Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: oráil · fáil · foráil · frail · gófráil

ofráil

NOUN
FEMININE
3rd DECLENSION

Singular

NOMINATIVE

ofráil
an ofráil

GENITIVE

ofrála
na hofrála

Plural

NOMINATIVE

ofrálacha
na hofrálacha

GENITIVE

ofrálacha
na n-ofrálacha

ofráil

VERB

VERBAL NOUN

ofráil

VERBAL ADJECTIVE

ofráilte

SINGULAR

1
d'ofráil mé
ar ofráil mé?
níor ofráil mé
2
d'ofráil tú
ar ofráil tú?
níor ofráil tú
3
d'ofráil sé (MASC.)
ar ofráil sé?
níor ofráil sé
d'ofráil sí (FEM.)
ar ofráil sí?
níor ofráil sí

PLURAL

1
d'ofrálamar
ar ofrálamar?
níor ofrálamar
d'ofráil muid
ar ofráil muid?
níor ofráil muid
2
d'ofráil sibh
ar ofráil sibh?
níor ofráil sibh
3
d'ofráil siad
ar ofráil siad?
níor ofráil siad
d'ofráladar
ar ofráladar?
níor ofráladar

PASSIVE

ofráladh
ar ofráladh?
níor ofráladh

SINGULAR

1
ofrálaim
an ofrálaim?
ní ofrálaim
2
ofrálann tú
an ofrálann tú?
ní ofrálann tú
3
ofrálann sé (MASC.)
an ofrálann sé?
ní ofrálann sé
ofrálann sí (FEM.)
an ofrálann sí?
ní ofrálann sí

PLURAL

1
ofrálaimid
an ofrálaimid?
ní ofrálaimid
ofrálann muid
an ofrálann muid?
ní ofrálann muid
2
ofrálann sibh
an ofrálann sibh?
ní ofrálann sibh
3
ofrálann siad
an ofrálann siad?
ní ofrálann siad

PASSIVE

ofráiltear
an ofráiltear?
ní ofráiltear

SINGULAR

1
ofrálfaidh mé
an ofrálfaidh mé?
ní ofrálfaidh mé
2
ofrálfaidh tú
an ofrálfaidh tú?
ní ofrálfaidh tú
3
ofrálfaidh sé (MASC.)
an ofrálfaidh sé?
ní ofrálfaidh sé
ofrálfaidh sí (FEM.)
an ofrálfaidh sí?
ní ofrálfaidh sí

PLURAL

1
ofrálfaimid
an ofrálfaimid?
ní ofrálfaimid
ofrálfaidh muid
an ofrálfaidh muid?
ní ofrálfaidh muid
2
ofrálfaidh sibh
an ofrálfaidh sibh?
ní ofrálfaidh sibh
3
ofrálfaidh siad
an ofrálfaidh siad?
ní ofrálfaidh siad

PASSIVE

ofrálfar
an ofrálfar?
ní ofrálfar

SINGULAR

1
d'ofrálfainn
an ofrálfainn?
ní ofrálfainn
2
d'ofrálfá
an ofrálfá?
ní ofrálfá
3
d'ofrálfadh sé (MASC.)
an ofrálfadh sé?
ní ofrálfadh sé
d'ofrálfadh sí (FEM.)
an ofrálfadh sí?
ní ofrálfadh sí

PLURAL

1
d'ofrálfaimis
an ofrálfaimis?
ní ofrálfaimis
d'ofrálfadh muid
an ofrálfadh muid?
ní ofrálfadh muid
2
d'ofrálfadh sibh
an ofrálfadh sibh?
ní ofrálfadh sibh
3
d'ofrálfaidís
an ofrálfaidís?
ní ofrálfaidís
d'ofrálfadh siad
an ofrálfadh siad?
ní ofrálfadh siad

PASSIVE

d'ofrálfaí
an ofrálfaí?
ní ofrálfaí

SINGULAR

1
d'ofrálainn
an ofrálainn?
ní ofrálainn
2
d'ofráilteá
an ofráilteá?
ní ofráilteá
3
d'ofráladh sé (MASC.)
an ofráladh sé?
ní ofráladh sé
d'ofráladh sí (FEM.)
an ofráladh sí?
ní ofráladh sí

PLURAL

1
d'ofrálaimis
an ofrálaimis?
ní ofrálaimis
d'ofráladh muid
an ofráladh muid?
ní ofráladh muid
2
d'ofráladh sibh
an ofráladh sibh?
ní ofráladh sibh
3
d'ofrálaidís
an ofrálaidís?
ní ofrálaidís
d'ofráladh siad
an ofráladh siad?
ní ofráladh siad

PASSIVE

d'ofráiltí
an ofráiltí?
ní ofráiltí

SINGULAR

1
ofrálaim!
ná hofrálaim!
2
ofráil!
ná hofráil!
3
ofráladh sé! (MASC.)
ná hofráladh sé!
ofráladh sí! (FEM.)
ná hofráladh sí!

PLURAL

1
ofrálaimis!
ná hofrálaimis!
ofráladh muid!
ná hofráladh muid!
2
ofrálaigí!
ná hofrálaigí!
3
ofrálaidís!
ná hofrálaidís!
ofráladh siad!
ná hofráladh siad!

PASSIVE

ofráiltear!
ná hofráiltear!

SINGULAR

1
go n-ofrála mé
nár ofrála mé
2
go n-ofrála tú
nár ofrála tú
3
go n-ofrála sé (MASC.)
nár ofrála sé
go n-ofrála sí (FEM.)
nár ofrála sí

PLURAL

1
go n-ofrálaimid
nár ofrálaimid
go n-ofrála muid
nár ofrála muid
2
go n-ofrála sibh
nár ofrála sibh
3
go n-ofrála siad
nár ofrála siad

PASSIVE

go n-ofráiltear
nár ofráiltear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News