Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: paintéar · aistear · praistéal · paiste · pastae

paistéar

VERB

VERBAL NOUN

paistéaradh

VERBAL ADJECTIVE

paistéartha

SINGULAR

1
phaistéar mé
ar phaistéar mé?
níor phaistéar mé
2
phaistéar tú
ar phaistéar tú?
níor phaistéar tú
3
phaistéar sé (MASC.)
ar phaistéar sé?
níor phaistéar sé
phaistéar sí (FEM.)
ar phaistéar sí?
níor phaistéar sí

PLURAL

1
phaistéaramar
ar phaistéaramar?
níor phaistéaramar
phaistéar muid
ar phaistéar muid?
níor phaistéar muid
2
phaistéar sibh
ar phaistéar sibh?
níor phaistéar sibh
3
phaistéar siad
ar phaistéar siad?
níor phaistéar siad
phaistéaradar
ar phaistéaradar?
níor phaistéaradar

PASSIVE

paistéaradh
ar paistéaradh?
níor paistéaradh

SINGULAR

1
paistéaraim
an bpaistéaraim?
ní phaistéaraim
2
paistéarann tú
an bpaistéarann tú?
ní phaistéarann tú
3
paistéarann sé (MASC.)
an bpaistéarann sé?
ní phaistéarann sé
paistéarann sí (FEM.)
an bpaistéarann sí?
ní phaistéarann sí

PLURAL

1
paistéaraimid
an bpaistéaraimid?
ní phaistéaraimid
paistéarann muid
an bpaistéarann muid?
ní phaistéarann muid
2
paistéarann sibh
an bpaistéarann sibh?
ní phaistéarann sibh
3
paistéarann siad
an bpaistéarann siad?
ní phaistéarann siad

PASSIVE

paistéartar
an bpaistéartar?
ní phaistéartar

SINGULAR

1
paistéarfaidh mé
an bpaistéarfaidh mé?
ní phaistéarfaidh mé
2
paistéarfaidh tú
an bpaistéarfaidh tú?
ní phaistéarfaidh tú
3
paistéarfaidh sé (MASC.)
an bpaistéarfaidh sé?
ní phaistéarfaidh sé
paistéarfaidh sí (FEM.)
an bpaistéarfaidh sí?
ní phaistéarfaidh sí

PLURAL

1
paistéarfaimid
an bpaistéarfaimid?
ní phaistéarfaimid
paistéarfaidh muid
an bpaistéarfaidh muid?
ní phaistéarfaidh muid
2
paistéarfaidh sibh
an bpaistéarfaidh sibh?
ní phaistéarfaidh sibh
3
paistéarfaidh siad
an bpaistéarfaidh siad?
ní phaistéarfaidh siad

PASSIVE

paistéarfar
an bpaistéarfar?
ní phaistéarfar

SINGULAR

1
phaistéarfainn
an bpaistéarfainn?
ní phaistéarfainn
2
phaistéarfá
an bpaistéarfá?
ní phaistéarfá
3
phaistéarfadh sé (MASC.)
an bpaistéarfadh sé?
ní phaistéarfadh sé
phaistéarfadh sí (FEM.)
an bpaistéarfadh sí?
ní phaistéarfadh sí

PLURAL

1
phaistéarfaimis
an bpaistéarfaimis?
ní phaistéarfaimis
phaistéarfadh muid
an bpaistéarfadh muid?
ní phaistéarfadh muid
2
phaistéarfadh sibh
an bpaistéarfadh sibh?
ní phaistéarfadh sibh
3
phaistéarfaidís
an bpaistéarfaidís?
ní phaistéarfaidís
phaistéarfadh siad
an bpaistéarfadh siad?
ní phaistéarfadh siad

PASSIVE

phaistéarfaí
an bpaistéarfaí?
ní phaistéarfaí

SINGULAR

1
phaistéarainn
an bpaistéarainn?
ní phaistéarainn
2
phaistéartá
an bpaistéartá?
ní phaistéartá
3
phaistéaradh sé (MASC.)
an bpaistéaradh sé?
ní phaistéaradh sé
phaistéaradh sí (FEM.)
an bpaistéaradh sí?
ní phaistéaradh sí

PLURAL

1
phaistéaraimis
an bpaistéaraimis?
ní phaistéaraimis
phaistéaradh muid
an bpaistéaradh muid?
ní phaistéaradh muid
2
phaistéaradh sibh
an bpaistéaradh sibh?
ní phaistéaradh sibh
3
phaistéaraidís
an bpaistéaraidís?
ní phaistéaraidís
phaistéaradh siad
an bpaistéaradh siad?
ní phaistéaradh siad

PASSIVE

phaistéartaí
an bpaistéartaí?
ní phaistéartaí

SINGULAR

1
paistéaraim!
ná paistéaraim!
2
paistéar!
ná paistéar!
3
paistéaradh sé! (MASC.)
ná paistéaradh sé!
paistéaradh sí! (FEM.)
ná paistéaradh sí!

PLURAL

1
paistéaraimis!
ná paistéaraimis!
paistéaradh muid!
ná paistéaradh muid!
2
paistéaraigí!
ná paistéaraigí!
3
paistéaraidís!
ná paistéaraidís!
paistéaradh siad!
ná paistéaradh siad!

PASSIVE

paistéartar!
ná paistéartar!

SINGULAR

1
go bpaistéara mé
nár phaistéara mé
2
go bpaistéara tú
nár phaistéara tú
3
go bpaistéara sé (MASC.)
nár phaistéara sé
go bpaistéara sí (FEM.)
nár phaistéara sí

PLURAL

1
go bpaistéaraimid
nár phaistéaraimid
go bpaistéara muid
nár phaistéara muid
2
go bpaistéara sibh
nár phaistéara sibh
3
go bpaistéara siad
nár phaistéara siad

PASSIVE

go bpaistéartar
nár phaistéartar
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News