Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: caolaigh · mallaigh · marlaigh · maslaigh · saolaigh

maolaigh

VERB

VERBAL NOUN

maolú

VERBAL ADJECTIVE

maolaithe

SINGULAR

1
mhaolaigh mé
ar mhaolaigh mé?
níor mhaolaigh mé
2
mhaolaigh tú
ar mhaolaigh tú?
níor mhaolaigh tú
3
mhaolaigh sé (MASC.)
ar mhaolaigh sé?
níor mhaolaigh sé
mhaolaigh sí (FEM.)
ar mhaolaigh sí?
níor mhaolaigh sí

PLURAL

1
mhaolaíomar
ar mhaolaíomar?
níor mhaolaíomar
mhaolaigh muid
ar mhaolaigh muid?
níor mhaolaigh muid
2
mhaolaigh sibh
ar mhaolaigh sibh?
níor mhaolaigh sibh
3
mhaolaigh siad
ar mhaolaigh siad?
níor mhaolaigh siad
mhaolaíodar
ar mhaolaíodar?
níor mhaolaíodar

PASSIVE

maolaíodh
ar maolaíodh?
níor maolaíodh

SINGULAR

1
maolaím
an maolaím?
ní mhaolaím
2
maolaíonn tú
an maolaíonn tú?
ní mhaolaíonn tú
3
maolaíonn sé (MASC.)
an maolaíonn sé?
ní mhaolaíonn sé
maolaíonn sí (FEM.)
an maolaíonn sí?
ní mhaolaíonn sí

PLURAL

1
maolaímid
an maolaímid?
ní mhaolaímid
maolaíonn muid
an maolaíonn muid?
ní mhaolaíonn muid
2
maolaíonn sibh
an maolaíonn sibh?
ní mhaolaíonn sibh
3
maolaíonn siad
an maolaíonn siad?
ní mhaolaíonn siad

PASSIVE

maolaítear
an maolaítear?
ní mhaolaítear

SINGULAR

1
maolóidh mé
an maolóidh mé?
ní mhaolóidh mé
2
maolóidh tú
an maolóidh tú?
ní mhaolóidh tú
3
maolóidh sé (MASC.)
an maolóidh sé?
ní mhaolóidh sé
maolóidh sí (FEM.)
an maolóidh sí?
ní mhaolóidh sí

PLURAL

1
maolóimid
an maolóimid?
ní mhaolóimid
maolóidh muid
an maolóidh muid?
ní mhaolóidh muid
2
maolóidh sibh
an maolóidh sibh?
ní mhaolóidh sibh
3
maolóidh siad
an maolóidh siad?
ní mhaolóidh siad

PASSIVE

maolófar
an maolófar?
ní mhaolófar

SINGULAR

1
mhaolóinn
an maolóinn?
ní mhaolóinn
2
mhaolófá
an maolófá?
ní mhaolófá
3
mhaolódh sé (MASC.)
an maolódh sé?
ní mhaolódh sé
mhaolódh sí (FEM.)
an maolódh sí?
ní mhaolódh sí

PLURAL

1
mhaolóimis
an maolóimis?
ní mhaolóimis
mhaolódh muid
an maolódh muid?
ní mhaolódh muid
2
mhaolódh sibh
an maolódh sibh?
ní mhaolódh sibh
3
mhaolóidís
an maolóidís?
ní mhaolóidís
mhaolódh siad
an maolódh siad?
ní mhaolódh siad

PASSIVE

mhaolófaí
an maolófaí?
ní mhaolófaí

SINGULAR

1
mhaolaínn
an maolaínn?
ní mhaolaínn
2
mhaolaíteá
an maolaíteá?
ní mhaolaíteá
3
mhaolaíodh sé (MASC.)
an maolaíodh sé?
ní mhaolaíodh sé
mhaolaíodh sí (FEM.)
an maolaíodh sí?
ní mhaolaíodh sí

PLURAL

1
mhaolaímis
an maolaímis?
ní mhaolaímis
mhaolaíodh muid
an maolaíodh muid?
ní mhaolaíodh muid
2
mhaolaíodh sibh
an maolaíodh sibh?
ní mhaolaíodh sibh
3
mhaolaídís
an maolaídís?
ní mhaolaídís
mhaolaíodh siad
an maolaíodh siad?
ní mhaolaíodh siad

PASSIVE

mhaolaítí
an maolaítí?
ní mhaolaítí

SINGULAR

1
maolaím!
ná maolaím!
2
maolaigh!
ná maolaigh!
3
maolaíodh sé! (MASC.)
ná maolaíodh sé!
maolaíodh sí! (FEM.)
ná maolaíodh sí!

PLURAL

1
maolaímis!
ná maolaímis!
maolaíodh muid!
ná maolaíodh muid!
2
maolaígí!
ná maolaígí!
3
maolaídís!
ná maolaídís!
maolaíodh siad!
ná maolaíodh siad!

PASSIVE

maolaítear!
ná maolaítear!

SINGULAR

1
go maolaí mé
nár mhaolaí mé
2
go maolaí tú
nár mhaolaí tú
3
go maolaí sé (MASC.)
nár mhaolaí sé
go maolaí sí (FEM.)
nár mhaolaí sí

PLURAL

1
go maolaímid
nár mhaolaímid
go maolaí muid
nár mhaolaí muid
2
go maolaí sibh
nár mhaolaí sibh
3
go maolaí siad
nár mhaolaí siad

PASSIVE

go maolaítear
nár mhaolaítear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News