níor mhacht siad
mhachtadar
ar mhachtadar?
níor mhachtadar

PASSIVE

machtadh
ar machtadh?
níor machtadh

SINGULAR

1
machtaim
an machtaim?
ní mhachtaim
2
machtann tú
an machtann tú?
ní mhachtann tú
3
machtann sé (MASC.)
an machtann sé?
ní mhachtann sé
machtann sí (FEM.)
an machtann sí?
ní mhachtann sí

PLURAL

1
machtaimid
an machtaimid?
ní mhachtaimid
machtann muid
an machtann muid?
ní mhachtann muid
2
machtann sibh
an machtann sibh?
ní mhachtann sibh
3
machtann siad
an machtann siad?
ní mhachtann siad

PASSIVE

machtar
an machtar?
ní mhachtar

SINGULAR

1
machtfaidh mé
an machtfaidh mé?
ní mhachtfaidh mé
2
machtfaidh tú
an machtfaidh tú?
ní mhachtfaidh tú
3
machtfaidh sé (MASC.)
an machtfaidh sé?
ní mhachtfaidh sé
machtfaidh sí (FEM.)
an machtfaidh sí?
ní mhachtfaidh sí

PLURAL

1
machtfaimid
an machtfaimid?
ní mhachtfaimid
machtfaidh muid
an machtfaidh muid?
ní mhachtfaidh muid
2
machtfaidh sibh
an machtfaidh sibh?
ní mhachtfaidh sibh
3
machtfaidh siad
an machtfaidh siad?
ní mhachtfaidh siad

PASSIVE

machtfar
an machtfar?
ní mhachtfar

SINGULAR

1
mhachtfainn
an machtfainn?
ní mhachtfainn
2
mhachtfá
an machtfá?
ní mhachtfá
3
mhachtfadh sé (MASC.)
an machtfadh sé?
ní mhachtfadh sé
mhachtfadh sí (FEM.)
an machtfadh sí?
ní mhachtfadh sí

PLURAL

1
mhachtfaimis
an machtfaimis?
ní mhachtfaimis
mhachtfadh muid
an machtfadh muid?
ní mhachtfadh muid
2
mhachtfadh sibh
an machtfadh sibh?
ní mhachtfadh sibh
3
mhachtfaidís
an machtfaidís?
ní mhachtfaidís
mhachtfadh siad
an machtfadh siad?
ní mhachtfadh siad

PASSIVE

mhachtfaí
an machtfaí?
ní mhachtfaí

SINGULAR

1
mhachtainn
an machtainn?
ní mhachtainn
2
mhachtá
an machtá?
ní mhachtá
3
mhachtadh sé (MASC.)
an machtadh sé?
ní mhachtadh sé
mhachtadh sí (FEM.)
an machtadh sí?
ní mhachtadh sí

PLURAL

1
mhachtaimis
an machtaimis?
ní mhachtaimis
mhachtadh muid
an machtadh muid?
ní mhachtadh muid
2
mhachtadh sibh
an machtadh sibh?
ní mhachtadh sibh
3
mhachtaidís
an machtaidís?
ní mhachtaidís
mhachtadh siad
an machtadh siad?
ní mhachtadh siad

PASSIVE

mhachtaí
an machtaí?
ní mhachtaí

SINGULAR

1
machtaim!
ná machtaim!
2
macht!
ná macht!
3
machtadh sé! (MASC.)
ná machtadh sé!
machtadh sí! (FEM.)
ná machtadh sí!

PLURAL

1
machtaimis!
ná machtaimis!
machtadh muid!
ná machtadh muid!
2
machtaigí!
ná machtaigí!
3
machtaidís!
ná machtaidís!
machtadh siad!
ná machtadh siad!

PASSIVE

machtar!
ná machtar!

SINGULAR

1
go machta mé
nár mhachta mé
2
go machta tú
nár mhachta tú
3
go machta sé (MASC.)
nár mhachta sé
go machta sí (FEM.)
nár mhachta sí

PLURAL

1
go machtaimid
nár mhachtaimid
go machta muid
nár mhachta muid
2
go machta sibh
nár mhachta sibh
3
go machta siad
nár mhachta siad

PASSIVE

go machtar
nár mhachtar
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News