Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.

meardhiailigh

VERB

VERBAL NOUN

meardhiailiú

VERBAL ADJECTIVE

meardhiailithe

SINGULAR

1
mheardhiailigh mé
ar mheardhiailigh mé?
níor mheardhiailigh mé
2
mheardhiailigh tú
ar mheardhiailigh tú?
níor mheardhiailigh tú
3
mheardhiailigh sé (MASC.)
ar mheardhiailigh sé?
níor mheardhiailigh sé
mheardhiailigh sí (FEM.)
ar mheardhiailigh sí?
níor mheardhiailigh sí

PLURAL

1
mheardhiailíomar
ar mheardhiailíomar?
níor mheardhiailíomar
mheardhiailigh muid
ar mheardhiailigh muid?
níor mheardhiailigh muid
2
mheardhiailigh sibh
ar mheardhiailigh sibh?
níor mheardhiailigh sibh
3
mheardhiailigh siad
ar mheardhiailigh siad?
níor mheardhiailigh siad
mheardhiailíodar
ar mheardhiailíodar?
níor mheardhiailíodar

PASSIVE

meardhiailíodh
ar meardhiailíodh?
níor meardhiailíodh

SINGULAR

1
meardhiailím
an meardhiailím?
ní mheardhiailím
2
meardhiailíonn tú
an meardhiailíonn tú?
ní mheardhiailíonn tú
3
meardhiailíonn sé (MASC.)
an meardhiailíonn sé?
ní mheardhiailíonn sé
meardhiailíonn sí (FEM.)
an meardhiailíonn sí?
ní mheardhiailíonn sí

PLURAL

1
meardhiailímid
an meardhiailímid?
ní mheardhiailímid
meardhiailíonn muid
an meardhiailíonn muid?
ní mheardhiailíonn muid
2
meardhiailíonn sibh
an meardhiailíonn sibh?
ní mheardhiailíonn sibh
3
meardhiailíonn siad
an meardhiailíonn siad?
ní mheardhiailíonn siad

PASSIVE

meardhiailítear
an meardhiailítear?
ní mheardhiailítear

SINGULAR

1
meardhiaileoidh mé
an meardhiaileoidh mé?
ní mheardhiaileoidh mé
2
meardhiaileoidh tú
an meardhiaileoidh tú?
ní mheardhiaileoidh tú
3
meardhiaileoidh sé (MASC.)
an meardhiaileoidh sé?
ní mheardhiaileoidh sé
meardhiaileoidh sí (FEM.)
an meardhiaileoidh sí?
ní mheardhiaileoidh sí

PLURAL

1
meardhiaileoimid
an meardhiaileoimid?
ní mheardhiaileoimid
meardhiaileoidh muid
an meardhiaileoidh muid?
ní mheardhiaileoidh muid
2
meardhiaileoidh sibh
an meardhiaileoidh sibh?
ní mheardhiaileoidh sibh
3
meardhiaileoidh siad
an meardhiaileoidh siad?
ní mheardhiaileoidh siad

PASSIVE

meardhiaileofar
an meardhiaileofar?
ní mheardhiaileofar

SINGULAR

1
mheardhiaileoinn
an meardhiaileoinn?
ní mheardhiaileoinn
2
mheardhiaileofá
an meardhiaileofá?
ní mheardhiaileofá
3
mheardhiaileodh sé (MASC.)
an meardhiaileodh sé?
ní mheardhiaileodh sé
mheardhiaileodh sí (FEM.)
an meardhiaileodh sí?
ní mheardhiaileodh sí

PLURAL

1
mheardhiaileoimis
an meardhiaileoimis?
ní mheardhiaileoimis
mheardhiaileodh muid
an meardhiaileodh muid?
ní mheardhiaileodh muid
2
mheardhiaileodh sibh
an meardhiaileodh sibh?
ní mheardhiaileodh sibh
3
mheardhiaileoidís
an meardhiaileoidís?
ní mheardhiaileoidís
mheardhiaileodh siad
an meardhiaileodh siad?
ní mheardhiaileodh siad

PASSIVE

mheardhiaileofaí
an meardhiaileofaí?
ní mheardhiaileofaí

SINGULAR

1
mheardhiailínn
an meardhiailínn?
ní mheardhiailínn
2
mheardhiailíteá
an meardhiailíteá?
ní mheardhiailíteá
3
mheardhiailíodh sé (MASC.)
an meardhiailíodh sé?
ní mheardhiailíodh sé
mheardhiailíodh sí (FEM.)
an meardhiailíodh sí?
ní mheardhiailíodh sí

PLURAL

1
mheardhiailímis
an meardhiailímis?
ní mheardhiailímis
mheardhiailíodh muid
an meardhiailíodh muid?
ní mheardhiailíodh muid
2
mheardhiailíodh sibh
an meardhiailíodh sibh?
ní mheardhiailíodh sibh
3
mheardhiailídís
an meardhiailídís?
ní mheardhiailídís
mheardhiailíodh siad
an meardhiailíodh siad?
ní mheardhiailíodh siad

PASSIVE

mheardhiailítí
an meardhiailítí?
ní mheardhiailítí

SINGULAR

1
meardhiailím!
ná meardhiailím!
2
meardhiailigh!
ná meardhiailigh!
3
meardhiailíodh sé! (MASC.)
ná meardhiailíodh sé!
meardhiailíodh sí! (FEM.)
ná meardhiailíodh sí!

PLURAL

1
meardhiailímis!
ná meardhiailímis!
meardhiailíodh muid!
ná meardhiailíodh muid!
2
meardhiailígí!
ná meardhiailígí!
3
meardhiailídís!
ná meardhiailídís!
meardhiailíodh siad!
ná meardhiailíodh siad!

PASSIVE

meardhiailítear!
ná meardhiailítear!

SINGULAR

1
go meardhiailí mé
nár mheardhiailí mé
2
go meardhiailí tú
nár mheardhiailí tú
3
go meardhiailí sé (MASC.)
nár mheardhiailí sé
go meardhiailí sí (FEM.)
nár mheardhiailí sí

PLURAL

1
go meardhiailímid
nár mheardhiailímid
go meardhiailí muid
nár mheardhiailí muid
2
go meardhiailí sibh
nár mheardhiailí sibh
3
go meardhiailí siad
nár mheardhiailí siad

PASSIVE

go meardhiailítear
nár mheardhiailítear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News